MediaSfera
Jasmina Vujadinović
Piše: Jasmina Vujadinović
Foto: NORBS
U svetu postoji između 6.000 i 7.000 retkih bolesti od kojih boluje, čak šest do osam odsto svetske populacije. Procenjuje se da u Srbiji, sa nekom retkom bolešću živi, čak pola miliona građana. U 80 odsto slučajeva bolest je genetskog porekla i ispoljava se već u ranom životnom dobu, dok za samo pet odsto ovih bolesti postoji adekvatna terapija.
Kada su retke bolesti u pitanju, ove godine pažnja je posvećena ranoj dijagnostici, jer ovaj proces ponekada može da traje i do 8 godina, a pacijenti nekada posete više od 10 lekara različitih specijalnosti
„’Kad gledamo retke bolesti najvažnija je brza dijagnostika, jer suštinski svi znamo onu čuvenu rečenicu „dijagnostička odiseja“. To je traganje za pravom dijagnozom, jer to može da potraje i deset, a nekad i dvadeset godina. Najvažnije kod retkih bolesti je ustanoviti o kojoj bolesti se radi da bi pacijenti došli do faze da li za tu dijagnozu postoji lečenje ili ne postoji“, kaže Olivera Jovović, predsednica NORBS.
Ona dodaje da su sve retke bolesti po pravilu vrlo progresivne. Otuda, kad nema terapije kod određenog broja retkih bolesti sa adekvatnom negom i sa određenim tretmanima fizikalne terapije i banjske rehabilitacije, bolest u neku ruku može da se stabilizuje ili drži pod kontrolom.
Ono što predstavlja problem, prema rečima Jovović, jeste što se u Srbiji malo zna o retkim bolestima, a naročito u primarnim zdravstvenim ustanovama gde bi lekar trebalo pacijenta da pošalje u centre, koji se bave retkim bolestima u cilju dobijanja prave dijagnoze.
Ipak i ti problemi će izgleda uskoro biti rešeni, jer je nedavno u Srbiji pokrenut pilot projekat „Upotreba veštačke inteligencije u ranoj dijagnostici retkih bolesti” u tri velika zdravstvena centra u Srbiji – UKC Srbije, Univerzitetska dečija klinika u Tiršovoj i KBC Zemun u saradnji sa Institutom za veštačku inteligenciju Srbije.
Cilj ovog pilot projekta, koji se odvija pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srbije u okviru BIO-4 u saradnji sa inovativnom japanskom farmaceutskom kompanijom „Takeda“, jeste da se kroz upotrebu savremenih digitalnih tehnologija utiče na smanjenje kompleksnosti dijagnostike retkih bolesti, skrati vreme do postavljanja tačne dijagnoze, smanji pritisak na zdravstveni sistem, a posledično troškove lečenja preusmeri na adekvatnu inovativnu terapiju.
Pratite nas i na našim društvenim mrežama:
Dodaj komentar