MediaSfera
Na Svetski dan zaštite životne sredine, 5. jun, koji se obeležava u više od 140 zemlje u svetu pod slogamom „Vreme je za prirodu” i odnosi se na biodiverzitet – poziv na akciju za borbu protiv ubrzanog gubitka vrsta i degradacije prirodnog sveta, stižu zabrinjavajuće vesti o krčenju šuma u brazilskoj Amazoniji.
Preliminarni državnni podaci izazvali su zabrinutost da će predstojeća sušna sezona doneti još više krčenja šuma u brazilskom delu Amazonije od prošlogodišnjeg naleta seče.
Područje iskrčeno šumom u maju, utvrđeno je na osnovu satelitskih snimaka, veće je za čak 41 odsto u poređenju sa istim mesecom 2020. godine, naveo je Državni institut za svemirska istraživanja.
Maj je početak sušne sezone u Amazoniji, kada krčenje šuma naglo raste. Krčenje šuma je prošlog meseca dostiglo je 1.180 kvadratnih kilometara, najviše za maj u poslednjih bar pet godina.
Podaci za april i mart takođe su bili najveći za te mesece od početka prikupljanja podataka 2015-2016. godine.
Vlada predsednika Žaira Bolsonara je pod pojačanim nadzorom i sumnjom u njena nedavna obećanja da će obuzdati krčenje šuma, a njeni službenici, uključujući i ministra zaštite životne sredine, pod istragom su zbog mogućeg olakšavanja izvoza nelegalno sečenog drveta. Odvojeno se istražuje da li je ministar zaštite životne sredine Rikardo Sales ometao zaplenu ilegalne drvne građe.
„Klimatska opservatorija” – mreža neprofitnih organizacija za zaštitu životne sredine, upozorila je da podaci o seči u maju, objavljeni u petak, najavljuju zabrinjavajuću sušnu sezonu koja je najjača od početka juna do kraja avgusta.
„Ako se trend nastavi u naredna dva meseca, krčenje šume 2021. godine moglo bi se završiti neviđenim rastom”, navodi se u saopštenju te grupe, prenosi Beta.
Krčenje šuma prošle godine poraslo je na nivo neviđen od 2008. godine.
Malo kiše u nekim delovima Amazonije od novembra do aprila pojačalo je izglede za uništavanje šume koja se seče, a zatim spaljuje da bi se očistilo zemljište uglavnom za pašu stoke.
Dekade obnove ekosistema
Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine Ujedinjene nacije su pozvale pojedince, grupe, vlade, kompanije i organizacije da udruže snage u globalnom pokretu Generacija obnove (eng. #GenerationRestoration) i označe početak Dekade obnove ekosistema (2021 – 2030.) kako bi se zaustavila degradacija ekosistema osigurala održiva budućnost.
Dekada obnove ekosistema je globalna misija oživljavanja milijardi hektara, od šuma do obradivih površina i od planinskih vrhova planina do morskih dubina.
„Obnova ekosistema podrazumeva sprečavanje, zaustavljanje i otklanjanje štete koja im je naneta, kako bi se prirodi nešto vratilo, a ne samo od nje uzimalo. Svetski dan zaštite životne ove godine označava početak dekade UN-a za obnavljanje ekosistema, koja predstavlja globalnu misiju oživljavanja milijardi hektara, od šuma do obradivih površina, od planinskih vrhova do morskih dubina”, saopštile su UN.
Samo zdravi ekosistemi, kako se dodaje, mogu obezbediti sredstva za život ljudi, biti brana klimatskim promenama i zaustaviti nestajanje biodiverziteta.
„Pojava kovida19 takođe je pokazala koliko katastrofalne mogu biti posledice gubitka ekosistema jer smo smanjivanjem prirodnog staništa životinja stvorili idealne uslove za širenje patogena – uključujući koronaviruse”, navele su UN.
Zemlja domaćin Svetskog dana zaštite životne sredine 2021. je Pakistan, koji već sprovodi jedan projekat restauracije ekosistema – Cunami deset milijardi stabala. Pokrenut 2019. godine, projekat je nedavno stigao do milijardu zasađenih sadnica, a plan je da bude završen do 2023.
Izvor: Politika
Dodaj komentar