MediaSfera
Objava srpskog Ministarstva inostranih poslova uznemirila je duhove u Crnoj Gori. U pitanju je objava o tome da je bivša SFRJ još 1963. brinula o ravnopravnosti polova i Stanu Tomašević Arnesen, rođenu Baranku, imenovala za prvu jugoslovensku ambasadorku.
Tekst Ministarstva je ilustrovan arhivskom fotografijom Stane Tomašević kao ambasadorke SFRJ u Norveškoj.
Podgorički portal CdM je tim povodom objavio opširan tekst u kojem konstatuje da je srpski MSP proglasilo Stanu “srpskom diplomatkinjom”.
Tekst, baziran samo na činjenici da je Stana rođena u Crnoj Gori, pokrenuo je i lavinu reagovanja na društvenim mrežama, u pokušaju da se objasni da Stana Tomašević nema nikakve veze sa Srbijom.
Reagovalo je crnogorsko Ministarstvo vanjski poslova.
“Pohvalno je istaći da je jugoslovenska diplomatija u ono vrijeme bila pionir u mnogim poljima, pa i u promociji rodne ravnopravnosti, što služi na čast i ponos svim državama u bivšoj Jugoslaviji. Međutim, nije korektno, niti profesionalno prema tekovinama ex jugoslovenske diplomatije ne pomenuti Stanino porijeklo i privrženost korijenima”, poručuju iz MVP-a.
Tim povodom oglasio se istoričar Dejan Ristić.
Kao jedini problem Ristić navodi to što, “pojedini ostrašćeni etnički Crnogorci i pojedini CG mediji” zaboravljaju na pravnu činjenicu da je Republika Srbija univerzalni naslednik SFR Jugoslavije pošto su se sve bivše jugoslavenske republike zvanično tog prava odrekle.
Ristić precizira da Srbija, kao univerzalni pravni naslednik SFRJ, jedina ima pravo na nasleđe iz tog perioda naše zajedničke nam države. Pošto su sve to rezolutno odbile, Republika Srbija postala je trajna i jedina univerzalna pravna naslednica nekadašnje nam zajedničke države.
(CG referendumom istupila iz SR Jugoslavije koja je bila pravna naslednica SFRJ.)
Pojašnjava da je srpsko Ministarstvo spoljnih poslova tom objavom želelo da kaže da je bivša socijalistička država još 1963. uvažavala princip rodne ravnopravnosti i imala ženu na poziciji ambasadora.
Primećuje da rukovodstva bivših jugoslovenskih republika niko nije prisilio da se službeno odreknu mogućnosti da i oni budu naslednici SFRJ.
“Draga bivša braćo i sestre etnički Crnogorci, niko vam ne krade istoriju, velike ljude, svetinje ili identitet, već vi uporno pokušavate da uspostavite crnogorski etnički identitet progonom svega što je srpsko”.
Onima koji tako gledaju na Srbe i Srbiju, Ristić je na svom profilu na Fejsbuku poručio i da niko nema ništa protiv da oni koji to žele budu etnički Crnogorci.
Samo nas, kaže, ostavite na miru i ne otimajte Balšića, Crnojevića, Svetog Vasilija Ostroškog, Svetog Petra Cetinjskog, Petra II Petrovića Njegoša, kralja Nikolu i ostale velike ljudi, koji su se celog svog života deklarisali kao Srbi.
“Ne oduzimajte nam utočišta, prošlost, tradiciju, identitet. Kreiraj svoje niko ti ne brani”, naveo je Ristić, uz jedno “veiko bravo” za MSP Srbije.
Dodaj komentar