MediaSfera
Колумна представља кратку и динамичну форму обраћања читаоцима и то кроз: Ред Прегледа намењен је актуелном, издвојеном догађају из света религије и културе, није анализа збивања, већ предложено заједничко читање и питање. Ред Погледа је намењен да скрене пажњу и око на стваралаштво и нове идеје из света уметности, заната и културе. Препо(р)ука која следи је замишљена као обједињење два претходна реда. Она усмерава и укрепљује дух, да не заостаје за телом које хода у свету.
Пише: Данијела Марковић
Фото: Анђела Грозданић
Преглед
Нека буде светлост – каже наслов, и ништа даље не бих мењала. Оно што треба додати је – И би светлост. Бива и јесте, те одатле о Светлости, како у дане трајања празника слова и речи, Сајма књига, тако и у друге дане, професор др Данијела Тешић Радовановић пише, проучава, говори о Светиљки као симболу у теологији и иконологији светлости са посебним оствртом на простор Медитерана. Написала је књигу на двеста двадесет страница, опсежно окупивши дугогодишњим радом и истраживањем историје религиозна искуства људи у којима ватра и светло представљају архетипске симболе. Светлост као најнематеријалнија од свих појава се доводи од давнина у везу са појављивањем светог – материјализацијом Божанског присуства. Ауторка у књизи појашњава и разматра различите аспекте теологије светла и ти делови успешно, без обзира на сложеност истраживања, лепо и лако комуницирају и са широм публиком, али посебну важност и допринос доноси академској јавности. Данијела је професор на Катедри за Историју уметности на Филозофском факултету Универзитета у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици. Мало је простора и речи којима бих даље обухватила укупан допринос науци који Данијели, верујем, приписују и колеге и студенти, али и сви други који ће се срести са овом књигом коју сам баш у ове дане издвојила за угледни пример – које и чије речи могу Светила свету бити.
Поглед
Где Светлост бива, ту и музика обитава, те се лепо наслонио преглед у поглед ка – назваћу га овде дечаком, али он је рођен као дорастао великом животу – великом човеку. Шта је велики живот? А ко је велики човек? Велики живот је онај непролазни. Е, па овај дечак је дотакао музиком све што не пролази. Он компонује, диригује и пева. Када га сретнете (а сретаћете га, верујте ми на реч, када год помислите на песму о Богу) разумећете да је одгајан уз велику љубав и подршку сваком његовом дару. Велики човек се зове Хаџи Јаков Милутиновић. Слуша како свет пулсира и слуша свог ментора и професора на одсеку за дириговање, у класи маестра професора Бојана Суђића. Просек је чиста цифра, нема уситњавања. Код Јакова се неким чудом дарови множе, један другог сустижу, али вером својом и посвећеношћу најпре Литургијском животу – дакле животу Цркве, ипак он диригује свему, те опет кажем, срешћете га, видећете достојанственог, скромног, високог музичког монаха, који и поред своје песме зна да пева најгласније заједничку песму – Литургију. Слушала сам га и како диригује дечијем хору из Цркве Светог Василија Острошког на Бежанијској коси – та деца знају – читају његове ноте баш као он – као заједничко дело. Диригент је онај који се последњи поклања, а све своје поклони оркестру, не заклонивши поглед ка оном коме песму певамо.
Препорука
Ако дудов лист постаје свила, и стрпљење постаје моћ – каже народна пословица. Данас је пуно моћника који су беспомоћни над животом. Смрт нећу ни да помињем. Свилено, а стрпљиво песмом дар сваки ослушните, и свој ако немате (а сви имамо по неки), пустите да вас задиви Други и послушајте га.
Данијела Марковић

Данијела Марковић је православни теолог и религиолог, а јавност је највише препознаје као културолога. Бави се промоцијом културе, дијалога међу културама, а најпре међу људима. Они који је добро познају кажу да има лице изоштрено преосетљивошћу и обасјано духовном интуицијом.
Та интуиција је доводи до нових изазова и увида које дели са читаоцима организујући многе културне догађаје, а у сарадњи са другим уредницима – и публикације које окупљају имена из академског света и њихове радове.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar