MediaSfera
Foto: Printscreen/Parlament.rs
Severna Makedonija vraća deo impozantne ograde dužine pola kilometra koja se nalazila oko Skupštine Srbije, a u vreme Josipa Broza Tita je skinuta i odnesena. Ogradu koju istoričari umetnosti opisuju kao “očaravajuću” i za koju se 65 godina nije znalo gde je, vratiće u Beograd 10. juna gradonačelnik Ohrida, saznaje “Blic”.
Čuveni arhitekta, Rus Nikolaj Krasnov, čija su zdanja u Beogradu još i zgrada Vlade i Ministarstva spoljnih poslova projektovao je i skupštinsku ogradu. Postavljena je davne 1936. godine. U vreme komunističkog režima rečeno je da „između naroda i vlasti ne treba da stoje nikakve barijere“ i ograda je demontirana.
Duga pola kilometra, ograda je rasparčana i deo je iskorišćen za opasavanje Belog dvora u vreme dok je u njemu živeo Josip Broz, a potom i Slobodan Milošević.
Čaršijska priča iz ondašnje Jugoslavije je i da su tadašnji rukovodioci u Sloveniji i Hrvatskoj želeli delove ograde kojom su opasavali svoje vikendice. Deo je prebačen na Ohrid oko vile „Biljana“, koji je koristio Tito, a posetili su je i koristili mnogi svetski državnici i političari poput Ban Ki Muna, Leonida Kučme, Sergeja Lavrova, Hose Manuela Barosa…
– Posle 5. oktobra. kako je bila neophodna rekontrukcija delova Skupštine, dok su traženi nacrti, pronađene su i skice ograde, za koju većina nas nije ni znala da je postojala. Međutim, nije se znalo gde je ograda. To je bila potpuna nepoznanica – priča za “Blic” predsednik Skupštine Ivica Dačić.
Skupština Srbije decenijama nije prepoznatljiva kao impozantna građevina i kulturno dobro. Naprotiv, na ovo zdanje leteli su molotovljevi kokteli, kamenice… Sinonim za “Skupštinu” su nam poslanici koji dižu ruke po diktatu, a sadašnje zdanje i plato ispred povezujemo prvenstveno sa demonstracijama, obračunima, plakatima poginulih i nestalih na Kosovu i Metohiji devedestih.
Ove godine navršava se ukupno 85 godina od kako se sednice održavaju u ovom zdanju.
Dodaj komentar