Putovanja

Zanzibar – Bezbrižno ostrvo začina i neobične kulture

MediaSfera

 

 

Piše: Srbijanka Stanković

Foto: Unspash

 

 

Malo je mesta na našoj planeti koja poput Zanzibara zrače egzotikom, živopisnošću i energijom slobodnog duha. Ovaj arhipelag u Indijskom okeanu privlači turiste iz celog sveta, a naročito zaljubljenike u prirodne lepote i afričku kulturu.




Duge peščane plaže, jedinstvene pijace začina, muzeji u kojima se čuvaju tragovi burne istorije i, pre svega, islamske kulture, samo su neke od karakteristika Zanzibara koje intrigiraju. Otkrivamo vam zbog čega je putovanje na Ostrvo začina iskustvo koje se ne zaboravlja i koje atrakcije vredi uključiti u itinerer za ovu egzotičnu zemlju. Pročitajte.

Plaže Zanzibara – odmor o kakvom se mašta

Poput najlepših prizora sa razglednica i iz turističkih magazina, plaže Zanzibara su prava definicija lepote naše planete. Ako zamišljate odmor kao celodnevno opuštanje na ležaljci uz koktele, oduševiće vas kristalno čiste vode Indijskog okeana i beli pesak na plaži Nungvi. Ova se plaža nalazi na severozapadu Zanzibara, a prepoznatljiva je po vikendicama i tropskim baštama, kao i po tome što nudi raznorazne sportove na vodi i adrenalinske sadržaje. U istoimenom selu turisti mogu otkriti mnogo o tradicionalnim brodićima koji se koriste za pecanje. Ovde nalazi gradilište plovila koja se zovu dhow, bez kojih bi život na Zanzibaru bio nezamisliv.

Na severu ostrva, u neposrednoj blizini Nungvija turisti mogu da uživaju na Kendva plaži. Posebno je zanimljiva za one koji vole aktivan odmor i sportove poput parasejlinga, padobranstva i ronjenja. Ukoliko imate ovakve afinitete, onda bez svake sumnje, ne smete propustiti istočnu obalu Zanzibara i plaže Paje i Jambiani, gde je kajting glavna arakcija. Iskustvo plivanja s delfinima čeka vas na krajnjem jugu, jer se na plaži Kizimkazi organizuju ovakvi jedinstveni izleti i pustolovine za putnike svih uzrasta.

Ukoliko je Zanzibar kao destinacija vaš izbor za medeni mesec ili godišnjicu braka, posetite obavezno plažu Nakupenda. U pitanju je peščani sprud u blizini Kamenog grada, koji nosi epitet najljubavnije plaže, jer na svahili jeziku Nakupenda znači “volim te”.  Više detalja i informacija o putovanju na Zanzibar možete pročitati na sledećem linku:https://diskodrugarputovanja.rs/putovanje/zanzibar-aranzmani/.

https://www.pexels.com/photo/green-palm-tree-on-white-sand-12050603
Foto: Pexels

Kameni grad – UNESCO blago Zanzibara

Zanzibar je naziv ceo arhipelag, ali i za glavni grad najvećeg ostrva – Unguje. Njegova živopisnost i dinamika ostavljaju utisak na putnike, a posebno je zanimljiv stari deo grada, tzv. Kameni grad (Stone town). Zbog svog istorijskog i kulturnog značaja, Kameni grad ili Mji Mkongve nalazi se na popisu UNESCO svetske baštine. Kao prava slika svahili kulture impresionira posetioce, a njegova arhitektura predstavlja jedinstven spoj arapske, indijske, persijske i evropske baštine.

Kao što sam naziv kaže, u uličicama Kamenog grada naići ćete na reprezentativna zdanja od kamena. Svuda se širi miris začina, a u nekom od mnogobrojnih restorana možete uživati u specijalitetima, čaju ili kafi. Kada je reč o znamenitostima kulture, obavezno treba videti najstariju zgradu u Stone town-u – Staru tvrđavu, koja datira iz 17. veka. Tu su i nekadašnja pijaca robova, kao i muzej posvećen trgovini robljem, aglikanska katedrala, te sultanska rezidenija Muzej palate. Ovo je zdanje na tri sprata podigao podigao drugi sultan Zanzibara Said Sir Barghaš bin Said Al-Busaid u 19. veku, tačnije 1883. godine.  Ako ste ljubitelj rojalskih relikvija ili želite videti kako su izgledali kraljevski nameštaj i odeća, obavezno posetite ovaj muzej.  Još jedna atrakcija koja privlači turiste jeste i Kuća čuda, prva kuća na Zanzibaru koja je imala struju i lift. Zbog toga, ali i zbog činjenice da je bila najveća kuća u istočnoj Africi kad je izgrađena 1883. godine, dobila je ovaj naziv.

U strogom centru Kamenog grada, osim istorijskih spomenika ne smete zaobići ni Forodani vrtove, naročito noću. Kada padne mrak, ovaj park postaje fantastični bazar lokalnih kulinarskih majstora. Na noćnoj pijaci hrane možete da probate najneobičnija jela od ribe, morskih plodova i krompira. Kuvari se razmeću svojim  talentom, okreću tiganje, igraju se vatrom, ali i specifičnim sastojcima dok naočigled prolaznika pripremaju preukusna jela. Posebno se preporučuju ćevapi od tandoori jastoga, a za sladokusce falafel džinovskih dimenzija.

https://unsplash.com/photos/B2no43ByTAA
Foto: Unsplash

Šuma Jozani – nacionalni park raskošnog zelenila

Ako ste mislili da su prirodne lepote Zanzibara ograničene samo na okean i plaže, šuma Jozani će vas apsolutno razuveriti. Kao zaštićeni rezervat prirode, ovaj deo Nacionalnog parka Jozani Chvaka naročito je popularan zbog svog zelenila i zanimljivih stanovnika – crvenih majmuna kolobusa. U šetnji sa vodičem kroz šumu možete videti ovu retku vrstu primata, koji se izdvaja izrazitim kricima i karakterističnom dlakom.

Ljubitelje prirode će prijatno iznenaditi i prelepi leptiri, kao i autentični primerci grmova i drveća. No, naravno, većina dolazi zbog  mangrove vegetacije, specifične za tropska područja.


Pročitajte i:

Esauira – afrički grad vetra ili priča sa naslovne strane knjige


 

Ostrvo začina, plantaže i pijace koje vredi obići

Uobičajeno je da se doživljaj odmora na Zanzibaru upotpuni obilaskom plantaža začina. Biće vam potpuno jasno zašto ova zemlja nosi drugo ime “Ostrvo začina”. Od vodiča možete saznati o dugoj istoriji proizvodnje i trgovine začinima, ali i videti polja gde se gaje cimet, čili, karanfilić, kurkuma, biber i vanilla.  Najpre će vas opiti mirisi, a onda i preukusan ručak po tradicionalnoj svahili recepturi sa istim tim začinima. Pored toga što možete uživati u aromama i ukusima na Zanzibaru, uvek možete da kupite zalihe i za svoju kuhinju. Pijace su atrakcija u ovoj zemlji, takođe, i predstavljaju još jedno mesto koje ne smete zaobići.

https://www.pexels.com/photo/hammock-at-the-beach-8804731
Foto: Pexels

Hakuna matata – život bez briga kao moto Zanzibaraca

Zanzibar nije samo Ostrvo začina, već i zemlja večitog proleća u kojoj žive nasmejani i vedri ljudi. Mantra “Hakuna matata” ili “život bez briga” na svahili jeziku koju znamo iz čuvenog Diznejevog crtaća “Kralj lavova” zaista se odnosi na narod Zanzibara. Oduševiće vas svojom ljubaznošću, otvorenošću i predusretljivošću. U svakom trenutku srdačni i svesni rajskih lepota u kojima žive, Zanzibarci će vas “zaraziti” pozitivnošću i radošću.

Kada posetiti Zanzibar?

Verovatno najbolje doba godine za posetu Zanzibaru je leto – od kraja juna do početka oktobra je sušna sezona sa mnogo sunčanih dana i savršenom temperaturom vode. Klimatski uslovi nisu tako povoljni u aprilu i maju, kada je tipičan period obilnih kiša, velike vlažnosti, ali i ekstremno visokih temperatura. Neki ljudi biraju odmor na Zanzibaru u novembru i decembru, što je uprkos kratkim intervalima osvežavajuće kiše, takođe dobra ideja.

 

 

Pratite nas i na našim društvenim mrežama:

 

 

 

 




Jedna od mnogih

(Post) istina (post) demokratije

Nedogled

KLEOS

GoetheFEST 2024

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .