MediaSfera
Piše: Avokado
Planirate da se preselite u dugi grad zbog posla ili osnivanja porodice? Ili ste uporni u mišlju da su manje sredine mnogo plodnije tlo za to? U narednim redovima pokušaćemo da vas ubedimo u činjenice zašto su veliki gradovi pravi izbor za vas i kako da u njima imate sve što biste i u manjoj sredini.
1. Volite li da se zabavljate? Grad pruža raznovrsniji noćni život
Ako želite garantovano dobar izlazak onda ga treba potražiti tamo gde je ponuda raznovrsnija, i gde za svačiji muziči ukus ima ponešto – u čemu (veći) gradovi svakako prednjače. Takođe, u velikim metropolama i milionskim gradovima moguće je tokom cele godine posećivati kulturne i muzičke festivale, plesati uz omiljene i svetski poznate muzičare.
2. Bolja infrastruktura, tranzit i veći broj raznorodnih usluga
Veliki gradovi su obično i mnogo tranzitniji od manjih mesta. Putevi su dobri, infrastruktura besprekorna, a čak se retko dešava i da ostanete bez struje ili interneta. Iz velikih gradova lakše možete doći do svih ostalih mesta u okruženju ili na celoj planeti, posredstvom aerodroma, železnice ili autobuskih linja.
Takođe, u velikim gradovima – dan se nikada ne završava, u smislu da postoje objekti i radnje koji usluge pružaju 24/7. Veliki izbor različitih usluga zadovoljiće vaše potrebe za bilo čim, čemu nemate pristup u manjim mestima, gde ponekad i prodavnice rade do 20 časova.
3. Više prilika za posao i bolji životni standard
Veliki gradovi okupljaju različite ljude, različitih zanimanja i nivoa znanja, samim tim je i ponuda poslova različita, i u gradu je mnogo lakše uklopiti se u neki poslovni profil, napredovati i izgraditi od sebe uspešno ime!
Čak iako ostanete bez posla, novo zaposlenje je lakše pronaći nego u manjim sredinama, gde su ponude posla uže profilisane i svi znaju ko se čime bavi i gde je isplativo ulagati.
Bolji i uspešniji posao obično povlači i bolju mesečnu zaradu. Sve to nesumnjivo utiče na poboljšanje životnog standarda, kupovinu boljeg stana, veću sigurnost za osnivanje porodice i kasnije izdržavanje najmlađih članova. Ukoliko ste marljivi i stalno unapređujete znanja o svom poslu – bolji posao i veća plata će nesumnjivo doći!
4. Dostupnije obrazovanje i bogatija kulturna ponuda
Veći gradovi su obično poznati i kao univerzitetski centri, što pruža širok dijapazon mogućnosti za stručno usavršavanje i odabir profesije. Mnogo studenata iz manjih gradova traži obrazovanje u velikim gradskim centrima, a onda se najčešće tu i zadrže – što nas vraća na prethodnu priču o boljem poslu.
U velikim gradovima imate i veći izbor srednjih škola, gimnazija i stručnih, medicinskih ustanova pomoću kojih možete usmeravati intelektualni razvoj svojih mališana već od najranijeg uzrasta. Deca već od druge godine upijaju strane jezike, postaju poligote, šire vidike i otvoreni su prema različitostima.
Što nas dovodi do novog razloga da se preselite u grad…
5. Stvaranje većih poznanstva i otvorenost prema različitostima
Iako mnogi stvaraju animozitet prema životu u gradu jer ne postoji bliskost među ljudima (ili komšijama) – istina ne mora biti baš takva. Postoje mnoge komšije koje se druže, idu na putovanja zajedno ili ispijaju prve, jutarnje kafe.
Ne samo to, u gradu koji broji i po nekoliko miliona stanovnika, mnogo je lakše pronaći osobu sličnu vama, partnera ili partnerku – ili samo nekoga sa kim biste delili radosti i brige.
Milion stanovnika – i svi su drugačiji. Njihove razlike i prihvatanje istih čini nas boljim ljudima, otvorenijim prema novim stvarima, poznanstvima i iskustvima. A takva iskustva od nas čine prave kosmopolite.
Neka poznanstva mogu biti i veoma plodna za saradnju, što je u gradu mnogo zastupljenije, jer poslovni ljudi pomažu jedni drugima svojim kontaktima.
Gradovi pružaju bezbroj mogućnosti da od njih napravite svoj dom, oblikovan onako vi želite, bez pridika ili tuđih upetljavanja u “vaša posla”. Pitanje je samo mislite li da ste spremni na to i koliko žarko želite tako nešto?
PROČITAJTE I:
Kupaći kostimi kroz istoriju – šta smo zaboravili, a šta nam se vraća
Najpopularnija letovališta koja Srbi posećuju poslednjih godina
Dodaj komentar