Lepota & Moda

Sigurnost u kozmetici – Na šta obratiti pažnju?

MediaSfera

 

Piše: Srbijanka Stanković

Foto: Pixabay

 

Da li ste se ikada zapitali šta se zaista krije u vašim omiljenim kozmetičkim proizvodima? Prava istina o sastojcima u kremama, šamponima i kupkama može vas iznenaditi – i naučiti kako da izaberete ono što je zaista bezbedno za vašu kožu!




Kozmetika je deo naše svakodnevice. Od sapuna i šampona do krema i seruma, koristimo razne proizvode ne samo zbog higijene već i za negu i lepotu. Ali, koliko često zastanemo i zapitamo se šta je u tim proizvodima i kako oni utiču na našu kožu i zdravlje? Sigurnost kozmetike je danas postala važna tema, jer su se na tržištu pojavili mnogi proizvodi sa sastojcima koji mogu biti štetni.

U nastavku ćemo govoriti o tome šta znači bezbedna kozmetika, kako prepoznati sigurnu formulaciju, i na šta obratiti pažnju kod kupki, šampona i krema za lice.

Šta je bezbedna kozmetika?

Bezbedna kozmetika je ona koja ne sadrži štetne hemikalije i formulacije koje mogu iritirati kožu ili ugroziti zdravlje. To znači da proizvod prolazi kroz rigorozna testiranja i ispunjava standarde kvaliteta i sigurnosti pre nego što se nađe na policama. Takvi proizvodi sadrže proverene, neiritirajuće sastojke, bez potencijalno opasnih hemikalija.

Sastojci na koje treba obratiti pažnju

Evo nekoliko ključnih sastojaka koje je najbolje izbegavati:

Parabeni: često se koriste kao konzervansi, ali mogu imati negativan efekat na hormone.

Ftalati: koriste se za poboljšanje mirisa u proizvodima, ali mogu biti štetni po zdravlje.

Sulfati: često se nalaze u šamponima i sredstvima za čišćenje jer daju efekat pene, ali mogu isušiti kožu i iritirati je.

Silikoni: daju glatku teksturu proizvodima, ali mogu zapušiti pore.

Kako prepoznati bezbedne proizvode?

Čitanje deklaracija je prvi korak. Potražite proizvode sa jasnim i transparentnim opisima sastojaka i izbegavajte one koji sadrže mnoštvo teško razumljivih hemikalija. Ponekad je najbolje odabrati kozmetiku sa prirodnim sastojcima, jer ona uglavnom manje iritira kožu. Možete je naći na sajtu dr Pilar.

Takođe, proizvod sa oznakama „dermatološki testirano“, „hipoalergeno“ i „bez parabena“ ukazuje na viši nivo sigurnosti.

Sigurnost kupki i šampona – Da li su uvek bezbedni za kožu i kosu?

Kupke i šamponi su deo svakodnevne higijene, ali nisu svi jednako dobri za našu kožu i kosu. Iako je njihov zadatak da čiste, neki šamponi i kupke sadrže agresivne sastojke koji mogu skinuti prirodni zaštitni sloj kože i dovesti do isušivanja.

Problematični sastojci

Mnogi šamponi i kupke sadrže sulfate i parabene, koji često izazivaju iritacije. Sulfati su odgovorni za penu, ali isto tako mogu biti pregrubi za vlasište i kožu, izazivajući suvoću i crvenilo. Parabeni, s druge strane, mogu delovati kao hormonski disruptori i često ih izbegavaju oni koji vode računa o bezbednosti sastojaka.

Praktični saveti za odabir

Birajte proizvode koji su prilagođeni vašem tipu kože i kose. Ako imate osetljivu kožu, odaberite proizvode koji su nežni, bez mirisa i boja. Prirodni šamponi, napravljeni od biljnih ekstrakata i ulja, sve su popularniji i često su dobar izbor za osobe sa osetljivom kožom, a posebno za najmlađe.

Takođe, uvek je dobro testirati proizvod pre nego što ga u potpunosti uključite u svoju rutinu – nanesite malu količinu na unutrašnju stranu podlaktice i pratite reakciju kože.

Sigurnost kozmetike u trudnoći – Na šta obratiti pažnju?

Trudnoća je period kada više nego ikada pažljivo biramo šta nanosimo na kožu. Kako telo prolazi kroz brojne promene, i koža postaje osetljivija, a hormoni mogu učiniti da odreaguje na sastojke koji ranije nisu predstavljali problem.

Mnoge žene primete pojavu strija, promenu u teksturi kože ili sklonost ka aknama, što često motiviše potragu za odgovarajućom negom. Upravo zato je važno znati koji su proizvodi i sastojci bezbedni tokom trudnoće.

Sastojci koje treba izbegavati

Neki sastojci u kozmetici su uobičajeni, ali tokom trudnoće mogu predstavljati rizik. Na primer:

Retinoidi (retinol, retinil palmitat): Koriste se u anti-age proizvodima, ali se savetuju za izbegavanje tokom trudnoće, jer visok nivo vitamina A može biti štetan.

Salicilna kiselina: Čest sastojak u proizvodima za akne, u manjim koncentracijama može biti sigurna, ali jače koncentracije nisu preporučene.

Esencijalna ulja: Neka esencijalna ulja, poput ulja ruzmarina ili žalfije, mogu stimulisati kontrakcije i zbog toga se preporučuje oprez pri njihovom korišćenju.

Sigurni proizvodi i sastojci za negu tokom trudnoće

Tokom trudnoće, najbolje je osloniti se na proizvode sa prirodnim, umirujućim sastojcima. Hidratantni sastojci kao što su:

Shea maslac i kakao puter – prirodno hrane i omekšavaju kožu, pomažući joj da zadrži elastičnost, što može smanjiti šansu za pojavu strija.

Hijaluronska kiselina – sigurna i efikasna u hidrataciji, jer pomaže koži da zadrži vlagu, što je ključno za sveže, zdravo lice.

Aloja vera i neven – poznati po svojim umirujućim svojstvima, odlični su za ublažavanje iritacija ili crvenila.

Praktični saveti za negu tokom trudnoće

Osim izbegavanja određenih sastojaka, važno je i pravilno birati proizvode koji su označeni kao bezbedni za trudnice. Na tržištu se sve više pojavljuju linije koje su posebno formulisane za trudnice i ne sadrže štetne sastojke. Takođe, redovna upotreba hidratantnih krema i ulja na stomaku, bokovima i butinama može pomoći koži da ostane elastična i da lakše podnese promene bez pucanja – čime se smanjuje rizik od strija.

Sigurnost krema za lice – Sastojci, oznake i najbolje prakse

Kreme za lice su ključni deo nege kože. Koristimo ih svakodnevno, ponekad i više puta dnevno, kako bismo hidrirali, zaštitili i održali kožu zdravom. Zato je posebno važno da budu bezbedne i prilagođene potrebama naše kože.

Aktivni sastojci – šta je sigurno?

Mnoge kreme za lice sadrže aktivne sastojke poput retinola, vitamina C i hijaluronske kiseline. Retinol je odličan za anti-age tretmane, ali može biti agresivan za osetljivu kožu, pa se preporučuje postepeno uvođenje. Vitamin C je snažan antioksidans koji može pomoći u borbi protiv tamnih mrlja, ali isto tako može iritirati ako nije pravilno formulisan. Hijaluronska kiselina je poznata po tome što zadržava vlagu i odličan je izbor za hidrataciju.

Kako odabrati pravu kremu?

Pri izboru kreme, obratite pažnju na oznake kao što su „nekomedogeno“ (ne zapušava pore), „hipoalergeno“ (smanjen rizik od alergija) i „dermatološki testirano“ (proizvod je prošao testove na koži). Ove oznake mogu biti dobar pokazatelj da je proizvod siguran za korišćenje. Takođe, odaberite kremu u skladu sa potrebama vaše kože – ako imate suvu kožu, birajte hidratantne formule, a ako imate masnu kožu, odaberite laganije formulacije.

Čuvanje krema za lice

Kako bi kreme zadržale svoje aktivne sastojke, važno je da ih pravilno čuvamo. Držite ih na hladnom i suvom mestu, van direktnog svetla, a kreme sa prirodnim sastojcima je često najbolje čuvati u frižideru.

Biranje sigurne kozmetike je način da se brinemo o svom zdravlju i dugotrajno očuvamo lepotu kože. Kada pažljivo biramo kupke, šampone i kreme za lice, činimo veliki korak ka zdravijoj koži i telu. Nadamo se da vam je ovaj vodič pomogao da razumete šta je bezbedna kozmetika i kako da je prepoznate.

Pri svakom sledećem odlasku u kupovinu, setite se da čitanje sastava nije samo sitnica – to je osnova za pametne odluke koje će vam pomoći da se osećate i izgledate sjajno!

 

 




Tagovi

Vodovodska 187 L

PTICE NA UZGLAVLJU

Jedna od mnogih

(Post) istina (post) demokratije

22. Beogradski festival igre

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .