MediaSfera
Piše: Velibor Živkov
Foto: Pexels
Iako četrdesete danas zaista jesu nove tridesete, jasno je da ćemo nakon navršene četrdesete godine zbog prirodnih promena na koži imati potrebu da odgovorimo na relativno povećane zahteve njene nege.
Nakon što napustimo tridesete, počećemo da primećujemo intenzivnije tragove godina na koži, koji ne moraju nužno biti naročito upadljivi, ali će nam samo njihovo prisustvo nametati potrebu da se za njih pobrinemo.Ključ blistave i meke kože je samo pravilan pristup, prilagođen starosnoj dobi, tipu kože, genetskim predispozicijama i stilu života. Na sreću, u četrdesetim godinama već dovoljno poznajemo sebe i svoje prilike, imamo iskustva koja nam potvrđuju najsrećnija rešenja za našu kožu, izgled i zdravlje uopšte. Stoga se sa jedne strane možete osloniti na sopstveni osećaj sebe, a sa druge strane na savete koje ćemo sa vama podeliti u tekstu koji sledi.
Redovno čišćenje kože i zbog čega je važno
Rutina čišćenja kože je veoma važna neovisno o vašim godinama, te tako svako jutro i veče otpočnite temeljnim umivanjem i tretiranjem kože preparatima za čišćenje koji odgovaraju njenoj prirodi. Čišćenje kože na početku i na kraju dana je važno ne bi li se uklonile nečistoće koje se na njoj nakupljaju u toku noći, odnosno u toku dnevnih aktivnosti. Ne biste li izbegli pojavu neželjenih bubuljica, na koje niste imuni ni u četrdesetim godinama, uklonite mrtve ćelije iz pora revnosnim rutinama čišćenja.
Neizostavna hidratacija
Hidratacija je korak nege kože koji s godinama dodatno dobija na važnosti, iako se u svakom periodu života nalazi na vrhu liste prioriteta. U osnovi, hidratacija kože se najefikasnije vrši paralelnom negom spolja i iznutra, dakle nanošenjem adekvatne hidratantne kreme i unošenjem dovoljne količine tečnosti. Nakon navršene četrdesete godine se još snažnije stavlja akcenat na važnost dubokog hidriranja i stoga je ovo zadatak koji se pred vama nalazi svakodnevno.
Tretmani za podmlađivanje
Nakon navršene četrdesete godine koža sintetiše manje kolagena, elastina i hijaluronske kiseline. Dolazi do gubljenja volumena u slepoočnom delu i predelu oko očiju, te nam neretko preti jedan uopšte umoran izgled. Iz ovog razloga se u četrdesetim godinama pristupa anti age tretmanima, koji imaju za cilj da vrate koži mladalački sjaj. Među tretmanima za podmlađivanje kože lica ističe se prp tretman kao najprirodniji vid tretiranja kože u ovu svrhu, koji pri tome zahteva i minimalan period oporavka. U osnovi bi trebalo da se odlučite za neki od tretmana, koji će poput ovog davati rezultate postepeno i ne podrazumeva upotrebu stranih i sintetičkih materija.
Antioksidansi
Antioksidansi igraju veoma važnu ulogu u usporavanu procesa starenja, a u ovom kontekstu govorimo o vitaminima C, A i E. Antioksidansi pomažu prilikom blokiranja stvaranja slobodnih radikala i oksidacije, čime zapravo blokiraju ključne faktore za pojavu primetnih znakova starenja. Redovnim nanošenjem seruma koji sadrži vitamin C, kao i retinola (u okviru noćne nege), pomoći ćete svojoj koži da izgleda značajno mlađe i licu da bude jedro i odmorno. Kako retinol stimulliše proizvodnju kolagena, on će smanjiti pojavu bora i učiniti da zaista osetite pozitivne promene kroz vreme.
Akne u četrdesetim
Iako akne povezujemo pre svega sa periodom adolescencije, u četrdesetim godinama nam se još uvek mogu desiti. Kako je prevencija veoma važna u ovom periodu života, bitno je i preventovati akne, pre svega temeljnim skidanjem šminke pre spavanja. Postojeće bubuljice možete tretirati proizvodima koji sadrže salicilnu kiselinu. Salicilna kiselina i benzoil peroksid su sastojci koji se najsigurnije bore protiv akni za sev tipove kože.
Blistava i mladalačka koža nije rezultat samo efikasnog korigovanja postojećih problematičnih promena, već i prevencije, koja podrazumeva adekvatnu negu kože, ali i zdrav stil života, balansiranu ishranu i aktivnost. Ukoliko budete preduzimali sve da budete zdravi u kontekstu navika i svakodnevnih rutina čišćenja i nege kože, zasigurno će rezultat biti i podmlađenost, veće samopuzdanje i samim time bolji kvalitet života.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter i LinkendIn nalogu
Dodaj komentar