MediaSfera
Пише: Данијела Марковић
Фото: Анђела Грозданић
Већ најављeна нова среда није у три реда, али јесте потпуно у реду населити је у Школу осетљивости, јер све што дише – школује се, па тако и осетљивост. Јесте она и осећајност, али осетљивост је пробуђено чудо у човеку. Нису све школе исте (хвала Богу), а ова школска среда је потпуно различита од оне која ће доћи или која је била. Зато она више не стаје у три реда и игра се форматима, јер је и то школа.
Видела сам први пут машину за куцање нота. Век најмање стара, а нека њена претеча вероватно колико и човек. Па, и ако не стоје ове речи, верујте ми на ноту. Машина за куцање нота је скоро цео круг, прецизнији ће рећи – кружница. Замишљам човека који је израдио, и ништа о вештачкој, већ је само о својој и Божијој интелигенцији мислио. Ноте су записи молитви уметника. Читав отворени круг (кружница) је ту сплет молитви – онај који прави машину, онај који пише ноте, онај који свира и чита ноте, онај који слуша и онај који о томе слушајући снива да свира. Преромантично за једну среду у данашњем поједностављеном свету – бар ме неки убеђују да је лековото дејство упростити, поједноставити нешто, можда чак и неког. Замишљам Моцарта коме су то поновили бар стотину пута и читам по лицима оних који свирају сада да их није послушао. Ова среда саставила се од два пуна круга – једног великог пијанисте млађег доба и велике флаутисткиње мале флауте тик уз младо доба.
Талентованог Давида Божића јавност препознаје и као композитора. Ја сам га препознала у таленту мати његове, упознавши је са коју годину више него што он сада има. Слушајући шта је од рода, а шта од Бога, видела сам да је нешто наследила и од оних које ће тек родити. Шта чему претходи тешко је у речима израчунати, али непогрешиво у нотама могуће је цело богословље сместити. Реално тако и јесте, те све што имамо да кажемо у Цркви кроз песму говоримо. Композицијом Небески пут Давид је освојио награде небеса (већ) и напунио пун круг – неки тај круг називају срцем, неки опет душом. Ја ћу га за ову прилику назвати (а потрајаће прилика као и свака) – целим човеком.
Ваља потврдити, у поменутој школи, да је изазов гледати на ствари не само какве јесу већ и какве могу бити, односно и ми са или у њима. Пиколо флаутиста Сњежана Павићевић је подсетник (мало је), енциклопедија путоказа какви можемо бити. Борба лична и пословна је њена лична машина за писање нота. Ових дана видим њене фотографије из приватног Скрјабиновог музеја у Москви. О, колико ме подсетило на пар које сам обишла и који нису затвореног типа, већ отворени за оне који познају тему, страст за колекционарство смисла. Пиколо мастер четврти фестивал у Москви (одржава се у овим данима), Београдски пиколо викенди (одржавани током читаве 2024. године), Пиколо студио основан и бројне манифестације је осмислила и у њима је учествовала, организовала и позивала уметнике из целог света да красе овај пун круг.
Кругови се не затварају, служе да подсете на савршени облик, али отворени су за несавршенство каква је, рецимо, нота. Усамљена нота је тон, за ритам и мелодију јој треба пун круг.
Давид и Сњежана верујем да ће се срести, свирати, стварати, јер не постоје самостални уметници (и ако их закон тако назива). Уметници су са Богом поваздан у разговору, а потврда тога су мелодије, слике, иконе, сва дела једног круга – неки га називају светом, али шире је од назива свог све, па тако и ова два уметника, за која колико год речи употребила, недовољно је да истакнем дар који имају. Верујте им на ноту – речи ће нам саме стићи.
Данијела Марковић

Данијела Марковић је православни теолог и религиолог, а јавност је највише препознаје као културолога. Бави се промоцијом културе, дијалога међу културама, а најпре међу људима. Они који је добро познају кажу да има лице изоштрено преосетљивошћу и обасјано духовном интуицијом.
Та интуиција је доводи до нових изазова и увида које дели са читаоцима организујући многе културне догађаје, а у сарадњи са другим уредницима – и публикације које окупљају имена из академског света и њихове радове.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar