MediaSfera
Piše: Jovana Ješić
Objektivnost je karakteristika neke činjenice, iskaza ili teorije, koja podrazumeva da su oni utemeljeni na stvarnom stanju, da su realni, ispravni, istiniti i da nisu podložni subjektivnim činiocima.
Objektivan u najopštijem smislu znači stvaran, istinski, nezavisan od subjekta i njegovog mišljenja. Objektivan novinar je nepristrasan, nezavisan od ličnih interesa, potreba, želja, strahova ili očekivanja drugih ljudi.
Subjektivnost u najopštijem smislu označava pripadnost, predstavlja svojstvo, poticanje od ili odnošenje na subjekt. Subjektivan novinar je jednostran, naklonjen nekoj temi ili ličnosti, pristrasan i ličan.
Sada se nameće pitanje da li novinar treba da bude subjektivan ili objektivan?
Ceo stari vek, još u kosmološkom periodu filozofije, shvata da su subjektivno i objektivno izmešani. Platon je pretpostavljao da su ideje koje su nam, naravno, dostupne samo subjektivno, dovoljne za saznanje i da su čula suvišna. Sokrat, Platon i Aristotel smatrali su da je subjektivna sposobnost da razmišlja o dobru najvažnije sredstvo kojim on dolazi do istine.
Ako bismo vama dali papir A4 formata i zadatak da na papir stavite fotografije dve osobe – jedna osoba vam je draga, druga nije. Svako bi za fotografiju drage osobe odabrao neku lepu i ona bi bila većeg formata od fotografije osobe koja vam nije draga i fotografija te osobe bi bila ružnija, osoba bi na toj slici imala zamišljen pogled ili bi zevala, pravila neku grimasu.
Iz ovoga možete sami zaključiti da je istina negde na sredini.
Objektivno izveštavanje treba da bude zasnovano na utvrđenim činjenicama i stanje stvari jeste obaveza, posao i odgovornost novinara jer su oni medij između čitalaca i činjenica. Novinari mogu biti pristrasni samo kad je istina u pitanju. Istina i činjenice koje dovode do istine su jedini cilj novinarstva.
Istina i činjenice koje dovode do te jedne i jedine nepobitne istine su jedini cilj novinarstva , a ne statiranje u čitavom procesu koji ukida smisao i medija i žurnalizma, gde svaka strana po sopstvenoj želji razvija sopstveno „pričanje“, određuje dužinu „izjavljivanja“, a medije shvataju kao puke platforme. Otkrivanje činjenica je samostalan posao.
Moje mišljenje je da novinar mora biti objektivan, ali ipak sa malom dozom subjektivnosti.
Jovana Ješić
Rođena je 20.01.2001. godine u Beogradu. Studentkinja novinarstva koja kroz tekstove promoviše svoj pogled na svet i oplemenjuje čitalački um tekstovima koje piše. Radi kao novinarka Original magazina i PR književnice Ljiljane Šarac. Hobi joj je pisanje, u slobodno vreme čita knjige i bavi se preduzetništvom. Promoviše svoj pogled na svet i oplemenjuje čitalački um tekstovima koje piše. Voli da putuje. Ima svoju stranicu: https://jovanajesic.wordpress.com/
Dodaj komentar