MediaSfera
Rančićevoj kući onlajn „Beograd za početnike“ u divan-epizodi:
NOĆNA ISTORIJA BEOGRADA 1945-1963.
Centar za kulturu Grocka – you tube kanal i FB strana
petak, 26. februar u 19 časova
Onlajn-divan „Beograd za početnike” u znamenitoj Rančićevoj kući, galeriji i sedištu Centra za kulturu Grocka, nastavlјa se istorijskom epizodom o tome kako je nakon Drugog svetskog rata začet zavodlјivi beogradski noćni život „igranki do zore”, koje su između dva kozaračka kola bile garnirane džezom, svingom, bugi-vugijem, uz poneku rusku romansu.
O fenomenu, kulturi i subkulturi beogradskih igranki od 1945-1963, kada one polako ustupaju mesto diskotekama, gitarijadama i festivalima, pričamo na novom onlajn-divanu sa Ivanom Lučić-Todosić, naučnicom koja je ovu temu istraživala u svojoj magistarskoj tezi „OD TROKINGA DO TVISTA – Igranke u Beogradu 1945-1963”.
Gošća: Ivana Lučić-Todosić, etnološkinja
Domaćica: Smiljana Popov, autorka i urednica tv serijala „Beograd za početnike”
Petak, 26. februar u 19 časova
Centar za kulturu Grocka – You tube kanal i FB strana
Organizatori: Centar za kulturu Grocka i „Beograd za početnike”
Tehnička platforma: “OCOLO” studio za digitalne tehnologije
Podrška: GO Grocka
Zabranjen u toku okupacije, džez postaje muzika slobode. U svakom smislu. Uz kolo, u sred ruševina i dima, obnove i izgradnje, recitacija i govora partijskih komesara, tancovao se i tango, valcer, fokstrot, sloufoks i – čuveni troking. Međutim, do kraja 1945. američka muzika dobija etiketu kapitalističke zabave koja „kvari našu omladinu i vodi je u seksualnu i svaku drugu patologiju”. Troking ili treskavac je, kao ples koji podriva disciplinu i javni moral, početkom 1946. i zvanično zabranjen. Godine 1951. vođen je propagandni rat protiv „bugi-vugija”, koji je okarakterisan kao „ekscentričan, vulgaran i dekadentan”, a 1952. pak na snazi je kampanja protiv džeza. NIN upozorava: „Džez utiče na animalna osećanja”…
Umesto u studiju, ovaj inovativni koncept onlajn divana održava se u Rančićevoj kući, zaštićenom kulturnom dobru iz 19. veka, od velikog značaja za našu zemlјu, poznatom po autentičnom ambijentu i toplini varoškog doma srpske kuće iz 19. veka.
Zato je Rančićeva kuća savršena pozornica za divanjenje uzbudlјivih priča iz naše nacionalne povesti, a zbog epidemiološke situacije, prihvaćen je format online-divana, dok ne bude bezbedno da se pripovedanje nastavi i uživo sa publikom u ovom čarobnom prostoru.
Dobro došli onlajn!
Dodaj komentar