MediaSfera
Kolarčeva zadužbina proslaviće Dan Velike dvorane, 4. februar, koncertom na kojem će nastupiti pijanisti Tamara Stefanović i Nenad Lečić. Koncert počinje u 19 časova, a ulaznice, po ceni od 1.200 dinara, u prodaji su na biletarnici Kolarca.
Na programu su Posvećenje proleća, Igor Stravinski i Simfonijske igre, op. 45, Sergej Rahmanjinov.
Napomena: nema pauze zbog korone
Nenad Lečić
Nenad Lečić je rođen u Čačku. Studirao je u Beogradu kod Igora Lazka i na Kelnskoj muzičkoj akademiji, gde je diplomirao i magistrirao u klasama Arba Valdme i Pjera-Lorena Ajmara. Učestvovao je na kursevima Andraša Šifa, Vladimira Krajnjeva, Aleksandra Lonkviča i Petera Etveša.
Nenad Lečić je redovni gost na renomiranim međunarodnim festivalima. U poslednje vreme mogu se izdvojiti nastupi u Fondaciji „Louis Vuitton“ (Pariz), Royal Festival Hall (London), kao i turneje u Koreji i Japanu. Nastupao je kao solista sa Bamberškim simfonijskim orkestrom, Evropskim kamernim orkestrom, Orkestrom „Philharmonia“ iz Londona, Beogradskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTS-a.
Među značajnim dirigentima sarađivao je sa Esa-Peka Salonenom, Džonatanom Notom, Denisom Raselom Dejvisom, Peterom Etvešom, Mladenom Jaguštom, Konstantinom Krimecom, Darinkom Matić-Marović, Vladimirom Kranjčevićem.
Ostvario je TV i radio snimke za WDR, BBC i ORF. Snimio je CD-izdanja za PGP, nemački Kaleiods i francuski Calliope-records koja su dobila odlične kritike. Nenad je predani interpretator savremene muzike i premijerno je izvodio i snimao dela mnogih savremenih kompozitora, među kojima su Johanes Marija Štaud i Konrad Lang.
Posebnu inspiraciju nalazi u redovnom koncertiranju sa umeticima kao što su Tamara Stefanović, Ksenija Janković, Ralf Mano, Gido Šifen, Jens Peter Mainc i mnogi drugi.
Nenad Lečić živi u Kelnu i radi kao docent na Kelnskoj muzičkoj akademiji.
Tamara Stefanović
Poznata po interpretacijama širokog repertoara, srpska pijanistkinja Tamara Stefanović nastupa u najpoznatijim svetskim koncertnim dvoranama.
Tamara Stefanović je nastupala sa orkestrima kao što su Klivlendski i Čikaški simfonijski orkestri, Londonski simfonijski orkestar, Londonska filharmonija, Bamberški simfonijski orkestar, Britn simfonija, Nemačka kamerna filharmonija iz Bremena, Švedski kamerni orkestar i Londonska sinfonijeta.
Sarađivala je sa dirigentima poput Vladimira Aškenazija, Osma Venskea, Suzane Malki, Vladimira Jurovskog, kao i sa poznatim kompozitorima poput Petera Etveša i Đerđa Kurtaga. Redovno vodi edukativne projekte u londonskom Barbikan centru, u Kelnskoj filharmoniji i na Rurskom festivalu pijanista.
Među CD izdanjima Tamare Stefanović nalazi se snimak Bartokovog Koncerta za dva klavira, udaraljke i orkestar sa Pjer-Lorenom Ajmarom, Pjerom Bulezom i Londonskim simfonijskim orkestrom, koji je izdala diskografska kuća Deutsche Grammophon. Za ovo izdanje dobila je nominaciju za nagradu Gremi. Snimala je i za diskografske kuće AVI i Harmonia Mundi, između ostalog nove kompozicije za solo klavir Tomasa Larhera. Poslednji snimak Hans Abrahamsenovog koncerta za klavir i orkestar i 10 studija za klavir sa Simfonijskim orkestrom Zapadnonemačke radiotelevizije iz Kelna objavila je kuća Winter & Winter. Godine 2015. izdala je Kurtagovu kompoziciju Quasi una Fantasia i Dupli koncert sa Ansamblom Asko|Šenberg i dirigentom Rajnbertom de Leuvom za ECM.
Tamara Stefanović je sa 13 godina bila najmlađi student Univerziteta u Beogradu, gde joj je mentor bila Lili Petrović. Pored muzike, njeno široko univerzitetsko obrazovanje obuhvatilo je nekoliko drugih disciplina – psihologiju i pedagogiju. Studirala je, takođe, na Muzičkom institutu Kertis u klasi Kloda Franka, a zatim i na Muzičkoj akademiji u Kelnu, u klasi Pjera-Lorena Ajmara.
Dan Velike dvorane
Prvi koncert u Velikoj dvorani održan je 4. februara 1932. godine kada je nastupila Beogradska filharmonija kojom je dirigovao Stevan Hristić. Do sada je u dvorani održano preko 18.500 koncerata i nastupilo je 16.200 solista, gotovo 4.000 ansambala sa 1.600 dirigenata. Izvedeno je preko 40.000 različitih kopozicija.
Tokom godine, u Velikoj dvorani održi se više od 300 različitih muzičkih programa, resitala, predavanja i svečanih akademija.
Muzičkim porgamima tokom godine prisustvuje više od 70.000 posetilaca.
Naredni koncert
13. mart 2021.
KONCERT POVODOM STO GODINA OD ROĐENјA ASTORA PJACOLE
Maja Bogdanović, violončelo, Daniel Rouland, violina, Marselo Nisinman, bandoneon, Alberto Mezirka, gitara, Zoran Marković, kontrabas, Nataša Kudrickaja, klavir
Ulaznice za koncert su u prodaji
Detalјan program je dostupan na www.kolarac.rs
Dodaj komentar