Eksplozija mašte Kolumne

Jovana Ješić: Nedostatak poštovanja za publiku i umetnike

MediaSfera

 

 

Piše: Jovana Ješić

 

 

Pozorišna sezona se uskoro završava. Leto samo što nije. Kulturnih dešavanja će biti sve manje u narednom periodu. Ostaju nam festivali, koncerti pod otvorenim nebom na Tašmajdanu i bioskopi.
Elem, nedavno sam bila na koncertu u Kolarčevoj zadužbini. Uživala sam koliko sam mogla, a verujte mi, nisam mogla baš mnogo da uživam. Pitate se zašto? Zato što je bilo par veoma nevaspitanih ljudi koji su konstanto ulazili i izlazili iz sale. Bilo je i onih koji su došli baš pred sam kraj koncerta. Jedino svetlo u sali su bili reflektori iznad scene koji su osvetljavali instrumente, muzičare i dirigenta. Svaki put kada je neko ulazio ili izlazio svetlo iz hodnika bi osvetlalo celu salu. Ono što je dodatno kvarilo atmosferu jesu vrata koja škripe i obuća koja glasno udara o pod. Ja sam bila nervozna i ti ljudi su mi odvlačili pažnju, ma koliko se ja trudila da se skoncentrišem na koncert, oni mi nisu dozvoljavali.

Nekoliko dana pre tog koncerta sam bila na pozorišnoj predstavi. Devojka koja je sedela u redu ispred mene je gotovo celu predstavu snimala. Na početku predstave je naravno rečeno “Molimo publiku da isključi svoje mobilne telefone”. Ona, očigledno, to nije uradila. Njen telefon mi je odvlačio pažnju sa predstave i cele večeri sam se pitala zbog čega je to radila, da bi okačila na Instagram i da bi svet video kako se ona kulturno uzdiže?!

Mislila sam da svako od nas treba da ide u pozorište i na koncerte klasične muzike, ali kad malo bolje razmislim – ne treba. Grubo? Ne znam, verovatno jesam gruba, ali stvarno to mislim. Ne mogu da shvatim da pojedinci niti poštuju ljude na sceni, niti ljude u publici. Da li je u redu snimati predstavu? Ne, nije. Da li je u redu ulaziti na pola koncerta i time odvlačiti pažnju publike, a verovatno uticati i na muzičare? Ne, nije. Pojedinci koji ne znaju da se ponašaju, koji se oglušuju o pravila i koji ne znaju da poštuju sebe i svoje vreme, ali i publiku i umetnike ne treba ni da dolaze u kulturne institucije. Očigledno je da kultura nije za svakoga.

Iako mislim da našem društvu nedostaje kultura i da rijatije treba zabraniti došla sam do zaključka da našem društvu pre svega nedostaje vaspitanje. Rijalitiji su nas mnogo, kao društvo, unazadili. Nailazimo na drske i bezobrazne, na one koji žive uz potpuno odsustvo svesti i savesti, nailazimo na ljude koji su prosti, koji nemaju ni mrvicu poštovanja prema drugima. Nailazimo na one kojima su uzori Miljana Kulić i Kristijan Golubović.

Dakle, ja lično smatram da prvo treba zabraniti rijatije i oduzeti nacionalnu frekvenciju televizijama koje rijalitije i emituju, a nadam se da će REM to i da uradi nakon peticije koju je potpisalo više stotina hiljada građana. Drugo, sve te ljude koje je vaspitao rijaliti treba prevaspitati. Treće, treba zabraniti ulaske i izlaske iz koncertnih dvorana i pozorišnih sala. Četvrto, treba na neki način zabraniti snimanje predstava i koncerata. I tek onda celom društvu treba pružiti kulturan sadržaj, a do tada taj sadržaj treba da bude samo za one koji poštuju i publiku i umetnike.

Da, gruba sam, ali jednostavno ne želim da me iko ometa dok sam na koncertu ili u pozorištu. Leto je iza ćoška, kao i kraj pozorišne i kulturne sezone. Budite pristojni i uživajte u letu, a od septembra, kad se kultura ponovo vrati u grad budite fini i dobri, poštujte publiku i umetnike i nemojte da prekidate koncerte i predstave izlaženjem ili ulaženjem na iste i naravno nemojte iste da snimate.

 


Jovana Ješić

Rođena je 20.01.2001. godine u Beogradu. Studentkinja novinarstva koja kroz tekstove promoviše svoj pogled na svet i oplemenjuje čitalački um tekstovima koje piše. Radi kao novinarka Original magazina i PR književnice Ljiljane Šarac. Hobi joj je pisanje, u slobodno vreme čita knjige i bavi se preduzetništvom. Promoviše svoj pogled na svet i oplemenjuje čitalački um tekstovima koje piše. Voli da putuje. Ima svoju stranicu: https://jovanajesic.wordpress.com/

 

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter i LinkendIn nalogu

 

 

 
Dodaj komentar

Click here to post a comment

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .