MediaSfera
četvrtak, 8. decembar u 18 sati,
Gradska opština Grocka (Gročanska čaršija), Velika sala
Nedovoljno poznata i uvek intrigirajuća priča „O NEUSTRAŠIVIM ŽENAMA U VELIKIM RATOVIMA“ posvećena kulturi sećanja na minule događaje, plemenite i herojske žene Srbije, naziv je tribine „Beograda za početnike“ koja će biti održana u četvrtak 8. decembra, u velikoj sali Gradske opštine Grocka, u susret Međunarodnom danu ljudskih prava.
Organizatori događaja su Centar za kulturu Grocka, Gradska opština Grocka i „Beograd za početnike” u saradnji sa Muzejom žrtava genocida.
Gošće su Jasmina Tutunović Trifunov, istoričarka, viša kustoskinja u Muzeju žrtava genocida, Biljana Marcojević, istoričarka, kustoskinja u Muzeju žrtava genocida, dok je moderatorka skupa Smiljana Popov, novinarka, autorka i urednica serijala „Beograd za početnike“.
One su bile Neustrašive kad je na celom svetu vladao strah.
One nisu znale za strah u vreme Velikih, svetskih ratova.
One su svojom neustrašivošću postale simboli stradanja, heroizma i čovekoljublja.
One su naše Majke Hrabrosti.
One su naše Majke Knežopoljke.
One su Vasilija Zečević, Milunka Savić, Milica Tepić, Hilda Dajč, Diana Budisavljević…
Milunka Savić – srpska junakinja Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo“ i žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja…! Ranjavana je u borbama devet puta, a zbog neizmerne hrabrosti Francuzi su je prozvali „srpska Jovanka Orleanka“.
Fotografija kao svedok stradanja i borbe za opstanak nalazi se kao jedan od eksponata u Muzeju holokausta u Aušvicu.
Hilda Dajč – dvadestogodišnja beogradska Jevrejka dobrovoljno je otišla u logor na Starom sajmištu kako bi pomogla svojim bolesnim i nemoćnim sunarodnicima. Ubrzo je shvatila da korača putem koji vodi u smrt. Ostavila nam je dirljiva pisma koja danas svedoče o njenom neustrašivom, duboko humanističkom i tragičnom putu. Pisma koja je napisala Hilda Dajč su redak dokument, iz kojih možemo pročitati u kakvim su uslovima živeli Jevreji u logoru na Sajmištu, u periodu od decembra 1941. do maja 1942. godine. Danas pisma Hilde Dajč možete videti u Jevrejskom istorijskom muzeja u Beogradu i Istorijskom Arhivu Beograda.
Ulaz je slobodan. Dobro došli!
Dodaj komentar