MediaSfera
Piše: Srbijanka Stanković
Foto: Pexels
Kada putujete u inostranstvo, putno osiguranje vam je uvek potrebno. Premda nije propisano zakonom i niko neće proveravati da li ga imate (za neka putovanja i može doći do provere), ali će vas ono štititi u onim neočekivanim i ujedno najneprijatnijim situacijama u inostranstvu. Ipak, nećemo stati na jednoj rečenici, već detaljnije objasniti zašto je uvek dobro imati putno osiguranje kada prelazite granicu.
Teško je pronaći odgovor na pitanje koje je najbolje putno zdravstveno osiguranje, jer to zavisi od vaših potreba, ali u nastavku teksta otkrili smo vam sve što treba da znate da biste jednostavno mogli da obavite kupovinu i odaberete idealnu polisu za vas.
Koja su pokrića putnog zdravstvenog osiguranja?
Putno osiguranje pokriva najrazličitije situacije u inostranstvu:
- Hitne medicinske troškove: vanbolničko lečenje, bolničko lečenje, neophodne dijagnostičke procedure, propisane lekove, sanitetski materijal, ortopedska pomagala, operacije, hitne intervencije i postoperativni tretman;
- Troškove transporta: troškove prevoza do lekara ili bolnice, transport pacijenta u zemlju prebivališta radi nastavka lečenja, troškove sahrane u državi gde je smrt nastupila, transport posmrtnih ostataka i drugo.
- Ostale troškove: Ova pokrića variraju u zavisnosti od osiguravajuće kuće koju odaberete, a uglavnom uključuju pomoć u slučaju gubitka ili krađe putnih isprava, pokriće troškova (do ugovorenog iznosa) za krađu ili gubitak prtljaga, kao i hitno slanje poruka, a nekada i pravnu pomoć.
Call centar osiguravajuće kuće dostupan vam je na putovanju 24/7 i upravo taj broj uvek treba da imate uz sebe. U slučaju da vas bilo koja “šteta” zadesi u inostranstvu, a deo je pokrića iz vaše polise, pozovite call centar. U razgovoru objasnite operaterima o čemu se radi i oni će vas uputiti u dalje korake.
Kako odabrati putno osiguranje?
Kada planirata duža putovanja, izbor putnog osiguranja je posebno težak: koja osigurana suma je dovoljna, da li su osnovna pokrića dovoljna, šta ako padnete na skijanju… To su samo neka od pitanja koje ljudi postavljaju sebi kada biraju putno osiguranje. Evo na šta treba da mislite:
- Suma osiguranja; Sume osiguranja za putno osiguranje se kreću od 12.000 eur do čak 120.000 eur. Ova suma predstavlja maksimalan iznos koji će vam osiguravajuća kuća isplatiti ukoliko nastane šteta ugovorena vašom polisom. Određena pokrića imaju i podlimite pa i na to obratite pažnju. Za putovanja u zemlje regiona koje nisu u Evropskoj uniji, dovoljna je suma osiguranja od 12.000 evra, dok je za zemlje Evropske unije preporuka 30-40.000 evra. Za Ameriku i druge daleke destinacije, preporučene su sume preko 40.000 evra. Što je veća suma osiguranja, to možete biti bezbrižniji, posebno kada je reč o nekim ozbiljnijim situacijama.
- Obim pokrića; Obratite pažnju na pokrića osiguravajuće kuće koju odaberete. Često jedna osiguravajuća kuća ima pokriven rizik koja druga nema, pa vam se može desiti da pogrešite i da vam određena situacija ne bude pokrivena, ukoliko se desi. Pre kupovine dobro pročitajte detalje paketa koji birate.
- Dodatna pokrića; Ukoliko padnete na skijanju i povredite se, putno osiguranje vam neće pokriti troškove lečenja, ukoliko ne uplatite dodatno pokriće za skijanje. Ista situacija je i sa sportskim dodatkom. Ukoliko planirate na primer da rekreativno vozite bicikl na putu, trčite ili se bavite nekim drugim sportom rekreativno, obavezno uplatite ovaj dodatak.
- Isključenja iz osiguranja; Baš kao i kod drugih vrsta osiguranja, i putno osiguranje ima situacije koje vam osiguranje nikako neće pokriti. Tu spadaju između ostalog estetski tretmani, preventivni pregledi, namerno povređivanje, ekstremni sportovi, nesavesno ponašanje, vožnja u pijanom stanju i slično.
Da li je putno osiguranje skupo?
Cena je je još jedna stavka na koju trena da mislite, ali potrebno je da znate da ona nije najvažnija i nije ključan faktor da li je neko osiguranje najbolje, ali svakako da ima uticaja. Kada uporedite pokrića osiguranja i sumu osiguranja, obratite pažnju i na cenu.
Inače, putno osiguranje spada u jeftinije vrste osiguranja, te za svega 160 dinara po danu za evropska putovanja, možete se obezbediti od najrazličitijih nepredviđenih okolnosti i sebi osigurati miran odmor.
Da ne biste samostalno morali da poredite cene i ponude osiguravajućih kuća, možete posetiti sajtove namenjene poređenju cena i ponuda, na kojima ćete videti izlistane detalje paketa i njihove razlike, te uštedeti novac i vreme, a kupovinu osiguranja završiti potpuno online, bez muke i čekanja u redovima!
Nadamo se da smo vam ovim tekstom u malo dužoj formi odgovorili na pitanje da li vam je baš uvek potrebno putno osiguranje, te da ćete sada na vreme, pre nego što pređete granice Srbije, razmišljati o kupovini ovog osiguranja i na put krenuti bez stresa i potpuno opušteno. Uz putno osiguranje vaš odmor ili poslovni put biće znatno bezbrižniji.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar