MediaSfera
Uputstvom za sprovođenje izbora Republičke izborne komisije je predviđen način kako da proverite da li je neko zloupotrebio to što vi niste iskoristili svoje biračko pravo, odnosno glasao umesto vas. Potrebno je da Republičkoj izbornoj komisiji podnesete zahtev (lično, poštom ili putem veb stranice RIK-a) za informaciju o tome da li je u izvodu iz biračkog spiska evidentirano da ste glasali ili ne.
Ne postoji poseban formular za ovu namenu; neophodno je da navedete :
- ime i prezime
- matični broj (JMBG)
- opštinu/grad gde živite
- broj biračkog mesta na kojem ste upisani u birački spisak;
i da priložite očitanu ličnu kartu ili fotokopiju lične karte.
Imate pravo i da zahtevate neposredan uvid u izvod iz biračkog spiska, što će vam biti omogućeno u sedištu RIK-a; ovo rešenje nije baš praktično za građane koji žive izvan glavnog grada.
Šta se dešava ako se ispostavi da je neko zaista glasao umesto vas? Sve što možete učiniti jeste da se obratite policiji ili tužilaštvu, odnosno da podnesete krivičnu prijavu protiv NN lica zbog falsifikovanja vašeg potpisa.
Za vaš slučaj biće nadležna policija ili tužilaštvo u mestu u kojem je krivično delo falsifikovanja počinjeno – dakle, tamo gde je vaše biračko mesto. Ako ništa drugo, to će vam omogućiti da ustanovite imate li posla s pravom, tj. funkcionalnom ili s fantomskom državom.
Члан 66. Упутства за спровођење избора
(1) Сваки бирач има право да, после гласања, од Комисије затражи информацију о томе да ли је у изводу из бирачког списка евидентиран да је на изборима гласао или не.
(2) Потписани захтев за добијање информације из става 1. овог члана подноси се непосредно Комисији, или путем поште, а може се поднети и путем веб презентације Комисије. У захтеву се наводе следећи подаци: име и презиме и јединствени матични број грађана подносиоца захтева и назив општине/града и број бирачког места на којем је подносилац захтева уписан у извод из бирачког списка. Уз захтев се обавезно прилаже и очитана лична карта, односно фотокопија личне карте подносиоца захтева.
(3) Осим добијања информације из става 1. овог члана, сваки бирач има право да затражи и непосредан увид у извод из бирачког списка у циљу провере да ли је у изводу из бирачког списка евидентиран да је на изборима гласао или не.
(4) Лице које услед телесне или сензорне онеспособљености (лице са инвалидитетом) није у стању да се својеручно потпише у захтевима из ст. 2. и 3. овог члана, може да се потпише тако што ће на одговарајуће место у захтеву отиснути печат који садржи податке о његовом личном идентитету, односно печат са угравираним потписом (факсимил).
(5) Увид из става 3. овог члана врши се у седишту Комисије. О времену и месту увида Комисија обавештава подносиоца захтева телефоном или на други погодан начин. Ради заштите података о личности осталих бирача, увид се може вршити само уз употребу одговарајућег шаблона који ће тај увид ограничити само на онај ред у изводу из бирачког списка који се односи на подносиоца захтева.
Izvor: Crta
PROČITAJTE I:
Da li je predizborna tišina u eri interneta prevaziđena
Dušan Todorović: Duboki tunel tehnološke tamnice je otvoren
Dodaj komentar