MediaSfera
U četvrtak, 19. septembra u u Legatu Josipa Slavenskog , 19 časova održaće se promocija knjige Marijane Dujović “Muzička građa iz Muzeja grada Beograda”.
Predmet knjige je muzička građa koja se baštini u Muzeju grada Beograda kako bi se široj javnosti predočilo šta je ono čime Muzej raspolaže, a tiče se nacionalne istorije muzike. Mnogi predmeti koji se čuvaju u Muzeju grada Beograda, a deo su muzičke kulture, nikada nisu bili izloženi javno. Uvid u muzičku građu koja se nalazi u zbrikama Muzeja osvetljava neke manje poznate segmente biografija domaćih kompozitora, kao i društveno-socijalne i političke okolnosti vremena iz kojeg datiraju ovi predmeti. Pored toga, sama građa, bez šireg konteksta, nema materijalnu i kulturno-socijalnu i istorijsku vrednost, te je neophodno razmotiriti je iz različitih vizura.
Na pomociji će govoriti recezentkinje: dr Vanja Grbović, naučna saradnica u Muzikološkom institutu SANU, dr Angelina Banković, muzejska savetnica u Muzeju grada Beograda; a moderator će biti dr Srđan Teparić, docent na Fakultetu Muzičke umetnosti.
Knjiga je svima onlajn dostupna i nalazi se u digitalnom repozitorijumu SANU-a na linku: https://dais.sanu.ac.rs/handle/123456789/16667
Iz recenzije dr Angeline Banković, muzejske savetnice u Muzeju grada Beograda:
“Kako sam naslov jasno ukazuje, posvećen je predmetima iz Muzeja grada Beograda, koji se odnose na muzičku kulturu i istoriju muzike. To je prvi rukopis takve vrste, u kojem je kompletno, i na jednom mestu, predstavljena sva građa tog tipa koja se čuva u različitim zbirkama Muzeja grada Beograda, što mu daje poseban značaj… Rukopis Marijane Dujović predstavlja stručnu monografiju kakva se do sada nije pojavila u izdanju Muzeja grada Beograda. S obzirom na autorkino primarno obrazovanje u oblasti muzikologije, rukopis je rezultat multidisciplinarnih istraživanja iz domena različitih nauka, poput muzikoligije, istorije i muzeologije, o čemu svedoče i više od 140 napomena i spisak literature na sedam strana. Zbog toga ovaj rukopis, iako je katalog njegov važan deo, predstavlja mnogo više od samog kataloga, odnosno predstavlja značajan doprinos prezentaciji muzejske građe, u ovom slučaju muzičke, koja je razmatrana kako u kontekstu vremena svog nastanaka i ličnosti na koje se odnosi tako i u kontekstu njenog trenutnog muzeološkog statusa.”
Iz recenzije dr Vanje Grbović, naučne saradnice u Muzikološkom institutu SANU:
„Predmet istražianja jeste muzička građa koja se čuva u Muzeju grada Beograda i odnosi se na nacionalnu istoriju muzike što je i dugogodišnje polje istraživanja muzikološkinje Marijane Dujović. U tom smislu, autorkina zamisao bila je da kroz muzikološku vizuru u sadejstvu sa muzeološkim delatnostima predoči fragmente do sada nepoznate građe koja će rasvetliti, dopuniti ili možda izmeniti korpus znanja o poznatim srpskim kompozitorima poput Stevana Stojanovića Mokranjca Josifa Marinovića, i Petra Konjovića i dr. kao i o muzičkom životu na teritoriji Zemuna i Beograda u periodu od prve polovine 19. veka do kraja šezdesetih godina 20. veka… Knjiga muzikološkinje Marijane Dujović, Muzička građa iz Muzeja grada Beograda zavređuje posebnu pažnju budućih istraživača i to ne samo istraživačima iz oblasti muzike, već može biti i polazište drugim dispilinama kao na primer muzeologiji. Pored izložbi koje su glavni oblik komunikacije i interpertacije muzejske građe, publikacija Marijane Dujović pruža dragoceni sadržaj referentne težine ne samo stručanjcima već i znatiželjnoj široj publici.“
Muzikološkinja Marijana Dujović (1989), deluje kao samostalna istraživačica u oblasti nacionalne istorije muzike, autorka, scenaristkinja i menadžerka u kulturi. Osnovne i master studije muzikologije završila na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, Univerziteta umetnosti. Autorka je dve knjige: Stanislav Binički i njegovo doba (Clio, 2017) i Energija slobode. Stvaralačka biografija Đorđa Marjanovića (Clio, 2019) i niza muzikoloških studija koje su objavljene u domaćim i stranim naučnim časopisima i zbornicima. Kao saradnica naučno obrazovnog programa RTS pisala je scenraio za serijal Srpska muzika kroz vekove. Koautorka je, s Dunjom Dušanić, tematske izložbe o Srbima tokom Prvog svetkog rata na prostoru Severne Afrike − Srpska Afrikijada (2017), i izložbe Okovani slogovi: umetnost u zarobljeničkim logorima 1941−1945. (2022), u saradnji s Dunjom Dušanić i Nemanjom Kalezić. Autorka je tematske interaktivne izložbe Muzičko prijateljstvo – Davorin Jenko i Stevan Stojanović Mokranjac (Ljubljana i Beograd, 2022). Producirala je niz izložbi, tematskih kao i izložbe savremenih likovnih i primenjnih umetnika. Od 2023. godine ima zvanje kustosa, i trenutno je jedini muzikolog kustos u zemlji. Članica je Muzikološkog društva Srbije i Udruženja kompozitora Srbije.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar