tech/web

Doživite umetnost u mešovitoj realnosti: Digitalna platforma GMS za HoloLens 2

MediaSfera

 

 

Galerija Matice srpske je prvi muzej u Srbiji koji je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i komapnije Microsoft u Srbiji kreirao digitalnu platformu za HoloLens 2 kroz Stalnu postavku GMS. Zahvaljujući ovoj platformi neka od najznačajnijih dela srpske umetnosti mogu biti doživljena kroz vizuru ovog najnovijeg tehnološkog dostignuća.
Tim povodom je 9. septembra u Galeriji Matice srpske održana promocija digitalne platforme Doživi umetnost, na kojoj su se medijima i brojnoj publici obratili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS, Danijela Vanušić, pomoćnik ministra za zaštitu kulturnog nasleđa i digitalizaciju i Milan Gospić, direktor komapnije Microsoft u Srbiji.

„Kao jedan od najstarijih muzeja u zemlji, koji ove godine obeležava 175 godina postojanja, Galerija Matice srpske teži da bude u koraku s vremenom. Unapređujući prethodno kreiranu aplikaciju za tablet računare, želeli smo da još jednom našim posetiocima damo novi pogled ka umetnosti i pružimo novi doživljaj. Zahvalni smo Ministarstvu kulture i informisanja što je prepoznalo našu ideju, a kompaniji Majkrosoft i Zumoko što su je ostvarili.” rekla je na početku dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.

Danijela Vanušić, pomoćnik ministra za zaštitu kulturnog nasleđa i digitalizaciju, istakla je: „Digitalizacija u okviru zaštite kulturnog nasleđa je danas dosta široka pojava u praksi. Mi danas živimo u četvrtoj industrijskoj revoluciji i digitalizacija je neophodna u primeni zaštite kulturnog nasleđa, tako da sam veoma uzbuđena, radosna i ponosna što naše ustanove kulture prate svetske trendove i što uvode novu tehnologiju kod nas u Srbiju. Ustanove same prepoznaju na koji način kulturno nasleđe može da se predstavi javnosti korišćenjem savremene tehnologije i da se na takav način ono približi svima, a najvažnije mladima i najmlađima.“

„Zahvaljujući Majkrosoft tehnologiji mešovite realnosti, upravljanje izložbom biće digitalizovano, pa će posetioci Galerije Matice srpske imati novu dimenziju uživanja i priliku da iz prve ruke dožive kulturu koristeći HoloLens 2. Kada naša tehnologija dobije primenu u praksi kroz projekte koje su kreirali naši korisnici, poput ovog, vizija kompanije je ispunjena. Majkrosoft je prisutan 20 godina u Srbiji, a prvenstveni nam je cilj da u lokalnu zajednicu prenesemo iskustvo, trendove i praksu sa drugih tržišta i time potpomognemo dalji digitalni napredak zemlje. Nastavljamo da podržavamo naše društvo kako bismo postali tehnološki centar ovog dela Evrope”, izjavio je Milan Gospić, direktor kompanije Microsoft u Srbiji.

***

Pre pet godina Galerija Matice srpske je razvila uz podršku UNESCO-a mobilnu aplikaciju kroz stalnu postavku muzeja koja je koristila elemente AR-a i VR-a, sa tri posebne ture kreirane za decu, mlade i odrasle. O uspehu ovog modernog načina doživljavanja umetnosti govore brojna pozitivna iskustva naših posetilaca, najrazličitijih interesovanja i uzrasnih grupa. Kako se svet tehnološki menja, tako i je i Galerija Matice srpske uvidela potrebu da svojim posetiocima – ljubiteljima umetnosti omogući da na najrazličitije načine uživaju u umetničkim delima. Naime, aplikacija je transformisana iz mobilne aplikacije u aplikaciju za HoloLens 2 naočare i prilagođena za osobe sa oštećenim sluhom.

Kroz tri ture – Doživi umetnost, Galerijska tura Save Tekelije i Potraga za blagom ‒ posetioci različitog uzrasta i interesovanja saznaju o umetničkim i društvenim fenomenima XVIII, XIX i XX veka, o istoriji Galerije Matice srpske „iz ugla Save Tekelije”, kao i o umetnicima i njihovim delima na putovanju kroz vreme s Magičnom Maticom.

Umetnost nam nudi mogućnost da spoznamo različite istorijske epohe i osetimo duh prošlih vremena. Umetnička dela koja ŽIVE pod krovom Galerije Matice srpske, pokušali smo da OŽIVIMO. Na vama je da ih uz pomoć naše aplikacije DOŽIVITE na svojstven način.  

Aplikaciju Doživi umetnost izradila je kompanija ZUMOKO iz Novog Sada (www.zumoko.com) zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i kompanije Microsoft u Srbiji.

 

Pratite nas i na našim društvenim mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

LinkendIn

 

 

 
KLEOS

Meni su rekli da vi postojite

Nož Marine R.

Umetnost putovanja II

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .