MediaSfera
Колумна представља кратку и динамичну форму обраћања читаоцима и то кроз: Ред Прегледа намењен је актуелном, издвојеном догађају из света религије и културе, није анализа збивања, већ предложено заједничко читање и питање. Ред Погледа је намењен да скрене пажњу и око на стваралаштво и нове идеје из света уметности, заната и културе. Препо(р)ука која следи је замишљена као обједињење два претходна реда. Она усмерава и укрепљује дух, да не заостаје за телом које хода у свету.
Пише: Данијела Марковић
Фото: Анђела Грозданић
Преглед
Има пречих – чух на телевизији, а из села преплављених невољама реке, камења, куша и свих непогода као да се на том парчету неба (земље) усковитлало све и показао читав свет какав јесте – ветрометина. Екипе које помажу људима пролазе поред куће потпуно потопљене… Породица на окупу – пуно их је, хвала Богу – чисти и пребира ствари од камења и муља. Екипа упита како су, а најстарији међу њима одговара – на броју смо, живи, идите доле, има пречих од нас! То – да има пречих од нас – данас ниједан курс спознаје неће нас научити, али ни све школе света, и највеће и најмање. То мора са тим обрушеним каменом да се учи, рађа и живи. Да има пречих од нас говори и Мешовити хор у Пожаревцу који организује хуманитарни концерт како би прикупио средства за суграђане чији су станови изгорели у скорашњем пожару. Окупили су се грађани Пожаревца и иницијатива да Заједно можемо све и позвали све да донесу гардеробу, обућу, играчке које ће бити продаване на хуманитарном базару. Прикупљен новац ће отићи за станаре оштећене зграде. У Центру за културу града Пожаревца данас од 20 часова Мешовити хор певаће о слави свих који знају да има пречих од нас!
Поглед
Молитва јесењег јутра је наслов књиге Александре Павићевић и молитве од посебног штофа биће изговорене, представљене 20. октобра у 18 часова у парохијском дому Цркве Светих апостола Петра и Павла у Београду. Учесници и говорници су прави сабор светих, а посебан тон и крој поменутог штофа даће група Моба. Група Моба је женска певачка група византијске певнице Цркве Ружице на Калемегдану. Александра Павићевић је етнолог и антрополог, научни саветник у Институту Српске академије наука и уметности. Њене текстове радо читам у „Политици”, а навела сам је у свом излагању у раду о женама узорима овог века, упоређујући са узорима из прошлих векова. Песма по којој збирка носи име је посланица свима који певају Богу и свима који расту као дрво. Шта је и како било прво нађите у речима ових песама, а све остало испричаће Моба.
Препо(р)ука
Речи Има пречих и помоћ другоме и потребитијем ме довела до речи мобa и онога што она подразумева. Данас заборављена, а ипак у невољи препозната вољно подсећам да смо сви позвани да будемо једни другима на помоћ – вољним и невољним данима. Молитва јесењег јутра у једном стиху, који остављам као поуку за ову недељу, каже:
И чујем сад како песници многи
Колеге, другари, сестре и знанци
С подсмехом кажу, што риму јуриш
И она у давна времена спада?!
Сећање бледо…
Једино природа Бога још памти
Њему се она податно даје
Не пита, само постоји
Избора нема, реко би, јадна!
Јаднијем створу ко свећа да пламти.
Путељак уски…
Данијела Марковић
Данијела Марковић је православни теолог и религиолог, а јавност је највише препознаје као културолога. Бави се промоцијом културе, дијалога међу културама, а најпре међу људима. Они који је добро познају кажу да има лице изоштрено преосетљивошћу и обасјано духовном интуицијом.
Та интуиција је доводи до нових изазова и увида које дели са читаоцима организујући многе културне догађаје, а у сарадњи са другим уредницима – и публикације које окупљају имена из академског света и њихове радове.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar