MediaSfera
Foto: Nataša Rajaković
U okviru Ciklusa Velike knjige XX veka u utorak, 7.maja 2024. godine održana je četvrta po redu tribina pod nazivom „Propast Zapada“ – Osvald Špengler.
Institut za studije kulture i hrišćanstva, u saradnji sa Domom omladine Beograda, realizuje tokom 2024. godine ciklus tribina „Velike knjige XX veka” sa ciljem da se pažnja šire, ali i stručne javnosti, skrene na neke od najznačajnijih knjiga objavljenih u dvadesetom veku, koje se bave metafizičkim i religioznim pitanjima, a koje do danas nisu izgubile na svojoj relevantnosti. Cilj je takođe da se publika podstakne na njihovo (ponovno) čitanje i interpretiranje u savremenom kontekstu.
„Propast Zapada (1918-1923)“ je jedna od najčitanijih knjiga dvadesetog veka. U njoj Špengler temeljno ispituje poreklo i razvoj zapadne (evropske) civilizacije, smatrajući da je moderni Zapad ušao u fazu koja se može uporediti sa kasnom antikom.
Špengler odbacuje zapadno-centrično i linearno-progresivističko čitanje svetske istorije, ukazujući na pluralitet kultura i civilizacija koje imaju svoju internu dinamiku i razvoj, koja mnogo više podseća na ciklične procese. Kritika moderne forme (liberalne) demokratije je kod Špenglera bazirana na percepciji njenog oligarhijskog karaktera, što predstavlja i bazu za njeno urušavanje. Da li su i u kojoj meri Špenglerove prognoze izdržale test istorije, i šta se može danas iščitati iz „Propasti Zapada“?
Predavač na održanoj tribini, episkop pakračko – slavonski gospodin Jovan Ćulibrk je pred mnogobrojnom publikom okupljenoj u Klub sali Doma omladine Beograda, inspirativno i detaljno ukazao na značajna i uvek aktuelna mesta u knjizi i teoriji Osvalda Špenglera.
Da li je i čemu kraj i da li smo svedoci početka nove civilizacije (kakve)?
Ko je tumačio Špenglera i kako?
Kako i šta možemo sada uraditi a da ostavimo dobra dela onima koji dolaze ili poboljšati sada uslove i odnose međuljudske?
Šta (sve) je za Špenglera Zapad?
„Propast“ – „Pad“ – „Zalazak“ ili koji je najtačniji prevod naslova ovog dela na srpski jezik, pitanja su koja su u predavawu ali i diskusiji postavljena.
Lični kanon episkopa Jovana i par naslova koje preporučuje u moru naslova koja pominje u svjim radovima, naučnim i drugim, životnim istraživanjima – biće moguće čuti na audio snimku koji će biti objavljen na stranici Doma omladine Beograda.
Šengler se upokojio 8. maja 1936. godine i simbolično je i to pomenuto na tribini oržanoj u navečerje godišnjice smrti autora Velike knjige XX veka.
Tribina je počela u 19 časova atrajala do 20.45.
Moderirala : Danijela Marković.
Organizatori su pozvali publiku da nastavi praćenje ovog zanimljivog ciklusa već u junu sa novom temom, predavačem i naslovom.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar