MediaSfera
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je novinare, uoči većanja po žalbama uloženim na presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa“ i „Evropljanina“, koje je zakazano za 7. jul, da u svojim medijima i javnim nastupima podsete na značaj te presude za sve novinare u Srbiji da pomognu da se dođe do pravde za Ćuruviju.
UNS u saopštenju podseća da je prva i zasad jedina presuda za ubistvo novinara u Srbiji doneta u aprilu prošle godine, ali ističe da je „pravda tek na pola puta“.
Udruženje podseća da su žalbe na presudu kojom su bivši čelnici i pripadnici Resora državne bezbednosti osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora podneli advokati osuđenih, ali i zamenik tužioca za organizovani kriminal.
„UNS očekuje da Apelacioni sud potvrdi prvostepenu presudu i traži da državni organi što pre privedu pravdi Miroslava Kuraka kojem je suđeno u odsustvu i nalazi se u bekstvu. UNS takođe traži da svi prvostepeno osuđeni za ovo teško ubistvo i podmukli napad na slobodu štampe budu hitno pritvoreni“, piše u saopštenju.
Kako se ističe, izricanje presude trebalo bi da znači početak kraja nekažnjivosti za zločine nad novinarima u Srbiji.
U prvostepenom postupku koji je vođen četiri godine pred Odeljenjem za organizovani kriminal u Višem sudu u Beogradu osuđeni su nekadašnji načelnik Resora državne bezbednosti Radomir Marković za podstrekivanje na ubistvo, bivši načelnik beogradskog centra RDB-a Milan Radonjić i pripadnici RDB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak, kao saizvršioci, na ukupno 100 godina zatvora.
„Do ključnog napretka u istrazi ubistva Slavka Ćuruvije se došlo zahvaljujući dugogodišnjoj upornosti novinara i porodice Slavka Ćuruvije, a pre svega zahvaljujući Komisiji za istraživanje ubistva novinara. Pozivamo vas da u svojim medijima i javnim nastupima podsetite na značaj ove presude za sve novinare u Srbiji i da pomognete da dođemo do pravde za našeg kolegu Slavka“, navodi UNS.
Podsetimo, Slavko Ćuruvija, ubijen je na Uskrs 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu u kojoj je živeo.
Ćuruviju je, prema optužnici, ubio Kurak, koji je u bekstvu, a saučesnik mu je bio Romić, koji je, kao i Radonjić, uhapšen januara 2014.
Svi optuženi negirali su učešće u ovom ubistvu, dok Kuraka nadležne institucije do danas nisu uspele da lociraju, a javnost nema odgovor ni da li MUP za njim ciljano traga.
Izvor: UNS, MediaSfera
Dodaj komentar