MediaSfera
Ukoliko epidemiološka situacija dozvoli, 65. beogradski sajam knjiga biće održan od 24. do 31. oktobra, a konačna odluka o tome biće doneta najkasnije do 1. oktobra.
Do tog roka Grad Beograd i Odbor sajma knjiga obavezali su se da će obavestiti izlagače da li će manifestacije biti, rezultat je novih zahteva predstavnika tri udruženja i jedne grupacije izdavača. To je za domaće medije potvrdio Zoran Hamović, predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije.
„Prihvatanje Grada Beograda naše inicijative da Sajam knjiga bude održan u oktobru 2021. godine doživljavamo kao koristan početni nastavak konsultacija, jer je to podrška tradicionalnom terminu Sajma knjiga i poštovanje tradicije beogradske mape kulturnih manifestacija“, navodi se u pismu predstavnika Udruženja izdavača i knjižara Srbije (UIKS), Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS), Udruženja izdavača udžbenika, nastavnih sredstava i učila Srbije (UIUNSUS), kao i grupacije samostalnih izdavača koje su uputili pre nekoliko dana Odboru Beogradskog sajma, Sekretarijatu za kulturu, Vladi Republike Srbije i Ministarstvu kulture.
Ključni problem, kako ističu predstavnici izdavača, jeste neizvesna pandemijska situacija, uz podsećanje da domaći i međunarodni zdravstveni autoriteti najavljuju novi talas pandemije na jesen, možda već u septembru, a najverovatnije u oktobru i novembru.
Zbog toga ocenjuju da bi „loše organizovan i loše posećen Sajam knjiga, praćen epidemiološkim neizvesnostima i potencijalnim kriznim situacijama, bio mnogo gori za budućnost Sajma knjiga od odlaganja“. I dok su izdavači spremni da se dodatno angažuju oko animacije da posetioci dođu u što većem broju, „nisu u mogućnosti da preuzimaju na sebe nepotrebne zdravstvene, organizacione i finansijske rizike“.
Oni su zatražili da Grad Beograd pokrije troškove zakupa neuređenog sajamskog i reklamnog prostora (u iznosu od najmanje 50 odsto), da se cena ulaznica upola umanji u odnosu na postojeću cenu, potom jasnu garanciju nadležnih zdravstvenih vlasti za zdravstvenu bezbednost posetilaca i učesnika Sajma. Takođe, zatražili su da se konačna odluka o mogućnosti održavanja Sajma donese najkasnije do 1. oktobra, dodajući kako je prihvatljivo organizovanje manifestacije ukoliko broj posetilaca na „dnevnom nivou nije ograničen na manje od 10.000“.
U pismu je zatraženo i da u Odbor sajma knjiga uđu tri predstavnika izdavača, to je obrazloženo time da predstavljaju čak četiri grupacije, sa više stotina članova, čime bi „doprineli usaglašavanju i sprovođenju odluka bitnih za organizaciju i održavanje Sajma knjiga“, navode domaći mediji.
Šta je prihvaćeno
Odbor Beogradskog sajma knjiga je u reakciji na zahteve izdavača odgovorio da je „prihvaćen njihov predlog da se 65. međunarodni beogradski sajam knjiga održi u tradicionalnom terminu od 24. do 31. oktobra 2021. godine“.
Odbor Sajma je naveo da je Grad Beograd obezbedio subvenciju u iznosu od 13 miliona dinara koja okvirno pokriva 50 odsto troškova zakupa neizgrađenog prostora za sve učesnike, kao i da je „prihvaćen dodatni predlog da izdavači u Odboru Beogradskog sajma knjiga imaju tri predstavnika“.
„Prihvatanje našeg predloga da Grad Beograd delimično pokrije troškove zakupa neuređenog sajamskog prostora predstavlja uvažavanje okolnosti da poslovni model Sajma knjiga nije delotvoran u pandemijskim prilikama“, navodi se u pismu, uz konstataciju da to uvažavanje nije „u dovoljnoj meri“.
Odbor Sajma podseća da su nadležne zdravstvene vlasti „obavezne da obezbede zdravstvenu bezbednost posetilaca i učesnika Beogradskog sajma knjiga“ i naglašava da se „Grad Beograd i Sajam obavezuju da o mogućnosti održavanja Sajma knjiga pribave saglasnost nadležnih institucija i o tome obaveste izlagače do 1. oktobra ove godine“.
Bez smanjenih cena ulaznica
Međutim, kada je u pitanju umanjenje cene ulaznica Odbor Beogradskog sajma ne može da izađe u susret jer „budžet Beogradskog sajma knjiga ne može da izdrži smanjenje cena ulaznica i reklamnog prostora“.
Izvor: B92
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter i LinkendIn nalogu
Dodaj komentar