Lifestyle

Hrana na licu: Bogatsvo prirode u sližbi lepote

MediaSfera

 

Piše: Gordana Radisavljević – Jočić

Foto: Pixabay

 

Stara je mudrost da put do muškog srca vodi preko kuhinje. Vekovima su žene svoje izabranike osvajale kulinarskim umećima, ali i lepotom koja je poticala iz iste. Kako? U nedostatku kozmetičkih sredstava, koji su nam danas dostupni na svakom koraku, morale su da se snalaze kako su znale i umele. Vešte i preduzimljive lepotice shatile su da će im pored varjače i hrana, odnosno voće i povrće, pomoći da vladaju svetom muškaraca.




Tako je kraljica Viktorija koristila bilje, voće i povrće za svoje doterivanje. Slabost su joj bili pirinčano brašno i cirnet. Sara Bemar, prva glumica za sva vremena, bila je uverena da se od jabuke s medom bolje spava, a da san doprinosi lepoti. Maslac joj je bio osnovna pomada, naročito za negu ruku i protiv bora na čelu i oko usta. Madam Pompadur uživala je u masaži s svežim sezonskim voćem. To joj je davalo svežinu i lepotu koži. Greta Garbo nije preskočila ni jednu nedelju a da ne odspava čitav sat – sa sirom preko svog lepog lica.

Ne moramo da putujemo toliko daleko od kuće. Setite se samo naših baka. Uvek kada bi spremale salatu ili povrće nešto od sastojaka s daske za seckanje za tili čas bi se našlo na njihovom licu. Kolutovi krastavaca, paradajza, narendana šargarepa pokazali su se kao odlične maske za lice. Tu je i čuvena đurđevdanska mirišljava vodu za umivanje: sveža kopriva, zdravac, mlečika, kukurek, glavni su narodni sastojici za lepotu i zdravu kožu. Zato nije čudno što sve češće i u parfimerijama nalazimo preparate na bazi voća i povrća. Kozmetička industrija se trudi da žene imaju sredstva za negu – najbliža prirodnim, a  sve je popularnija i dekorativna šminka sa mirisnim notama raznih namirnica. Priznaćete da su puder u obliku čokolade ili sjaj za usne s ukusom višnje ili jagode neodoljivi.

Eliksiri lepote

Hranom se, dakle, hrani i koža. Svuda oko nas nalaze se namirnice za koje stručnjaci tvrde da su pravi „eliksir lepote„: razno voće i povrće, mleko, jogurt, med i mleč meda. Ove namirnice su korisne za negu i održavanje lepote lica i tela. Bogate su materijama neophodnim za održavanje mladalačkog izgleda celog tela i kože. Voće je korisno za negu kože lica u obliku maski. Pulpa ananas, papaja, mango, avokado, ali i voće s naših prostora kao što su grožđe, višnja, kajsija, breskva, jabuku baza su mnogih krema, eliksira, kupki, mleka za negu kože lica i tela. Biljni sastojci u kremama neguju kožu na prirodan način i daju osećaj svežine i čistoće, losioni za telo na bazi voća ne samo što kožu čine mekšom, već za vama ostavljaju i vrlo sladak miris. Ne treba zanemariti ni povrće. Krastavac, lubenica i dinja deluju umirujuće, otklanjaju sve vrste otoka, crvenila i nepravilnosti na koži. Maske od krastavca, na primer, ne samo da su efikasne u borbi protiv akni, već s kože uklanjanju i nečistoće od prašine i smoga. Krastavac je blag, vlaži i ne masti, te je naročito pogodan za problematičnu kožu sa T zonom.

Kavijar i zlato

Kozmetički proizvodi i nega kavijarom pravi su hit, i spadaju u grupu najomiljenijih i najsavremenijih. Kavijar je poznat kao sredstvo za prirodni lifting kože lica, a prikladan je za svaki tip kože kojoj je nakon zimskih meseci potrebna revitalizacija, i kojoj nedostaje vlaga i minerali. Zahvaljujući svojim prirodnim svojstvima ima efekat zatezanja i  regenerativno deluje na ćelijsku strukturu kože.

Čokolada za dušu i telo

Neodoljiv miris, a pogotovo ukus, hranjivi sastojci i dokazani efekti u popravljanju raspoloženja, doprineli su da čokolada osvoji svet. Omiljena poslastica danas je i više od toga – pravi slatki užitak i za telo i lice upakovan u kreme i mleka za telo, sa ili bez dodatnih mirisa raznih kolačića. U mnogim kozmetičkim salonima u ponudu su uvrstili tretmane, masaže i depilacije na bazi čokolade. Čokolada se u kozmetici najviše koristi zbog antioksidansa u kakau, koji odlažu znakove starenja, aktiviraju topljenje masnih naslaga i imaju psihološki stimulativni efekat. Naučno je dokazano da čokolada povoljno deluje na kožu, pa je sve češći sastojak mnogih krema, balzama i spa proizvoda. Nakon korišćenja čokoladne kozmetike, koža je pročišćena od nečistoća, mekša i sjajnija. Zbog svog hemijskog sastava čokolada deluje na kožu skoro podjednako euforično kao i na mozak. Osim što poboljšava teksturu kože, čokolada je snažno tonizira, a svojim obnavljajućim svojstvima podstiče proizvodnju kolagena i elastina. Stručnjaci kažu da je kupanje u čokoladi prava blagodet za kožu ali ističu i delotvornost kozmetike sa čokoladom i kakaom kao glavnim sastojkom. Mleko za telo od bele ili crne čokolade ima lifting efekat, što joj osigurava potrebnu čvrstoću i zategnutost.

Iz tanjira na lice

Slatka trešnja dobra je za suvu i normalnu kožu. Osobe sa otvorenim porama treba da upotrebljavaju masku od kiselih trešanja sa pavlakom, sok od kajsija ublažava iritaciju kože izazvanu suncem. Samlevene breskve kao maska odgovaraju normalnoj koži lica. Istrugana sveža dunja je dobra kao sredstvo za skupljanje pora na koži lica, ali samo u sirovom stanju. Sok od jagoda ili malina pomešan sa raznim sredstvima dobar je za normalnu i masnu kožu, jer je čini mekom i nežnom. Banane su bogate vitaminom B, H i C i zato podmlađuju kožu lica. Zreo paradajz skuplja pore na licu, a maska se stavlja u vidu tankih kolutova i dobro čisti kožu. Tikvice se sitno iseku i drže na opranom licu oko 25 minuta. Šargarepa je bogata vitaminom A i pogodna za osetljivu kožu, jer ublažava crvenilo.




Dodaj komentar

Click here to post a comment

Jedna od mnogih

(Post) istina (post) demokratije

Nedogled

KLEOS

Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .