MediaSfera
Današnji datum 2. februar 2020. je palindromski, isto se čita u oba smera, a još je posebniji jer je jedini takav u ovom veku,
objavio je CNN.
2. februar 2020. čita se jednako i u M/D/Y i D/M/Y formatu. Prošli palindromski datum zabeležen je 11.11.1111, dakle, pre 909 godina, piše N1.
Sledeći će se dogoditi za 101 godinu – 12.12.2121. i ponovo ga neće biti do 03.03.3030.
“Danas je palindromski dan u svim formatima (britanski, američki, ISO). Današnji datum je i palindromski dan godine, odnosno 33. dan u 2020, a do kraja godine je preostalo 333 dana. Zaista jedinstven dan”, tvitovalo je matematičko odeljenje iz škole “Solihull”.
Palindrom je svaka reč, fraza ili niz brojeva koje se čitaju isto u oba smera.
Džejms Džojs osmislio je “tattarrattat”, što bi trebalo da predstavlja zvuk kucanja na vratima i najduži je palindrom koji se sastoji od jedne reči u Oksfordskom rečniku engleskog jezika.
Neki slavni palindromi su “rats live on no evil star”, “never odd or even” i “a man, a plan, a canal, Panama”.
Izraz “A toyota’s a toyota” može se nastaviti kao večni palindrom, “A toyota’s a toyota’s a toyota…”.
U srpskom jeziku čuveni su “Ana voli Milovana”, “Ana nabra par banana”, kao i “A mene ni dogodine nema”, “Maja sa Nedom ode na sajam”, “I jogurt ujutru goji”.
2. februara se širom SAD, posebno u centralnom mestu Panksatoniju u Pensilvaniji, obeležava tradicionalni praznik, u čast mrmota koji predviđa dolazak proleća
Zahvaljujući filmu „Dan mrmota„, sa Bilom Marejem u glavnoj ulozi, ovaj pojam ima još jedno značenje: odnosi se na naučno-fantastični fenomen, gde se osoba budi i ostaje zarobljena u jednom te istom danu, koji se potom beskonačno ponavlja.
Dodaj komentar