MediaSfera
Foto: Želimir Žilnik by Karpo Godina/ BELDOCS
U sklopu 15. izdanja Međunarodnog festivala dokumentarnog filma BELDOCS, biće priređena dokumentarna Retrospektiva Karpa Godine i poseban program filmova koje je režiser Želimir Žilnik snimio tokom svog nemačkog stvaralačkog perioda, pod nazivom Želimir Žilnik: Dnevnik iz Zapadne Nemačke.
„Godina i Žilnik su velikani filma sa ovih prostora i velika nam je privilegija što publici možemo da približimo njihovo stvaralaštvo, a naročito kroz razgovor sa njima i Master class predavanja koja će biti otvorena za sve posetioce“, izjavio je selektor festivala Igor Stanojević.
„Filmovi iz oba programa nedavno su restaurirani nakon dužeg perioda tokom kojeg nisu bili dostupni u reprezentativnom obliku, tako da su ovi programi odlična prilika za uvid u njihovo delo“, dodao je umetnički direktor Marko Grba Singh.
Karpo Godina, jugoslovenski i slovenački direktor fotografije, reditelj, scenarista i filmski montažer, jedan je od najpoznatijih predstavnika jugoslovenskog filmskog pokreta Crni talas. U sklopu celine Retrospektiva Karpo Godina biće prikazano pet filmova:
Abesinija iz 1999. godine, sentimentalno putovanje nekadašnjom železničkom trasom „Porečanka” koje Godina, majstor nežne duhovitosti, koristi kao tematski okvir za priču o ironičnom obrtu istorije.
Buca je bio tu (Chubby je bil tu – Šumiju v slovo), srednjemetražni film iz 2000. godine, kolaž je boema, luzera, koketa, naučnika, prevaranata i umetnika okupljenih u legendarnom baru Šumi, u Ljubljani, nezvaničnom distriktu u kom ne važe ni sistem a ni antisistem.
O ljubavnim veštinama ili Film od 14441 kvadrata (O ljubezenskih veščinah ali film s 14441 sličicami) je Godinino uživanje u letnjoj zabavi sa 20.000 vojnika, 60 tenkova i 20 aviona.
Priča o gospodinu P.F. (Zgodba gospoda P. F.), najnoviji Godinin film u retrospektivi, iz 2002. godine, portret je neobičnog, šarmantnog i tajanstvenog gospodina P.F, pronalazača kosmopolitskog duha.
Zdravi ljudi za razonodu, kratkometražni film iz 1971. godine, dokumentaristička je posveta Vojvodini, domu različitih etničkih grupa i manjina.
Nakon projekcije, 13.05. u 18h u Jugoslovenskoj kinoteci u Uzun Mirkovoj, biće organizovan razgovor sa Karpom Godinom. Sledećeg dana, u 14h u Jugoslovenskoj kinoteci u Uzun Mirkovoj održaće se Master Klas Karpa Godine.
Želimir Žilnik jedan je od najznačajnijih srpskih nezavisnih reditelja. U sklopu programa Želimir Žilnik: Dnevnik iz Zapadne Nemačke biće prikazano šest filmova:
Inventar (Inventur Metzstrasse) iz 1975. godine je priča o životu gostujućih radnika iz Jugoslavije, Italije, Grčke i Turske koji borave u staroj stambenoj zgradi u centru Minhena.
Javno pogubljenje (Öffentliche Hinrichtung) je dokumentarni film iz 1974. godine koji esejistički, koristeći arhivske materijale svedočenja i autentične zapisnike, pristupa kontroverznim policijskim postupcima iz jeseni te godine.
Kućni red (Hausordnung), dokumentarac iz 1975. godine, film je o strogim pravilima ponašanja koja su važila u kolektivnim smeštajima za radnike u Nemačkoj.
Molba (Antrag) iz 1974. godine dokumentaristički je portret radnika iz Grčke na gradilištu, prikazan kroz minijaturu pisanja zahteva nemačkim vlastima za odobrenje boravka u Nemačkoj njegovim roditeljima tokom sukoba na Kipru.
Pod zaštitom države (Unter Denkmalschultz) je film snimljen 1975. godine u ruiniranoj zgradi koju je vlasnik proglasio spomenikom kulture kako bi izbegao održavanje prema zakonom propisanim standardima.
Rastanak (Abschied) iz 1976. godine je portret radnika iz Srbije koji se, nakon pet godina provedenih na radu u fabrici, vraća kući.
Nakon projekcije 15.05. u 18h u Jugoslovenskoj kinoteci u Uzun Mirkovoj, biće organizovan Master Klas Želimira Žilnika.
Beldocs festival, jedan od vodećih dokumentarnih filmskih festivala u ovom delu Evrope, će ove godine biti održan od 11. do 18. maja na čak sedam lokacija u Beogradu – Dom omladine, Dvorana Kulturnog centra, Jugoslovenska kinoteka, Muzej kinoteke, Art bioskop Kolarac i bioskop Balkan u kom će se održavati XR izložba, besplatna za sve posetioce festivala. Tokom osam festivalskih dana će premijerno biti prikazano preko 100 najboljih dokumentarnih filomva danas, u dvanaest programskih celina. Ulaznice se mogu nabaviti na blagajnama bioskopskih dvorana i online, putem sajta Beldocs.rs
Festival su podržali: Evropska unija kroz program Kreativna Evropa MEDIA, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Filmski centar Srbije, Filmski centar Grčke, Filmski centar Crne Gore, Danski filmski institut, Ambasade Australije, Portugalije, Slovenije, Finske, Gete Institut, Austrijski kulturni forum, Italijanski kulturni centar, Francuski institut, UN Women, Misija OEBS-a u Srbiji, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Fondacija Saša Marčeta, Al Jazeera Balkans, DOX TV, ORION Telekom.
Beldocs
Jedan od vodećih međunarodnih festivala dokumentarnog filma u ovom delu Evrope, održava se svake godine u maju u Beogradu. Osnovan 2008. godine, podeljen je u 12 programskih celina, organizuje preko 100 premijernih projekcija svake godine, tokom osam dana trajanja festivala, koji se prikaziju na više od 7 lokacija. Festival Beldocs dodeljuje 6 nagrada u četiri takmičarska programa.
Osim filmskih projekcija organizuje niz panela i Master Class predavanja, a u okviru Industry aktivnosti na radionicama, dodeljuju se novčane nagrade za razvoj budućih filmova. Svake godine okupi preko 150 međunarodnih stručnjaka u audio-vizuelnoj industriji, autora i producenata.
Više od 200 partnera u Srbiji, regionu i Evropi, podržava rad Beldocs filmskog festivala. Kreativni tim od preko 20 članova organizuje Beldocs festival, uključujući stručnjake iz oblasti filma, dizajna i umetnosti. Beldocs je od 2017. partner u evropskim projektima: #europeanfilmchallenge, AVA Doc, Moving Cinema i član je Evropske dokumentarne mreže. Više informacija o programu i online ulaznice na www.beldocs.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter i LinkendIn nalogu
Dodaj komentar