MediaSfera
Treći i poslednji dan Međunarodnog Naučnog skupa pod nazivom „Kralј Milutin i doba Paleologa: Istorija, književnost, kulturno nasleđe“ okupio je putem interneta 26. oktobra 2021. godine, ugledne naučne delatnike, stručnjake iz raznih oblasti. U nastavku se možete upoznati sa predavačima i temama koje su uveličale poslednji dan ove Međunarodne konferencije.
Sa centralom u u Svečanoj sali Kinoteke u Skoplјu prvom sesijom danas su predsedavali dr Emanuela Folјadini (Italija) i dr Pashalis Andrudis (Grčka), a radove su predstavili: dr Dionisios Murelatos (Grčka) na temu „Predstave ktitora sa modelom crkve u poznovizantijskom periodu“; Elena Kostić na temu „Zograf Georgije Kaliergis u službi kralјa Milutina. Primer groblјanske crkve manastira Hilandara“; dr Jorgos Fusteris (Grčka) na temu „Kreativnost i originalnost u ikonografskim programima prve polovine XIV veka“; dr Emanuela Folјadini na temu „Hristovo suvereno dostojanstvo u Stradanju: Ikonografske i liturgijske studije“; dr Anđela Gavrilović na temu „Prilog proučavanju scene Krštenja Hristovog u srpskoj srednjovekovnoj umetnosti sa posebnim osvrtom na crkvu Svetog Nikite kod Skoplјa (oko 1324; 1484)“; Elena Nemikina (Rusija) na temu „Predstave Svetog Đorđa u srednjovekovnim staroruskim i srpskim spomenicima“ i dr Ana Adašinskaja (Rumunija) na temu „Dva lica smrti: Narativi ciklusa Stradanja i ciklusa Svetog Đorđa na freskama u Starom Nagoričinu“.
Drugom sesijom predsedavali su Elena Kostić i dr Anđela Gavrilović, a govorili su sledeći stručnjaci: Tatjana Fedorov na temu „Zidno slikarstvo crkve Svetog Đorđa u Starom Nagoričinu: Poseban osvrt na umetničko oblikovanje i promenu stila na primeru ciklusa Stradanja“; Nevena Bogojević na temu „Predstave arhitekture u fresko-slikarstvu Kralјeve crkve u Studenici“; Nemanja Petrović na temu „Danas se Hristos u Vitlejemu od Djeve rađa…“. Zapažanja ikonografskih pojedinosti Božićne himne kao odraza pobožnosti kralјa Milutina“; Ana Griza (Nemačka) na temu „Istorijsko-umetnički pogled na portrete kralјa Milutina u sakralnim zdanjima“ i Irina Markovski (Rumunija) na temu „Vizantijsko nasleđe u tradiciji renesanse Paleologa oživlјeno u fresko-slikarstvu najpoznatijih vlaških spomenika XIV veka u Južnoj Rumuniji“ i Sofija Trpčevski na temu „Predstave Svetog Đorđa u zadužbinama kralјa Milutina“.
Trećom sesijom predsedavali su dr Anđela Gavrilović i dr Milan Dimitrijević, a učesnici skupa imali su priliku da čuju radove: dr Milana Dimitrijevića na temu „O novčarstvu kralјa Milutina“; dr Natalije Ristovske (Velika Britanija) na temu „Kružne naušnice kralјice Simonide Palaeologine: prilog za identifikaciju“; dr Bilјane Cincar Kostić na temu „Plaštanica kralјa Milutina u muzeju Crpske Pravoslavne Crkve“; dr Bojane Pavlović i dr Sergeja Beuka na temu „Plaštanica kralјa Milutina: motiv Vaskrsenja u eri dinastije Paleologa“ i dr Gorana Maksimovića na temu „Predstavlјanje zadužbina Svetog kralјa Milutina u pojedinim srpskim putopisima i antropo-geografskim studijama s kraja 19. i početka 20. vijeka“.
Tematsko predavanje koje je u kasnim popodnevnim časovima održala dr Marija Alesija Rosi (SAD) na temu „Predstave Hristovih čuda tokom vladavine kralјa Milutina i njihova veza sa Vizantijom“, prethodilo je poslednjoj sesiji ovog naučnog skupa kojom je predsedavala dr Aleksandra Kolaković. Svoje radove predstavili su dr Tijana Borić na temu „U službi dinastičke moći i slave: Upotreba slike i baštine iz vremena kralјa Milutina u mauzoleju dinastije Karađorđević“; dr Aleksandra Kolaković na temu „Vreme kralјa Milutina, između identiteta i sredstva diplomatije: Simonida, kolekcija Aleksandra Joksimovića (1967)“; dr Nataša Todorović na temu „Mala planeta 1675 Simonida“; dr Ivana Lemkul i Vladimir Aćimović na temu „Izazovi i inovacije u digitalnom dokumentovanju crkava kralјa Milutina“ i dr Bojana Pavlović na temu „Dokumentarni film kao izvor očuvanja kulturne baštine: zadužbine kralјa Milutina u produkcijskoj delatnosti Radio-televizije Srbije“.
Posle završne reči koju je proiznela dr Jasmina S. Ćirić, idejni tvorac i glavni organizator ovog Međunarodnog naučnog skupa, zvanično je završen rad ovog sabranja, po oceni mnogih učesnika – visokog naučnog kvaliteta.
Naučni skup „Kralј Milutin i doba Paleologa: Istorija, književnost, kulturno nasleđe“ sa blagoslovom Svetog Arhijerejskog Sinoda SPC a povodom 700 godina od upokojenja Svetog srpskog kralјa Stefana Uroša II Milutina (1282˗1321), organizovali su Univerzitet u Kragujevcu u okviru projekta „EuroWeb COST Action (19131)“, Institut za liturgiku i crkvenu umetnost Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, „Koč“ Univerzitet u Carigradu (Istanbulu), Institut za strategijska istraživanja Republike Srbije i Srpski kulturno-informativni centar SPONA iz Skoplјa.
Snimak izlaganja poslednjeg dana skupa možete pogledati OVDE, a podsećamo da se trojezična knjiga rezimea može pogledati OVDE.
Krajem 2022. godine očekuje i objavlјivanje kompletnog Zbornika radova.
Portal MediaSfera je jedan od medijskih pokrovitelјa ovog Međunarodnog naučnog skupa.
Izvor: Radio „Slovo lјubve“
PROČITAJTE I
Dr Jasmina S. Ćirić: Kralj Milutin je delima pokazao da se bez Boga ništa veliko ne ostvaruje
Dodaj komentar