Kolumne Sreda u tri reda

СРЕДА У ТРИ РЕДА – Небески дечак и његов пас

MediaSfera

 

 

Колумна представља кратку и динамичну форму обраћања читаоцима и то кроз: Ред Прегледа намењен је актуелном, издвојеном догађају из света религије и културе, није анализа збивања, већ предложено заједничко читање и питање. Ред Погледа је намењен да скрене пажњу и око на стваралаштво и нове идеје из света уметности, заната и културе. Препо(р)ука која следи је замишљена као обједињење два претходна реда. Она усмерава и укрепљује дух, да не заостаје за телом које хода у свету.

Пише: Данијела Марковић

Фото: Анђела Грозданић




Преглед

Сваке среде и свим осталим данима читаћете једну књигу живота и о животу ослобођеног Слободана. Слободан Свети Слободан, добио је сликовницу која је заправо житије без речи. Сликовница не умањује његову жртву већ напротив, тако осмишљена и илустрована заслугом Мирне Јовановић, уз помоћ надарених људи, дизајнера Игора Кајмаковића и људи Епархије зворничко-тузланске, разговара гласно и са пуно речи које терају сваког читаоца да их изговара наглас, да се чују до сваког детета у нама и одраслог на житијима вечног живота. Невербална – како су медији пренели – сликовница под називом Небески дечак и његов пас је истина о дечаку Слободану који је са дванаест година, изгледа, знао све истине и приче о слободној љубави и жртви за њу. Дечак Слободан из Зворника у време збега знао је неку истину коју ми још увек тајном називамо или не видимо. Слике у сликовници, ликовном житију су јасне и гласне као и љубав овог човека – само на сликама дечака, а у свему прераслог и дораслог славе свих светих. Уметница Мирна мирно и провише ову књигу. Изгледа да је и она заједно са својим даровима и загледаношћу у овакву децу–људе добила мир на дар, а таленте да их нама пренесе, каже и када гласно ћути!

Поглед

Поглед на Карловачку гимназију изашао је из ове претходне приче, редова Прегледа који говоре о великим људима које ми називамо децом, мерећи време по годинама, не по подвигу и љубави. Ученици другог, трећег и четвртог разреда Карловачке гимназије – Ања, Хана, Софија, Павле, Милица, Ивона, Јована, Сара, Јефимија, Стеван, Никола, Мануела, Маја, Уна, Неда и Анђела представљају у овим и наредним данима своју школу у оквиру пројекта разговора и размене са гимназијалцима из Измира у Турској. Снимили су филм о љубави према школи и свему што тамо уче или они у школи друге уче, како и којим језиком да говоре, како о другом и другачијем да мисле и разговарају, како да се разумеју језици међу собом, а да их људи не помешају у неразумевање. Језике учимо или они уче људе да разлике постоје. Ови људи које још увек називамо децом говоре о својој историји, историји школе, сали свечаној која изгледа као скупштина света, хвале и набрајају неке од наслова своје библиотеке која садржи 18.198 књига на свим европским језицима, старим и новим. Најновије је у поменутом филму и свим овим набројаним именима – што ти људи већ знају да воле, не само знање, већ све људе. Срећан пут, драга децо, лакше нам је да мислимо о вама још увек као деци и имамо мисао да вас у нечему можемо достићи. Мања је раздаљина када вас ословљавамо тако, а већ сте велики људи. Надам се да ће и у Азији, где одлазе да нас представе, по њима судити и о нама.

Препо(р)ука

Све књиге и филмови о деци су водичи за одрасле. Не пропуштајте прилику да их читате, јер деца су давно прочитала нас, као и ми наше одрасле док смо били деца. Да спремимо штиво за дорастање до Човека – од оног кога чекамо Века.

 


Данијела Марковић

Данијела Марковић је православни теолог и религиолог, а јавност је највише препознаје као културолога. Бави се промоцијом културе, дијалога међу културама, а најпре међу људима. Они који је добро познају кажу да има лице изоштрено преосетљивошћу и обасјано духовном интуицијом.

Та интуиција је доводи до нових изазова и увида које дели са читаоцима организујући многе културне догађаје, а у сарадњи са другим уредницима – и публикације које окупљају имена из академског света и њихове радове.


 

 

 

Pratite nas i na našim društvenim mrežama:

 




Jedna od mnogih

(Post) istina (post) demokratije

Nedogled

KLEOS

GoetheFEST 2024

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .