MediaSfera
Danas je održan sastanak predvodnika dosadašnjih opozicionih koalicija u Crnoj Gori „Za budućnost Crne Gore“, „Mir je naša nacija“ i „Crno na bijelo“.
Trojica lidera, Zdravko Krivokapić, Aleksa Bečić i Dritan Abazović su veoma brzo usaglasili nekoliko principa na kojima će počivati buduća vlast, prenose Vijesti.
Prvi princip koji je usaglašen jeste da će nova, demokratska vlast, odgovorno sprovoditi sve međunarodno preuzete obaveze.
Drugo, da će nova demokratska vlast realizovati sve neophodne reforme kako bi Crna Gora u najkraćem mogućem roku pristupila Evropskoj uniji.
Treće, da će nova vlast biti ekspertska, konstituisana od kadra koji čine stručnjaci iz konkretnih oblasti bez obzira na njihovu političku, versku, nacionalnu ili bilo koju drugu osobenost.
Četvrto, nova vlast će u potpunosti biti posvećena poštovanju Ustava i primeni zakona, uz izmene, dopune i reviziju svih diskriminatorskih zakonskih i podzakonskih akata, uključujući i Zakon o slobodi veroispovesti.
Osim toga, ova tri lidera pružaju ruke predstavnicima manjinskih naroda sa željom za dobrim odnosima.
Bošnjaci odbili opoziciju
Funkcioner Bošnjačke stranke u Crnoj Gori Sead Šahman kaže da su lideri opozicije ponudili toj partiji da bude deo vlasti.
Međutim, on je rekao da Bošnjačka stranka nije spremna „na takvu vrstu trulih kompromisa“.
Šahman je za bosanski portal Radio Sarajevo rekao da je razlog to što je „prosrpski deo opozicije“ otvoreno zastupao politike protiv NATO i zalagao se za saradnju sa srpskim vlastima i Rusijom.
Na pitanje je li moguće da bude formirana tzv. ekspertska vlada, za šta se zalaže lider koalicije „Crno na bijelo“, a za to se zalagao i Dritan Abazović, Šahman navodi da će se videti kolika je snaga te koalicije da to izdejstvuje sa četiri mandata u parlamentu.
„Ako se Abazović opredeli za tu varijantu, moraće da traži podršku Demokratskog fronta i koalicije Mir je naša nacija. Nisam siguran da bi oni, s druge strane, žrtvovali svojih 27 mandata, a da ne budu njihovi politički predstavnici u toj vladi. Pregovori će biti dugi i mučni. Posebno zbog situacije sa COVID-om, slabijom turističkom sezonom i ekonomskim posledicama pandemije koje se osećaju i u Crnoj Gori“, rekao je Šahman.
Šahman je apelovao na predstavnike Evropske unije, odnosno međunarodne zajednice, da budu posrednici u ovoj situaciji u Crnoj Gori i da pomognu u rešavanju, kako tvrdi, političkih problema „kojih će biti“.
Dodaj komentar