MediaSfera
Beograd za početnike
sreda 20h, subota 16.35, tv Studio B
Autorka: Smiljana Popov
Snimatelj: Zoran Lazić
Montaža: Gavro Dešić
Foto: Brankica Vujadinov
Kako su nacisti zloglasni koncentracioni logor Terezin maskirali u “geto za primer” i prevarili međunarodni Crveni krst koji je na početku Drugog svetskog rata došao da proveri svetske kritike o lošoj politici i ophođenju prema Jevrejima.
Terezin je za tu priliku bio posebno ulepšan, kako bi se stvorila iluzija kvalitetnog života i humanih uslova u getoima za Jevreje: sa kulturnim sadržajima, kupatilima, lažnom bakom, kafeima, prodavnicama, baštama…
Nacisti su uspeli da prevare inspekciju, koja je Terezin nakon posete okarakterisala kao grad sa dobro zbrinutim stanovnicima, tj kao “banju sa ograničenim pristupom”, dok je stvarnost bila u potpunosti drugačija.
Smiljana Popov u ovonedeljnoj epizodi posetila je zloglasnu tvrđavu-tamnicu Terezin, koja se nalazi 60 km od Praga.
Terezin je bio mesto stradanja i mučenja i u Prvom i Drugom svetskom ratu, kada je postao koncentracioni logor. Taj sabirni centar za Jevreje iako nije bio egzekucioni logor, već tranzitni i kolekcioni logor odakle su Jevreji bili dalje transportovani do logora smrti, najčešće Aušvic, ostavio je veliki broj žrtva za sobom, o čemu svedoče groblja koja se nalaze u Terezinu.
Taj vojni zatvor u Maloj tvrđavi bio je najozloglašeniji zatvor Austrougarske u kom su zatvorenici proživljavali najsurovije uslove i torturu. U toj zloglasnoj tvrđavi tamnici iz 18. veka bio je zatočen i Gavrilo Princip.
Smiljana Popov ušla je u stravičnu ćelija broj 1, ledenu samicu koju posle 4 godine tamnovanja Gavrilo Princip nije preživeo.
Usled gladi i izmučenosti, navodi se da je Princip imao svega 40kg. Zbog nehumanih uslova on je poslednje dve godine svog života proveo u vojnoj bolnici, a pred sam kraj Prvog svetskog rata umire od tuberkuloze.
Dodaj komentar