MediaSfera
Iako će se čin uzimanja Blagodatnog ognja vršiti bez vernika i hiljada poklonika, on će se na Veliku subotu uživo prenositi iz Crkve Hristovog Groba, čime će biti omogućeno pravoslavnim vernicima širom sveta da prate ovaj sveti događaj.
Čin će se prenositi preko fejsbuka Jerusalimske patrijaršije Jerusalem Patriarchate’s Facebook page.
Služba će početi u 13 časova po jerusalimskom vremenu (12 časova po lokalnom vremenu).
Ranije je saopšteno da će Blagodatni oganj biti prenet u one zemlje koje će poslati svoje predstavnike u Tel Aviv, na aerodrom Ben Gurion. Jerusalimski Patrijarh Teofil je rekao da će Blagodatni oganj iz Hrama Svetog Groba vladika Jerusalimske crkve doneti do Jafa kapije Starog grada, gde će ga čekati predstavnici diplomatskih misija iz celog sveta.
U pratnji policije, automobili sa diplomatama preneće Blagodatni oganj na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu, gde će ga čekati predstavnici pojedinih država, odnosno Crkava bez izlaska iz aviona. Oganj će biti uručen delegacijama, nakon čega će oni poneti lampe sa ognjem u njihove zemlje.
Na sastanku 10. aprila sa arhimandritom Aleksandrom (Jelisovim), strešinom Ruske crkvene misije u Jerusalimu, jerusalimski Patrijarh Teofil rekao je da će se uzimanje Blagodatnog ognja obaviti na Veliku subotu, i pritom će se imati na umu ograničenja koja su postavile izraelske vlasti.
Planirano je da Blagodatni oganj u Rusiju prenese Fondacija Andrije Prvozvanog.
Jerusalimski patrijarh Teofil i arhimandrit Aleksandar čitali su molitvu za mir u Svetoj zemlji, koja se, po tradiciji, čita na Veliki petak i Veliku subotu u pravoslavnim Crkvama u pojedinim zemljama sveta. Ove godine, s obzirom na epidemiju, odlučeno je da se molitva za mir čita nedelјu dana ranije.
Prvi put bez vernika
Kao i svake Velke subote, u Hramu Svetog groba u Jerusalimu održana je ceremonija silaska Blagodatnog ognja. Iako se obično hiljade vernika okupe kako bi posmatrali ceremoniju paljenja vatre, ove godine se ona prvi put održava bez prisustva vernika zbog pandemije korona virusa.
Tokom ove ceremonije okupljni vernici se obično mole i pale baklje i sveće iz plamena za koji se veruje da je čudesno zapaljen u Isusovoj grobnici u crkvi Edikula.
Prema verovanju, Blagodatni oganj simboliše nerukotvorenu svetlost uskrsnuća Hristovog o kojem je govorio apostol Petar.
Dan uoči Uskrsa, bogosluženje i priziv Blagodatnog ognja zajedno služe Pravoslavna crkva u Jerusalimu, Srpska pravoslavna crkva i Jermenska apostolska crkva.
Bogosluženju, takođe, prisustvuju i sveštenici Koptske i Sirijske pravoslavne crkve, kao predstavnici franjevačkog reda Rimokatoličke crkve.
Bogosluženje na Veliku subote u Hramu Hristovog groba liturgijski podseća na događaje Hristovog stradanja, pogreba i sahrane. Ujedno predstavlja i uvod u njegovo vaskrsenje.
Samo na poziv pravoslavnog patrijarha
Jedno od najvećih znamenja u Pravoslavnoj Crkvi je Blagodatni oganj ili obred paljenja svete vatre. Već 17 vekova, tačno na Veliku Subotu (dan uoči Vaskrsa) po starom kalendaru, u crkvi Hristovog Vaskrsenja u Jerusalimu, na priziv pravoslavnog patrijarha jerusalimskog silazi Božanski oganj koji mu pali sveće. On, uz molitvu, tri puta obilazi oko kapele gde se nalazi nadgrobna ploča Isusovog groba.
Posle molitve, njega će pregledati izraelski zvaničnici (nekada su to radili turski vojnici) kako bi se uverili da kod sebe nema upaljač ili šibice kako bi upalio vatru. Patrijarh potom sa 33 sveće (po broju Isusovih godina) kroz ranije zapečaćena vrata silazi do Hristovog groba, odakle se nakon molitve vraća sa upaljenom svetom vatrom. Prema verovanju, sveta vatra ne može da opeče vernika tokom prvih 33 minuta.
Vazno je istaci da Blagodatni oganj silazi samo na priziv pravoslavnog patrijarha. Bilo je dva pokušaja od strane drugih crkava da “prizovu” Blagodatni oganj. Prvi od strane katoličke crkve, 1099, u vreme krstaške vladavine, kada su katolici na silu oduzeli od Grka svetkovinu Svetog ognja.
Međutim kako im se oganj nije javljao nakon nekoliko sati molitve, vratili su “priziv” Blagodatnog ognja pravoslavnom patrijarhu. Drugi put 1579 pokušao je da ga upali jermenski patrijarh Hovanes I. Naime, jermeni su potplatili turske činovnike da ne dozvole uzlazak jerusalimskom patrijarhu u Crkvu Svetog Groba.
Pošto nije pušten unutra pravoslavni patrijarh se na kolenima i sa suzama počeo moliti napolju i posle izvesnog vremena Sveti oganj se “spustio” kroz stub ulaznih vrata hrama, raspukao ga i zapalio svežanj sveća patrijarhu. Dan danas stoji nagorelina na tom stubu, svedoceci o tome da se sa Bogom nije igrati. Od tada više nije bilo pokušaja da se od pravoslavnih otima prizv Blagodatnog ognja.
Pvi put je i srpska crkveno-državna delegacija prisustvovala tom obredu 2015. godine.
Dodaj komentar