MediaSfera
Kulturni centar Dorćol, Mike Alasa 48
Ponedelja, 17. Matr, 19.30
U okviru programa „Beleške“ inicijative Stvaralački Eho, u ponedeljak, 17. marta u 19.30 sati, govoriće Danijela Marković na temu: „Osetljivost, duhovnost i duhovitost“, Vladislava Milovanović na temu: „Poezija kao utočiše: Kako pronaći svoj (pesnički) glas“ i Ognjena Miloravoić na temu: „Vanremenske niti: nakit inspirisan umetnušću i kulturnim nasleđem“.
Program je zamaišljen kao razgovori o ličnom razvoju kroz umetničke i naučno-istraživake radove i projekte. Lični razvoj je kao gradnja sopstvenog umetničkog dela – svaki dan dodaješ novu boju, oblik i dubinu. Nije stvar u savršenstvu, već u napretku. Uči, preispituj, pokušavaj ponovo. Svaka greška je skica, svaki uspeh – novo platno. Ne upoređuj se sa drugima, već sa sobom od juče. Pravi rast počinje onda kada prestaneš da tražiš izgovore i počneš da stvaraš sebe.
Stvaralački Eho predstavlja kulturne programe koji doprinose razvoju kuluture. Cilj organizovanja interdisciplinarnih i multidisciplinarnih događaja je formiranje umrežene kulturune zajednice, podsticanje saradnji i rada na zajedničkim projektima. Do sada je organizovano 197 kulturnih događaja u okviru inicijative Stvaralački Eho.
Prvi događaj je bio realizovan 2021. godine. Organizovala sam u Ventilu, Kvaki 22, Društvenom centru Krov, Bazi Kulturnih Zbivanja, Kući Umetnica, Košnici Dorćol, ateljeima, Kulturnom centru Dorćol.
Program „Proces stvaranja“
Poenta programa je bila da osetimo atmosferu umetničkog dela, samim tim zavirimo u svet umetnika i upoznamo se sa njihovim ličnostima kroz interesovanja ili oblasti koje su ih inspirisale prilikom rada na nekom umetničkom delu. Ukoliko bismo predstavili izložbu ili književno delo, to bi uvek bilo interdisciplinarno, u smislu, ako je muzika uticala na proces stvaranja dela, pa bismo tu muziku slušali u okviru programa, ukoliko je neki film/dokumentarac učestvovao u procesu stvaranja, mogli smo da pogledamo, i o svemu tome porazgovaramo sa umetnikom.
U okviru tog programa organizovano je više samostalnih izložbi studenata, umetnika, (više od dvadeset) kao i predstavljanje romana, pesama, nedovoljno afirmisanih umetnika, studentskih filmova.
Program „Susreti stvaralaca“
Takođe interdiscplinaran, ali sa više umetnika koji bi predstavili rad. Tema/ključni pojam je uvek polazište za predstavljanje radova umetnika. Nečiji rad nije morao da bude inspirisan temom, već je mogao da predstvalja kritiku ili paralelu. Organizovano je više od sto takvih susreta. U okviru toga studenti FLU, FDU, FPU mogli su da predstave svoj rad, u prilog tome govori šest organizovanih zajedničkih izložbi, a dešavali su se i veoma korisni, generacijski susreti umetnika u okviru tog programa.
Ostvarena je saradnja sa tri ateljea: Atelje Kinema posvećen istraživanju filma i filmskim radionicama, Atelje i Galerija 5, i Plavi atelje. U ateljeima su bili organizovani susreti stvaralaca sa radionicom inspirisanom temom događaja, po završetku predstavljanja radova. Dobijali su pribor po želji, ako je crtanje u pitanju, a u Kinemi smo gledali kratkometražne filmove. Dvanaest organizovanih događaja/radionica u ateljeima.
Program „Beleške“
Najuniverzalniji do sada koji se proširio na ostale oblasti, kao što su preduzetništvo, mentalno zdravlje, teme iz društveno-humanističkih i prirodnih nauka, naravno, umetnosti. Ima potencijal obrazovne platforme, ali i svakako pruža mogućnost za saradnje, a to je i cilj svih programa.
Dodaj komentar