MediaSfera
utorak 20,h, tv Studio B
Beograd za početnike
autorka: Smiljana Popov
gošća emisije: dr Jelena Jovanović Simić, Muzej srpskog lekarskog društva
montaža, kamera: Gavro Dešić
foto: Maša Raca
Malo je poznato da je beogradski ginekolog, dr Petar Radović prvi u istoriji začeo ideju vantelesne oplodnje i da je prva beba iz epruvete začeta po njegovoj metodi! Ipak, engleski naučnik je za tu metodu dobio Nobelovu nagradu, jer je srpska medicinska zajednica dva puta odbila da finansira izum dr Radovića.
Priča počinje šezdesetih godina prošlog veka, kada je ginekolog i dugogodišnji direktor bolnice „Dragiša Mišović“ Petar Radović, prilikom jednog pregleda materice uočio ulazak oplođene jajne ćelije u matericu i dobio ideju koja će kasnije ženama širom sveta koje ne mogu da budu majke – to i omogućiti.
Sinula mu je revolucionarna ideja: da pokuša da izvadi jajnu ćeliju i prenese je u matericu žene koja zbog neprohodnosti jajovoda ne može da ostane trudna.
O svojoj ideji veštačke oplodnje napisao je naučni rad, predstavio ga u medicinskim časopisima, a na svetskom kongresu u Sidneju 1967. godine izazvao je veliku pažnju u medicinskim krugovima širom sveta.
- godine napravio je u Nemačkoj prvi intrument za embriotransfer u istoriji. Za njegove srpske kolege bila je to naučna fantastika. Srpska medicinska zajednica odbila je da ga finansira dva puta.
Za to vreme, britanskom fiziologu Robertu Edvardsu potrebna sredstva su odobrena i 1978. godine po metodi dr Radovića u Velikoj Britaniji rodila se prva beba iz epruvete – Luiza Braun.
Dr Edvards lično je obavestio srpskog kolegu da je njegova metoda dala očekivani rezultat, ali je 2010. godine Nobelova nagrada dodeljena Edvardsu.
Desetak godina kasnije, u Britaniji je, po metodi dr Radovića, rođena je beba začeta veštačkom oplodnjom. To mu je kolega dr Robert Edvards i lično rekao, a dr Radović odgovorio je: “To sam mogao biti ja”…
Projekat „Beograd za početnike“ sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja.
Dodaj komentar