Vruće teme

Muzej žrtava genocida predložio da đaci obilaze mesta ratnih stradanja

MediaSfera

 

Foto: Wikipedia

 

Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić uputio je danas inicijativu prvom potpredsedniku Vlade Republike Srbije i ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branku Ružiću da se obilasci mesta ratnih stradanja uvrste u obavezne programe rekreativnih nastava, studijskih putovanja i učeničkih ekskurzija osnovnih i srednjih škola u Republici Srbiji.
U inicijativi je navedeno da se u program, primereno uzrastu, uvrste obilasci mesta stradanja civilnog stanovništva i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe tokom Drugog svetskog rata, odnosno stratišta, gubilišta, bojišta, memorijalnih centara, znamenitih mesta, prostornih kulturno-istorijskih celina, spomen-parkova i spomen-područja koja se nalaze u Srbiji, kao i inostranstvu.

Kao matična muzejska ustanova Republike Srbije odgovorna za negovanje kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Romima i Jevrejima na području NDH, kao i na sve žrtve ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih na celokupnoj teritoriji Kraljevine Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata, Muzej žrtava genocida smatra da je od izuzetne važnosti da saznanja koje učenici stiču o stradanjima civila i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe u razdoblju Drugog svetskog rata treba da, tokom redovne nastave na časovima istorije i drugih predmeta, budu upotpunjena i produbljena kroz obilaske najznačajnijih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve terora.

Muzej žrtava genocida uveren je da bi se organizovanim obilascima ovih mesta unapredilo razvijanje saosećanja kod učenika prema žrtvama rata koje prevazilazi sagledavanje isključivo istorijskih podataka čime bi se doprinelo razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu.

Popis predloženih lokaliteta

Republika Srbija

Grob neznanog junaka (centralni nacionalni vojni memorijal Republike Srbije posvećen civilnim i vojnim žrtava svih oružanih sukoba), Stratište u Jajincima, Memorijalni centar ,,Staro Sajmišteʼʼ, Muzej Banjičkog logora, lokacija logora ,,Topovske šupeʼʼ, Spomenik civilima obešenim na Terazijama, Spomenik ,,Menora u plamenuʼʼ, Spomen-kompleks „Stratište – Jabuka“ kod Pančeva, Spomen-park „Sremski Front“, Spomen-groblje u Sremskoj Mitrovici, Spomen-obeležje u Zasavici II, Spomenik žrtvama racije u Novom Sadu, Spomenik ,,Slobodaʼʼ na Iriškom vencu, Spomen-kompleks ,,Batinska bitkaʼʼ, Spomen park „Kragujevački oktobar“,  Spomenik sa kosturnicom streljanih žrtava u Dragincu kod Loznice, Groblje streljanih u Kraljevu; Logor na Crvenom krstu – Memorijalni kompleks „12. februar“ u Nišu, Spomen-park ,,Bubanjʼʼ u Nišu, Spomen-park ,,Slobodišteʼʼ u Kruševcu, Spomen-kompleks ,,Kadinjačaʼʼ, Mauzolej u Čačku, Spomen-park stradalima tokom Popinske bitke kod Vrnjačke Banje, Spomen-park streljanim rodoljubima i Romima u Leskovcu, lokacije logora u Šapcu, Spomenik partizanima u Kosovskoj Mitrovici…

Inostranstvo

teritorija Hrvatske: Spomen-područje ,,Jasenovacʼʼ, masovna grobnica kozaračke dece u okviru kompleksa groblja ,,Mirogojʼʼ u Zagrebu, Spomen-park ,,Dudikʼʼ kod Vukovara; lokacije Gospićke grupi logora (Gospić, Jadovno, Pag), Spomen-područje „Danica“ u Koprivnici, lokacija dečijeg logora u Jastrebarskom, stratišta u Sisku, stratišta u Glini…

teritorija Bosne i Hercegovini: Memorijalni muzej na Mrakovici, Muzej Kozare  u  Prijedoru,  Spomen-područje  ,,Donja  Gradinaʼʼ,  Zavičajni  muzej  –  Gradiška, Spomen-kompleks ,,Stari Brodʼʼ kod Višegrada, Spomen-park ,,Garavicaʼʼ kod Bihaća, Spomen-hram u Prebilovcima, Memorijalni kompleks „Dolina heroja“ na Tjentištu…

 teritorija Crne Gore: stratište u selu Velika u opštini Plan, stratište u selo Doli kod Plužina…

 teritorija Austrije: Državni muzej ,,Mathauzenʼʼ, Spomenik Jugoslovenima stradalim u Drugom svetskom ratu u Austriji (Beč).

Pored Mathauzena, memorijalni kompleksi koju čuvaju uspomenu na naše stradale sunarodnike nalaze se na području austrijskih regija Burgenland, Donja i Gornja Austrija, Tirol, Forarlberg, Koruška i Štajerska.

teritorija Italije: javni spomenici i spomen-kosturnice u Barleti, Sansepolkru, Gonarsu, Torinu, Kairo Montetoteu, kao i u mestima Akva Santa di Terme, Kastel Arkvato, Kavaleze, Lovere, Đerenjano i Gorica…  

 teritorija Poljske: državni muzeji ,,Aušvic-Birkenauʼʼ, ,,Treblinkaʼʼ, ,,Majdanekʼʼ, Muzej varšavskog geta…

teritorija Nemačke: državni muzeji i memorijalni centri na mestima nekadašnjih logora smrti, koncentracionih logora i radnih logora (Dahau, Bergen-Belzen, Buhenvald, Revenzbrik, Saksenhauzen i dr.)…

teritorija Holandije: Muzej ,,Kuća Ane Frankʼʼ u Amsterdamu.

teritorija Norveške: javni spomenici i memorijalni centri u Oslu, Botnu, Muholtu kod Trondhajma, Falstatu, Osu kod Begena, Uthaugu, Leksviku, Ejzandu, Rotfolu, u Polarnom krugu, Osenu kod Knutla, Korgenu, Beisfjordu i Karasjoku.

 

Pratite nas i na našim društvenim mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

LinkendIn

 

 
KLEOS

Meni su rekli da vi postojite

Nož Marine R.

Umetnost putovanja II

Austrijski filmski festival 2024

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .