MediaSfera
Srbija za početnike
sreda 20h, Ekovizija
Autorka: Smiljana Popov
Foto: Smiljana Popov, privatna arhiva
Nova epizoda „Srbije za početnike“ vodi nas u carsku palatu Konstantina Velikog, jedan od najznačajnih arheoloških parkova u Srbiji, čuvenu Medijanu, koja je posle deset godina rekonstrukcije napokon otvorena za javnost.
Videćemo rekonstruisanu raskošnu vilu, ostatke dve ranohrišćanske crkve, delove žitnice, vojničkih baraka i vodotornjeva, ali i više od 1000 kvadratnih metara vrednih podnih mozaika, koji dočaravaju deo raskoši ove jedinstvene carske rezidencije.
Čućemo kako su život i privemeni boravak u vili nudili brojne mogućnosti – od toga da su njeni gosti ovde mogli da obavljaju državničke poslove, do mogućnosti da se odmore, uživaju, i učestvuju u bogatom društvenom životu.
Način života u vili slikovito dočaravaju ostaci objekata pronađeni na Medijani: sala za audijenciju, koja je predstavljala prostoriju predviđenu za obavljanje državničkih poslova ; tremovi i raskošno dekorisani vrtovi sa fontanama i paviljonima; dve manje trpezarije za koje se pretpostavlja da su služile carevima za intimnije prijeme i gozbe; terme, rimsko kupatilo, predstavljalo je deo vile koji su stanovnici Medijane koristili za negu tela i opuštanje.
U termama je korišćena topla, lekovita voda koja se olovnim cevima dovodila iz Niške Banje i obezbeđivala podno grejanje za boravak i tokom zime u Medijani.
A na 14 km od Niša krije se posebni turistički, avanturistički i prirodni raritet Srbije. Cerjanska pećina sa nakitom čudesne lepote stvaranim dva i po miliona godiuna sa beskrajnim hodnicima kroz koje teku ledene ponornice i podzemne dvorane visine solitera, verovali ili ne.
Ovo je jedna od najavanturističkijih pećina u Srbiji, te se ovako adrenalinskom vrstom turizma niko u našoj zemlji ne bavi. Ukupna dužina do sada ispitanih pećinskih kanala je 7,149m, po čemu je ovo drugi najduži istraženi pećinski sistem u Srbiji.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar