MediaSfera
U Beogradu je posle iznenadne bolesti preminula Snežana M. Veljković, lekar, profesor Medicinskog fakulteta u penziji i književnica.
Snežana Veljković je rođena u Nišu, živela i školovala se u Beogradu. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu i odmah po diplomiranju počela da radi na Institutu za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta.
Specijalizirala je sudsku medicinu i ubrzo uzela učešća u nastavi kao stručni saradnik, a potom asistent, pa docent.
Nastavnu godinu 1979/80. provela je na stručnom usavršavanju u Office of Chief Medical Examiner, The City of New York, USA. Doktorsku disertaciju odbranila je 1980. Za redovnog profesora Medicinskog fakulteta izabrana je 1994.
Naučnoistraživački rad iz oblasti sudske medicine
Ceo radni vek posvetila je nastavi i naučnoistraživačkom radu iz oblasti sudske medicine. Posebno je izučavala probleme naprasne prirodne smrti, nasilne asfiktične smrti, iznenadne smrti novorođenčeta i odojčeta, narkomanije, krivične i stručne odgovornosti lekara. Objavljivala je stručne radove u domaćim i stranim časopisima, autor je monografije Nasilne asfiktične smrti, CIBID, Medicinski fakultet u Beogradu, 1999, a kao koautor učestvovala je u pisanju udžbenika Forensic medicine – textbook for medical students, Beograd, 2002. i Sudska medicina, udžbenik za studente medicine, CIBID, Medicinski fakultet u Beogradu, Beograd, 2010.
Kada je u arhivi i biblioteci Instituta za sudsku medicinu otkrila autentičnu i originalnu dokumentaciju, počela je da se bavi istorijom medicine. Objavila je dve veoma uspešne monografije: Hronika sudske medicine u Beogradu, CIBID, Medicinski fakultet u Beogradu, 2009, i Hronika Medicinskog fakulteta u Beogradu (1920-2010), CIBID, Medicinski fakultet u Beogradu, 2010. Ova druga knjiga nagrađena je 2011. nagradom „Veselin Lučić“, koju dodeljuje Rektorat Univerziteta u Beogradu.
Knjževni rad
Veoma je angažovana u istraživanjima istorije srpske medicine u XIX veku, za vreme Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, u okviru Sekcije za istoriju medicine Srpskog lekarskog društva. Redovno učestvuje na skupovima 800 godina srpske medicine, a radove iz pomenutih oblasti objavljuje u zbornicima sa skupova i u elektronskoj biblioteci www.rastko.net/medicina.
Priređivač je i koautor knjige “Kazivanja lekara o Velikom ratu” .
Godine 2014. učestvovala je na Naučnom skupu Dr Aćim Medović (1815-1893), život i delo, koju je organizovalo Odeljenje medicinskih nauka SANU.
Roman „Krila u mermeru” (Evro Book, 2018) posvetila je prvoj ženi dekanu Medicinskog fakulteta u Beogradu. U svoje istorijske romane i porodične sage pretočila je priče o lekarima iz burne srpske istorije, ali i o znamenitim Srbima koji su negovali duh naroda. „U potrazi za Gledis” (Evro Book, 2019) i „Biblioteka porodice Gradinovački” (Evro Book, 2020) poslednje su dve knjige ove vrsne autorke.
Dodaj komentar