Vruće teme

Zabrinjavajući podatak: Bez osnovne škole 850.000 ljudi

MediaSfera

 

Foto: Aleksandar Jočić

 

U Srbiji oko 14 odsto stanovništva, preciznije 850.000 odraslih ljudi, nema završenu osnovnu školu iako je ona po zakonu obavezna. Istovremeno, diplomu stečenog srednjeg obrazovanja u našoj zemlji nema svaka peta osoba.
Poražavajući je i podatak da je u Srbiji 2,68 odsto stanovništva bez školske spreme, 11 odsto sa nepotpunim osnovnim obrazovanjem, a 20,76 odsto sa osnovnim obrazovanjem, dok je nepismenih skoro dva odsto (1,96).

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu i andragog Katarina Popović kaže za „Blic“ da iz godine u godinu sve veći broj ljudi nema osnovno obrazovanje jer država o tim stvarima ne vodi računa, a tome u prilog ide i činjenica da imamo trećinu stanovništva koje ima maksimalno osnovnu školu dok srednju školu nije ni pokušalo da upiše.

– Ta statistika se na prethodnom popisu i nešto poboljšala. Ukupan broj kompletno nepismenih se čak i smanjio, ali to nije ni za kakvu utehu. Sam broj ljudi koji nisu donekle završili osnovnu školu je ogroman, ali broj onih koji su maksimalno završili osnovnu školu, kada saberete podatke o stanovništvu koje ima maksimalno osnovnu školu je negde ispod 34 odsto – priča naša sagovornica.

Funkcionalno nepismeni

Prema njenim rečima, andragozi takve ljude svrstavaju u funkcionalno nepismene koji mogu da odu u krajnost, odnosno u potpunu nepismenost.

– To znači da u grupi imate one koji bukvalno ne znaju da napišu jednu rečenicu, oni koji mogu da pročitaju krupne naslove ili da prate tursku ili špansku seriju, pa do onih koji mogu da se snalaze u svakodnevnom životu, ali sa veštinom pismenosti nisu vladali u dovoljnoj meri da unaprede kvalitet svog života, jer recimo ne mogu da pročitaju uputstvo za lek, što mislim da je zabrinjavajuće – priča nam prof. Popović.

Bez obzira na to što se čak 1,96 odsto stanovnika prilikom popisa izjasnilo da su potpuno nepismeni, prof. Popović kaže da su istraživanja pokazala da se taj broj komotno može duplirati, što se pokazalo u praksi.

Prednjače žene

Kaže da je i dalje veoma poražavajuća činjenica da među neobrazovanim i nepismenim stanovništvom prednjače žene. Takva je situacija u celom svetu, ali je kod nas to mnogo izraženije u odnosu na ostatak Evrope.

– U staroj Jugoslaviji smo imali visok procenat jednakosti na kojem su nam mnogi zavideli i zbog kojeg smo bili hvaljeni. Sada se situacija promenila i došli smo do vraćanja ka onim tradicionalnim i patrijarhalnim vrednostima, ali u negativnom smislu, pogotovo u ruralnim sredinama, jer je manji obuhvat ženske dece osnovnim obrazovanjem, pa i daljim školovanjem, a žene ne koriste dovoljno svoj potencijal i teže dobijaju posao. Došli smo i do toga da takve stavove podržavaju i oni koji kreiraju politiku pod parolom „žensko dete, tuđa sreća“, što nikako nije dobro i mora da se promeni – ocenjuje naša sagovornica.

Inkluzija

Kaže da poseban problem stvara inkluzija dece koja nije u potpunosti rešena u našem društvu jer deca po prirodi stvari mogu mnogo da prihvate i da se prilagode.

– U našem društvu deluje kao da je bolest greška, roditelji se stide takve dece i upisuju ih samo u specijalne škole, a nekada im i uskraćuju obrazovanje što je potpuno pogrešno. Naravno da takva deca, u zavisnosti od toga da li imaju problem u intelektualnom ili fizičkom razvoju, moraju imati poseban tretman, ali nikako ne smeju biti stigmatizovana i mora im se pružiti prilika da se školuju što sistem svakako može da uradi ukoliko radi na obuci prosvetnih radnika – smatra prof. Popović.

Prema njenim rečima, obrazovanju treba pristupiti sistemski, i to na duge staze što nažalost ne odgovara ljudima koji se bave obrazovnom politikom. Oni su, kako kaže, pre svega političari koji žele odmah rezultate kako bi se njima hvalili, ali to u obrazovanju tako ne može.

– Mnogo institucija mora da se umreži kako bi se povećao broj onih koji završe osnovnu školu čak i u starijim godinama. To im je druga šansa da pronađu posao, a da bi to uspelo u taj proces mora da se uključi i Nacionalna služba za zapošljavanje koja bi trebalo da ispita koji su to profili radnika potrebni trenutno na tržištu kako bi se zainteresovani obučili za te profesije. To je samo jedna od stvari pomoću koje se može povećati broj onih koji imaju osnovnu školu i možda neki zanat, a takvih projekata ima zaista mnogo i Evropska unija je spremna da ih finansira samo kada bi se država uključila u sve to – zaključuje Popović.

Srbija ušla u 20. vek sa skoro 80 odsto nepismenih

Prema pojedinim istraživanjima povodom Međunarodnog dana pismenosti Srbija je u 20. vek ušla sa skoro 80 odsto nepismenih, da bi se taj broj između dva svetska rata smanjio na 50 odsto. U periodu socijalističkog režima taj procenat je dodatno smanjivan, ali ni ta država nije obraćala pažnju na onaj deo stanovništva koji je napuštao osnovnu školu, a koji su činili pretežno Romi i seoska populacija.
Takođe, krio se i procenat dece sa posebnim potrebama i ona nisu slata u školu, pa su faktički ostajala, naročito ona koja nisu u porodicama intelektualaca, bez ikakvog obrazovanja.KLEOS

Meni su rekli da vi postojite

Nož Marine R.

Umetnost putovanja II

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .