MediaSfera
Centar za kulturu Grocka je pripremio za najmlađe kreativni program „Mala likovna internet radionica“. Ovog petka likovni zadatak nas vodi u čarobni svet pejzaža, inspirisan umetnošću Save Šumanovića. Ko može, ko želi, neka izvoli i neka nam se pridruži.
Mala radionica se može pratiti posetom sajta ustanove https://www.kulturagrocka.rs/ i Fejsbuk stranice https://www.facebook.com/kulturagrocka/. Teme se zadaju jednom nedelјno, a ukoliko nam pošalјete svoj rad, veoma rado ćemo ga objaviti. Ovonedelјnu temu osmislila je slikarka Mika Lovre, likovni pedagog Likovne radionice u Kaluđerici u okviru ustanove Centar za kulturu Grocka.
Jedanaesta po redu tema Male likovne internet radionice je: Magični pejzaž
Inspiracija
Ovog petka potražili smo je u pejzažima srpskog slikara Save Šumanovića. Pejzaž je omilјena tema Save Šumanovića, na njima je ovekovečio svoj volјeni Šid, njegovu okolinu, plodnu sremsku ravnicu, šumarke, šidske puteve i sokake, plavo nebo u kome se ogleda vojvođanska ravnica. Galerija „Sava Šumanović“ u Šidu danas čuva više od 150 pejzaža šidskih predela, nastalih iz velike lјubavi ovog umetnika prema svom rodnom kraju, kome se uvek vraćao i gde je proveo svoje poslednje dane.
Pejzaž je jedna od omilјenih slikarskih tema, naziv vodi poreklo od francuske reči paysage, što znači predeo, krajolik, tj.slika predela. Od renesanse pejzaž postaje samostalna tema, svoj vrhunac dostiže u 19. veku kad postaje ravnopravna sa istorijskim temama. Pejzaž prikazuje scene iz prirode: planine, šumu, polјa, reke doline, more… Mnogo slikara se bavilo slikanjem pejzaža, nekima je to bila i glavna tema. Pejzaž može biti i urban, inspirisan naselјima i gradovima, može biti po uzoru na prirodu ili potpuno izmišlјen, imaginarni pejzaž.
Umetnost pejzaža
Vinsent Van Gog je inspirisan predelima juga Francuske, naslikao remek dela slikarstva, setimo se Zvezdane noći, Pšeničnih polјa sa gavranovima ili Crvenih vinograda. Dejvid Hokni, Žorž Sera, Maks Ernst, Piter Brojgel, svi su slikali pejzaže ali je svako od njih motiv prilaodio svom senzibilitetu i umetničkom izrazu. Svi oni su inspiraciju potražili u prirodi, transformisali je i napravili novu realnost.
Od naših umetnika nezaobilazna je Nadežda Petrović, njeni pejzaži Put za Resnik, Kosovski božuri-Gračanica, Stablo u šumi, slike su stilski pratile savremene svetske tokove, ali je u tematski ostale verne nacionalnoj tematici.
Odrastanje u surovom crnogorskom pejzažu, slikara Petra Lubardu zauvek je obeležilo i formiralo forme i oblike koje će ga pratiti kroz ceo život. Nјegove slike Selo Brajići i Kamena pučina predstavlјaju krajolik njegovog detinjstva i prvih pejzaža sa kojima se susreo.
Inspiraciju možete pronaći i u mestu gde živite, kao što je to radio Sava Šumanović. Slika Motiv iz Grocke nastala je ratne 1941.godine, slikar Petar Dobrović je inspiraciju pronašao u pitomom krajoliku gročanskih brežulјaka i voćnjaka, gde je našao utočište u ratom zahvaćenoj Srbiji.
Ana Kapor, srpska slikarka koja živi i radi u Italiji, na svojim slikama istražuje odnos između pejzaže i arhitekture. Jedna od tema je i srećno ostrvo, mesto mira i spokoja za kojim svi tragamo, a koje Ana, kako i sama kaže, pokušava da naslika.
Zadatak
Vaš zadatak je da nacrtate pejzaž, izmišlјen ili pravi, neka to bude prizor vama drag i blizak, možda se setite nekog letovanja, ili sela gde vam žive rođaci.
Zaronite duboko u sećanje, neka ispliva neki srećan trenutak, nacrtajte pejzaž radosti. U mašti, otputujte na mesto gde bi ovog trenutka voleli da budete, nema ograničenja ni prepreka, naslikajte vaš pejzaž i podelite sa nama lepotu koja je vas opčinila.
Materijal i tehnika
Sve tehnike i materijali su dozvolјeni, budite slobodni da ih kombinujete.
Rok za završetak radova
Četvrtak, 11. jun 2020. godine. Fotografije svojih radova možete poslati na na e-mail Centra za kulturu (centargrocka@gmail.com) sa naznakom „Mala likovna radionica“ i upisati ime autora, odnosno deteta (naznačiti godine, školu, ili predškolsku ustanovu), a kome je jednostavnije, fotografiju rada može poslati i u sanduče FB strane Centra (https://www.facebook.com/kulturagrocka/).
Dodaj komentar