MediaSfera
Udruženje za negovanje kulturnog nasleđa „Čelnik“ iz Ljiga imalo je tu čast da u saizdavaštvu sa Društvom srpskih rodoslovaca „Poreklo“ priredi i objavi knjigu „Narodni život i običaji u Babajiću i Veliševcima – dva sela u valjevskoj Kolubari“, napisanu još 1912. godine rukom učitelja Miloša Đ. Škarića. Te daleke 1912. godine, Etnografski odbor Srpske kraljevske akademije primio je ovaj rukopis i za njegov kvalitet garantovao je lično Jovan Erdeljanović, čuveni etnolog svog vremena, ali Odbor nije prihvatio njegovu štampu. Tako je ovaj rukopis ostao u arhivu SANU narednih 100 godina dok zaslugom Zdravka Rankovića iz Valjeva, Vlade Uroševića iz Veliševca i Milana Stojića, rodom iz Ćelija kod Lajkovca, nije ugledao svetlost dana.
Rukopis je tokom 2021. godine predat Udruženju Čelnik i od tada se radilo na finalnom priređivanju i pripremi rukopisa za štampu. Konačno, na samom kraju 2023. godine, rukopis je predat u štampu.
Ovo izuzetno delo sadrži više od 200 ličnih imena i prezimena stanovnika Babajića i Veliševca koji su živeli početkom 20. veka, ali i sećanja na njihove pretke koja sežu još u prvu trećinu 19. veka, što je izvanredan podatak za svako selo i svaku porodicu. Kao sledbenik Jovana Cvijića, Miloš Đ. Škarić, tada učitelj u školu u Babajiću, pisao je etnografsku studiju po uputstvima Etnografskog odbora Srpske kraljevske akademije i u njoj nalazimo podatke o narodnom životu tadašnjih Babajićana i Veliševčana, o njihovoj privredi, običajima, igrama, pesmama, ali i o njihovim fizičkim osobinama.
Promocija knjige može se očekivati tokom januara 2024. godine.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar