MediaSfera
Polazeći od nesmanjenog interesovanja javnosti za akciju plemenite Diane Budisavljević i njenih saradnika koji su tokom druge polovine 1942. Godine iz hrvatskih logora smrti spasili više hiljada srpske dece, Muzej žrtava genocida priređuje još jedan u nizu tribinskih programa iz ciklusa pod nazivom ,,Susret sa istorijom – Kada prošlost progovori“.
U okviru ciklusa „Susret sa istorijom – kada prošlost progovori“, Muzej žrtava genocida organizuje tribinski program „Javno svedočenje – Diana Budisavljević“ u utorak 13. februara u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije u Beogradu u 19 sati, i u sredu 14. februara u Novom Sadu, u Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski“ u 18 sati.
Na ovim tribinama će govoriti istoričari dr Nataša Mataušić, autorka knjige „Diana Budisavljević“, dr Vladan Vukliš, pomoćnik direktora Arhiva Republike Srpske, Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, i Živko Zelenbrz (Ivančević), jedno od dece koje je spasila Diana Budisavljević.
Tokom ovog događaja Muzej žrtava genocida ekskluzivno će izložiti original spiska dela dece koju je spasila Diana Budisavljević.
Retke su situacije kada pripadnici savremenih generacija mogu da ostvare neposredan kontakt sa sve malobrojnijim preživelim zatočenicima sistema koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu, a posebno sa onima spašenima zahvaljujući Diani Budisavljević, kao i da iz njihovih potresnih iskaza obogate i objektivizuju svoja znanja o tragičnim i dramatičnim događajima koji su se odigrali na jasenovačkim stratištima.
Želeći da svima zainteresovanima omogući neposredan susret sa prošlošću, Muzej žrtava genocida ovim događajem nastavlja ciklus tribinskih programa pod zajedničkim nazivom ,,Susret sa istorijom – Kada prošlost progovoriʼʼ.
Cilj organizovanja tribinskih programa pod ovim zajedničkim nazivom nalazi se u potrebi i obavezi svih nas da svoja znanja o prošlosti crpimo isključivo na osnovu naučnih saznanja, istorijskih i drugih materijalnih izvora, kao i iz svedočanstava učesnika i/ili savremenika značajnih istorijskih događaja i procesa.
Muzej žrtava genocida, stoga, izražava nadu da će održavanje ovako koncipiranih tribinskih programa uistinu doprineti obogaćivanju i objektivizaciji naših znanja o nacionalnoj i opštoj prošlosti, kaže se u saopšenju Muzeja žrtava genocida.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar