MediaSfera
Nova epizoda “Srbije za početnike” vodi u viševekovnu srpsku dijasporu, gde su Srbi starosedeoci! Žive u 55 sela i nekoliko gradova. Imaju svog predstavnika u parlamentu, srpske medije, više osnovnih škola i gimnaziju na srpskom jeziku, brojne manifestacije, časopise, izdavačku kuću, kulturno-umetnička i pevačka društva. Pravoslavnu veru neguju u 55 crkava i pet srednjovekovnih manastira.
Ovonedeljna “Srbija za početnike” upoznaće nas sa srpskom zajednicom u Rumuniji. Savez Srba u Rumuniji ima najveći broj kulturnih događaja od svih manjina u zemlji, festivala, koncerata, književnih večeri, preko 100 aktivnosti godišnje koje finansira država Rumunija. Izdavačka kuća Saveza Srba objavljuje 20 knjiga godišnje na srpskom, što je ilustrativna vizit karta srpske nacionalne manjine u Rumuniji, koja je vrlo vidljiva kao zajednica.
Sreda 20h, Ekovizija
Srbija za početnike
Autorka: Smiljana Popov
Ima neka tajna veza Srba I Rumuna – dve pravoslavne nacije koje dele viševekovnu zajedničku istoriju. Ipak, manje je poznato koliko su te veze duboke, kao i da Rumuni Srbe smatraju svojim najboljim komšijama. Stara rumunska izreku kaže da “Rumunija ima samo dva prijatelja, Crno more i Srbe”.
Zanimljivo je da sa Rumunijom Srbija nikad nije ratovala, a Rumunija nije priznala Kosovo. Istorija svedoči i da su Rumuni prhvatili mnoge prognane Srbe, članove vladarskih dinastija i Obrenovića i Karađorđevića, poput cele porodice gospodara nahije šabačke Jevrema Obrenovića. Nedaleko od Temišvara rođen je Dositej Obradović, u Temišvaru počivaju otac i brat pesnika Branka Radičevića, U Temišvaru je živeo i školovao se jedan od najvećih srpskih pisaca Miloš Crnjanski.
Temišvar čuva i pamti mnoge tragove Srba u ovom gradu: šabačkog porodičnog lekara Gospodara Jevrema i osnivača srpskog saniteta dr Jovana Stejića, privatnog učitelja Jevremove dece Dimitrija Tirola, prve srpske književnice iz 18. veka i pesnikinje Eustahije Arsić, prevodioca Georgija Zorića, velikih dobrotvora Jovana i Save Popović Tekelije, akademskog slikara Stevana Aleksića. Rumunija jeste mesto vredno svojevrsnog srpskog hodočašća, što je nedovoljno poznato u nas, svedoče i srednjovekovni manastiri, koje je po predanju podigao Sveti Sava.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar