MediaSfera
Ciklus tribina: VELIKE KNJIGE XX VEKA
Utorak, 3. decembar 2024. u 19:00 – DOB//Tribinska sala
Predavač: Prof. dr Zorica Tomić
Moderira: Danijela Marković, Institut za studije kulture i hrišćanstva
K.G Jung, slavni švajcarski psihijatar i psihoanalitičar, i teoretičar kulture, u svom delu „Čovek i njegovi simboli“ (1964) otvorio je pitanje veze između ljudske psihe i simboličkih predstava, koje se pojavljuju ne samo u snovima već i u različitim formama stvaralačke ekspresije.
I dok svesni um operiše racionalnim konceptima, nesvesno je izvor dubljih psiholoških sila koje oblikuju ljudsko iskustvo, a budući da nesvesni sadržaji ne mogu neposredno da se razumeju i da dopru do svesti, iskazuju se posredstvom simboličkih struktura. Simboli su po svojoj prirodi multivalentni budući da predstavljaju sponu između ličnog, kulturnog i epohalnog.
Na tribini će biti predstavljeni kardinalni pojmovi Jungove teorije, kao što su: simbol, kolektivno nesvesno i arhetipovi. Nastojaće se da se ukaže na njihov značaj za savremeno razumevanje kulture i komunikacije, posebno s obzirom na vladajući trend marginalizacije simboličke i duhovne dimenzije ljudske egzistencije.
O predavaču
Prof. dr Zorica Tomić autor je više naučnih i stručnih studija iz oblasti kulturologije i komunikologije. Objavila je knjige „Komunikologija“, „Kulturni identitet i politike identiteta“, „Poljubac u doba kuliranja“, „News Age“, „Komunikacija i javnost“, „Razumevanje i nesporazumi“, „Knjiga o ćutanju“, „Šta stvarno želiš“, „Preživeti haos“. U knjizi „Muški svet“ bavila se Jungovim delom iz perspektive kulturologije.
Tribina „Velike knjige XX veka“
Institut za studije kulture i hrišćanstva, u saradnji sa Domom omladine Beograda, realizuje tokom 2024. godine ciklus tribina „Velike knjige XX veka” sa ciljem da se pažnja šire, ali i stručne javnosti, skrene na neke od najznačajnijih knjiga objavljenih u dvadesetom veku, koje se bave metafizičkim i religioznim pitanjima, a koje do danas nisu izgubile na svojoj relevantnosti. Cilj je takođe da se publika podstakne na njihovo (ponovno) čitanje i interpretiranje u savremenom kontekstu.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar