MediaSfera
U okviru programa Nije Filozofski ćutati na Filozofskom fakultetu u Beogradu održaće se izložba NIN: Crno na belo na kojoj će biti predstavlјeno 40 naslovnih strana, radova čitaoca nastarijeg nedelјnika na Balkanu. Izložba se otvara 23.1. 2020. u 18 časova, a na otvaranju će govoriti prof. dr Miomir Despotović, Miodrag Majić, Jugoslav Vlahović, Aleksandar Balјak, Vuk Cvijić i Milan Ćulibrk.
Kakav je bio efekat povlačenja originalne naslovne strane od 28. novembra 2019., zbog koje je NIN dve nedelјe optuživan da „priziva atentat” na predsednika Srbije Aleksandra Vučića? Kako se za pet nedelјa od pet belih došlo do više od 100 veoma sadržajnih naslovnih strana, koje su kreirali sami čitaoci? Da li je vlast očekivala takav odgovor novinara i čitalaca najstarijeg nedelјnika na Balkanu i jednog od šest najstarijih u svetu? Može li se istina zaustaviti? Ko zaista ruši Krušik? Ima li nezavisne štampe u zemlјi u kojoj skoro da ne postoje nezavisne institucije?
Od svih pristiglih radova, tročlani stručni žiri – Jugoslav Vlahović (ilustrator i karikaturista NIN-a), Aleksandar Balјak (aforističar) i Slavimir Stojanović Futro (dizajner i docent Fakulteta primenjenih umetnosti) – izabrao je 40 naslovnih strana, koje će biti izložene na Filozofskom fakultetu do 15. februara.
Na svečanom otvaranju izložbe „Crno na belo“, 23. januara u 18 časova, govoriće dr Miomir Despotović (dekan Filozofskog fakulteta), Miodrag Majić (dobitnik nagrade „Verica Barać“ za 2019.), Jugoslav Vlahović i Aleksandar Balјak (selektori izložbe), Vuk Cvijić (novinar NIN-a, dobitnik nagrada „Dušan Bogavac“ i „Laza Kostić“ za 2019.) i Milan Ćulibrk (glavni i odgovorni urednik NIN-a, dobitnik nagrade „Vitez poziva” za 2019.)
Tri najbolјe naslovne strane biće proglašene 27. januara, a njihovi autori biće nagrađeni besplatnom godišnjom pretplatom na elektronsko izdanje NIN-a, koji 26. januara slavi 85 godina od izlaska prvog broja.
Filozofski fakultet u Beogradu, poštujući najsvetlije tekovine univerzitetskog života, predstavlјa prostor slobodne i kritičke misli. Organizovanjem izložbi u okviru programa Nije filozofski ćutati pozivamo da se gleda, misli i govori slobodno i tako doprinose izgradnji kritičke misli i demokratskog društva.
Dodaj komentar