MediaSfera
Međunarodno udruženje GSMA (Global System for Mobile Communications), koje čini više od 750 svetskih mobilnih operatera i još oko 400 kompanija iz telekomunikacionog segmenta poslovanja, organizovalo je najnovije izdanje godišnje konferencije MWC Barcelona. Na njoj su predstavljene tehnološke inovacije koje će oblikovati budućnost ljudske komunikacije.
Prema očekivanjima, poznatih i značajnih govornika ove godine nije nedostajalo. Uživo i preko video linkova registrovanoj publici su se obraćali Ilon Mask (Elon Musk), Judžin Kasperski (Eugene Kaspersky), direktor IBM Arvind Krišna (Arvind Krishna), te direktori GSMA, Deutsche Telekom, i kineskih ZTE i China Mobile.
Mediji koji prate mobilne komunikacije uglavnom se slažu da su dve najznačajnije prezentacije, u smislu direktnog uticaja na tržište već do kraja ove godine došle iz kompanija Samsung i Qualcomm.
Južnokorejska kompanija je predstavila novi interfejs One UI Watch koji je zasnovan na Google Wear operativnom sistemu – suštinski verziji Androida koja je namenjena za razne nosive gedžete, poput pametnih satova i slično. Qualcomm je, s druge strane, i zvanično lansirao nadograđeni set čipova Snapdragon 888 Plus, koji će „hraniti“ procesore top modela najprodavanijih Android modela mobilnih telefona.
Kompanija Lenovo je predstavila tri nova modela tableta, dok je francusko-kineski TCL Alcatel pokazao dva nova modela pametnih telefona I jedan koji je specifično namenjen deci.
Pored njih, publika je imala prilika da vidi i prvo pojavljivanje ultra-inovativnog seta pametnih „naočara“ Nxtwear G, koji očima korisnika pruža doživljaj gledanja video sadržaja kao na 140-inčnom monitoru u najvišoj rezoluciji, dok istovremeno daje sliku neposredne okoline.
Za najbolji pametni telefon godine proglašen je Samsungov Galaxy S21 Ultra, u oštroj konkurenciji koju su činili Galaxy S20 FE 5G, OnePlus 9 Pro, iPhone 12 Pro Max, i Xiaomi Mi 11 Ultra.
Pored lansiranja novih uređaja, jedna od glavnih tema ovogodišnje konferencije bilo je pripremanje infrastrukture za 6G tehnologiju, a pogotovo u trenucima kada je i korišćenje 5G na određenim teritorijama još uvek pod znakom pitanja.
Šta su zapravo specijalne osobine koju pruža tzv. šesta generacija? Pre svega, brzina prenosa informacija koja je, kažu, oko 100 puta veća od one koja se ostvaruje preko 5G mreže. Radi se o jednom terabajtu u sekundi!
Tolika brzina nije namenjena ljudima, koliko za međusobnu komunikaciju složenih mašina u svetu koji će, u utopističkoj viziji, biti isprepletan internetom stvari (IoT) i veštačkom inteligencijom (AI). Prva kompanija koja je hrabro najavila ispitivanje 6G mrežnih sistema je China Mobile, i to za 2030. godinu, piše Biznis.rs.
Dodaj komentar