MediaSfera
Piše: Srbijanka Stanković
Foto: Pixabay
Ukoliko želite računar koji je u pogledu performansi, funkcionalnosti i dugotrajnosti najoptimalniji za vaše korisničke potrebe, najbolje rešenje je samostalno sklapanje konfiguracije. Međutim, ovaj proces nije nimalo jednostavan, posebno ako prvi put kupujete računar i nemate prethodno iskustvo u odabiru komponenti.
Čak i da kupite najkvalitetnije komponente zasnovane na najnovijim tehnologijama, greške u njihovom odabiru mogu dovesti do problema sa kompatibilnošću ili nestabilnošću sistema. Da biste izbegli takav scenario i sastavili računar koji će vas dobro služiti dugi niz godina, pre nego što donesete odluku o izboru potrebno je da obratite pažnju na nekoliko ključnih tačaka.
#1 Definisanje osnovne svrhe računara
Prvi i najvažniji korak pri sastavljanju računarske konfiguracije jeste jasno definisanje namene kompjutera. Na primer, gaming računari zahtevaju snažnu grafičku karticu i procesor, dok kompjuteri koji će prevashodno služiti za rad sa tabelama, word dokumentima i surfovanje internetom mogu besprekorno funkcionisati i sa manje moćnim komponentama. Ukoliko se bavite video montažom ili 3D modeliranjem, biće vam neophodna moćna kompjuterska mašina, sa snažnom grafičkom karticom, brzom memorijom i SSD diskovima većeg kapaciteta za skladištenje velikih fajlova.
Važno je uzeti u obzir i koliko dugo planirate da koristite računar pre nego što ga nadogradite ili zamenite. Ako želite kompjuter na kome ćete moći da radite nekoliko godina bez potrebe za nadogradnjom, investirajte u komponente novije arhitekture i sa boljim performansama. Takve komponente su skuplje, ali nećete morati da ih nadograđujete nekoliko godina. Ukoliko, pak, planirate češće nadogradnje, možete se odlučiti za srednji cenovni rang, sa fokusom na komponente koje se lako mogu unaprediti.
#2 Pravilan izbor komponenti
Iako većina korisnika prvo stavlja fokus na procesor, količinu RAM-a ili veličinu SSD-a, za one koji sami žele da sklope konfiguraciju računara, posebno značajna je matična ploča. Ona povezuje sve komponente u kompjuteru i od nje zavisi stabilnost i funkcionalnost sistema. Prilikom izbora, obratite pažnju na podršku za RAM memoriju, na broj PCIe slotova i dostupne priključke.
Druga važna komponenta je procesor (CPU). Prilikom odabira procesora, trebalo bi da uzmete u obzir broj jezgara, broj niti i brzinu takta. AMD i Intel su najpoznatiji proizvođači CPU-a, a izbor zavisi od vaših specifičnih potreba i raspoloživog budžeta. Za gaming birajte procesore sa višim taktovima i manjim brojem jezgara jer često nude bolje performanse. Obratite pažnju na to da li CPU podržava overklokovanje, ukoliko želite dodatno da povećate performanse.
Ako planirate da koristite računar za gaming ili obradu grafički zahtevnih zadataka, grafička kartica (GPU) će biti ključna komponenta. Najnovije igrice zahtevaju moćne grafičke kartice sa većom količinom VRAM-a, dok manje zahtevne igre mogu raditi i na jeftinijim modelima. Pored igara, ukoliko se bavite video montažom ili 3D modeliranjem ili studirate arhitekturu ili građevinu, moćna grafička kartica može značajno ubrzati vaš radni proces.
Količina RAM-a je ključna za glatko izvođenje aplikacija. Za gaming je preporučljivo da računar opremite sa najmanje 16GB RAM-a, dok će 8GB biti više nego dovoljno za manje zahtevne zadatke. Brzina RAM-a takođe ima ulogu u performansama, pa birajte memoriju sa većom frekvencijom ako vaš sistem to podržava. Važno je takođe obratiti pažnju i na tip radne memorije (DDR4 ili DDR5) i na njenu kompatibilnost sa matičnom pločom.
Oni koji rade sa velikim fajlovima ili imaju potrebu za skladištenjem velike količine podataka moraju obratiti pažnju i na skladišni prostor. Izbor se svodi na SSD i HDD diskove, ili kombinaciju ova dva tipa memorije. SSD diskovi pružaju mnogo brže učitavanje sistema i aplikacija, dok HDD diskovi nude veći kapacitet po nižoj ceni. Preporučuje se barem jedan SSD za operativni sistem i najčešće korišćene aplikacije, dok HDD može služiti za skladištenje podataka. Za korisnike računara kojima nije potrebno puno skladišnog prostora, SSD diskovi manjeg kapaciteta su prihvatljiva opcija. Na njima mogu čuvati osnovne aplikacije, a fajlove koji su važni mogu se čuvati i na Google Drive-u.
#3 Kompatibilnost komponenti i njihova montaža
Pri sastavljanju računara, sav hardver odnosno sve komponente treba da pravilno funkcionišu zajedno. Da biste to postigli, prvo proverite da li su matična ploča, procesor, grafička karta i RAM međusobno kompatibilni. Na primer, matična ploča mora imati isti tip socket-a kao i procesor, baš kao što je to slučaj i sa slotovima za RAM. Greške u izboru nesaobraznih komponenti mogu za posledicu imati nemogućnost njihovog postavljanja ili neadekvatan rad sistema.
Međutim, može se dogoditi da su komponente kompatibilne, ali da montaža nije adekvatno izvedena. Pravilno umetanje komponenti u odgovarajuće slotove i povezivanje kablova može značajno uticati na stabilnost i ispravan rad sistema. Svaka greška može uzrokovati probleme sa pokretanje ili performansama računara. Iako se čini da je teško pogrešiti kod postavljanja i povezivanja komponenti, ovakve greške su moguće i u praksi se pokazalo da se dešavaju.
Ukoliko nemate dovoljno znanja za samostalno sklapanje hardvera, razmislite o angažovanju stručnjaka ili odabiru već sklopljenih konfiguracija. Ako tražite kvalitetno i pouzdano rešenje, VipHouse računari i konfiguracije nude odličan izbor komponenti i sklopljenih računara za svakog, od početnika do naprednih korisnika kojima je potreban gaming ili računar za posao.
#4 Jačina napajanja, važnost snage i kvaliteta za pouzdan rad računara
Napajanje je komponenta koja osigurava da svi delovi računara dobiju potrebnu energiju. Njegova snaga mora biti dovoljna da podrži sve komponente, uključujući i eventualnu nadogradnju. Snaga napajanja se izražava u vatima (W), i što je više ima to ćete lakše moći da obezbedite dovoljno energije za sve komponente. Preporuka je da odaberete napajanje sa oznakom 80 PLUS (sertifikat efikasnosti), koji garantuje korišćenje enegije na efikasan način, sa minimalnim gubitkom u obliku toplote. Imate opciju Bronze, Silver, Gold, Platinum i Titanium, a ova poslednja predstavlja i najefikasniji tip napajanja, pa je i najbolji izbor.
Takođe, važno je odabrati napajanje renomiranih brendova, poznatih po kvalitetu i dugotrajnosti.
Dakle, napajanje je komponenta na kojoj ne treba štedeti, jer može značajno produžiti životni vek ostalih delova hardvera, a time i vašeg računara. Na ovaj način, potrošićete verovatno nešto više novca, ali ćete izbeći potencijalne probleme koji su dosta česti kod slabih, običnih napajanja, bez 80 PLUS sertifikata.
#5 Planiranje budžeta
Raspoloživ budžet je ključan korak u procesu sastavljanja računara i direktno utiče na izbor komponenti. Ukoliko ste ograničeni finansijama, moraćete da balansirate između željene specifikacije i dostupnog novca. Na primer, skuplje grafičke kartice mogu značajno poboljšati performanse kompjutera, ali i povećati troškove. Zato je naša preporuka da što je moguće više istražite tržište i pronađete prodavnice koje imaju najpovoljnije cene i akcijske ponude.
Konačno, nemojte se samo voditi ni finansijama. Ukoliko imate bar malo prostora, uložite u kvalitetnije komponente. Renomirani proizvođači hardvera možda imaju veće cene, ali je i kvalitet bolji, pa će vas i računar duže služiti. Pravilno planiranje budžeta pomaže u maksimiziranju performansi i efikasnosti računara.
Da zaključimo, samostalno sastavljanje računara može biti izazovno, ali i izuzetno korisno, naročito kada znate da ćete dobili upravo ono što vam je potrebno. Dobro planiranje i pravilan odabir komponenti osiguraće da kompjuter funkcioniše besprekorno i da dugo radi bez greške. Ako sve obavite kako treba, vaš novi računar biće vaš pouzdan partner u svakodnevnim zadacima, igrama ili poslovnim izazovima, a vi ćete moći da uživate u optimalnim performansama i vrhunskom korisničkom iskustvu.
Dodaj komentar