MediaSfera
Foto: publicista Miloš S. Milojević (1840–1897)/Wikipedia
Istoričari, istoričari umetnosti, arheolozi, antropolozi, klasični filolozi i teolozi uputili su Apel javnosti protiv novog talasa pseudoistorije i mitomanskog tzv. novoromantizma. Za svega nekoliko dana iza ovog dokumetna stalo je 142 stručnjaka u oblasti društveno-humanističkih nauka.
Potpisnici Apela najoštrije osuđuju brojne verbalne ispade, uvrede i pretnje fizičkim nasilјem koje pojedini članovi i simpatizeri Udruženja ,,Miloš S. Milojević“ upućuju njihovim kolegama, kao i otvorene ksenofobne i antisemitske stavove koje propagira to udruženje. Pozivaju sve kolege, kao i građane koji istinski žele da obogate i objektivizuju znanja iz nacionalne istorije, da svojom javnom podrškom ovom dokumentu daju odlučan doprinos daljoj afirmiciji naučne istoriografije i drugih humanističkih disciplina u našoj zemlji,
Apel srpskih naučnika objavljujemo u celosti:
АПЕЛ ЈАВНОСТИ
Историчари, историчари уметности, археолози,
антрополози, класични филолози и теолози
против новог таласа
псеудоисторије и митоманског тзв. новоромантизма
У последње време сведоци смо тога да се јавни простор у Републици Србији убрзано и забрињавајуће испуњава новим таласом опасног псеудонаучног историјског размишљања и деловања.
После пропагирања опскурних књига деведесетих година прошлог века чији су аутори били они попут Олге Луковић-Пјановић и Јована И. Деретића, које су осликавале дубоку кризу друштва у целини и искушења националног идентитета, појавио се нови талас тзв. новоромантизма.
Однекуд пројектовано растакање критичког расуђивања у јавном простору добило је недавно свој врхунац злоупотребом имена српског романтичарског публицисте друге половине XIX века Милоша С. Милојевића (1840–1897).
Под флоскулом да је његов опус „забрањена српска историја“ у јавности све агресивније наступа Удружење „Милош С. Милојевић“.
У само неколико протеклих недеља то удружење одржало је ,,програме“ и представљања репринтованих публикација и нових текстова посвећених овој личности, и то у Народној библиотеци Србије, Народној библиотеци у Љубовији, Нишком културном центру, Културном центру у Шапцу, београдској цркви Светог Марка, манастиру Михољска Превлака у Митрополији црногорско-приморској, Музеју Херцеговине у Требињу и Центру за културу у Угљевику, а најављено је да ће њихова наредна активност ускоро бити одржана и у Сомбору.
Свесни чињенице да је јавни простор отворен за различите садржаје, ми, историчари, историчари уметности, археолози, антрополози, класични филолози и теолози, осећамо одговорност и обавезу да јавно и одлучно укажемо на изразито негативне и дугорочно веома штетне последице последњег новоромантичарског таласа који у свим приликама ad hominem напада носиоце научне историографске методологије.
Пропагатори стваралаштва Милоша С. Милојевића, ратника у Српско-турским ратовима, националног радника и чиновника администрације Кнежевине и Краљевине Србије, члана Српског ученог друштва, очито заборављају следеће чињенице:
- Његови „Одломци историје српских (југославенских) земаља“ препуни су фантастичних пасуса о боравку „старих“ Срба у централној Азији и у Африци, као и о судару старих Срба са Кинезима.
- „Народне песме и обичаји укупног народа српског“, у три тома, пуне су измишљене и крајње мистификоване фолклористичке грађе која је још у време свога првог публиковања постала опасна по српске националне интересе у Старој Србији и Македонији, и то у тој мери да ју је стручна критика друге половине XIX века одмах препознала као инсинуације и одбацила.
- „Путопис дела праве Србије“ врви од фабрикованих и фалсификованих натписа из српског средњег века, али и измишљених српских споменика античког доба што су благовремено критиковала истакнута научна имена, чиме је још за живота Милош С. Милојевић дискредитован и означен као истраживач српске прошлости у чије се информације не може веровати.
- Књига „Наши манастири и калуђерство“ препуна погрешних имена личности и убикација светосавских епископских седишта на немогуће локације одбачена је још и од књижевно-историјске критике на страницама црквених часописа Кнежевине и Краљевине Србије.
Рад Милоша С. Милојевића и његов списатељски опус су, између бројних угледних имена, јавно и оштро критиковали следећи његови савременици: Иларион Руварац, Стојан Новаковић, Иван Степанович Јастребов, Јован Цвијић и др. О томе постоје бројна сведочанства, а његово уклањање из научне сфере временом је постала трајна и непроменљива чињеница.
Стога, у потпуности свесни изразито штетног деловања Удружења ,,Милош С. Милојевић“, осећамо одговорност и дужност да позовемо целокупну јавност, као и стручне и академске кругове, установе културе и просвете (архиви, библиотеке, музеји, галерије, културни центри, школе, факултете), централне, покрајинске и локалне власти (а пре свега Министарство културе и информисања које је само током ове године чак у два наврата финансијски подржало објављивање дела Милоша С. Милојевића), старешинства српских православних манастира и парохијских храмова, средства јавног информисања (штампане, електронске медије и портале) да у разматрање узму ове сажето изложене научне чињенице о месту Милоша С. Милојевића у нашој култури, прошлости и научној историографији и да, заједно са стручњацима, јасно и одлучно стану на пут шарлатанском сејању његових чињенично неприхватљивих ставова који се из разлога научне методологије не могу никако рехабилитовати.
Коначно, потписници ових редова најоштрије осуђују бројне вербалне испаде, увреде и претње физичким насиљем које поједини чланови и симпатизери Удружења ,,Милош С. Милојевић“ упућују нашим колегама, као и отворене ксенофобне и антисемитске ставове које пропагира то удружење.
Потписници Апела упућују позив свим својим уваженим колегиницама и колегама, као и нашим грађанима који истински желе да обогате и објективизују знања из националне историје, да својом јавном подршком овом документу дају одлучан допринос даљој афирмицији научне историографије и других хуманистичких дисциплина у нашој земљи.
У Београду,
25. новембра 2019. године
Потписници:
- проф. др Синиша Мишић,
- проф. др Горан Латиновић,
- проф. др Данијела Стефановић,
- проф. др Радивој Радић,
- проф. др Горан Васин,
- проф. др Борис Стојковски,
- проф. др Владимир Кривошејев,
- проф. др Ненад Макуљевић,
- проф. др Боривоје Милошевић,
- проф. др Бошко Бранковић,
- проф. др Радмило Пекић,
- проф. др Марко Шуица,
- проф. др Влада Станковић,
- проф. др Дубравка Стојановић,
- проф. др Радина Вучетић,
- проф. др Драгица Кољанин,
- проф. др Ема Миљковић,
- доц. др Јасмина Ћирић,
- доц. др Ненад Нинковић,
- доц. др Марија Копривица,
- доц. др Владимир Алексић,
- доц. др Дејана Васин,
- доц. др Милица Кисић Божић,
- доц. др Борис Бабић,
- др Радован Пилиповић,
- др Драгољуб Марјановић,
- др Александар Узелац,
- др Катарина Митровић,
- др Павле Кондић,
- др Саша Илић,
- др Ивица Живковић,
- др Оливера Драгишић,
- др Вељко Ђурић Мишина,
- др Зоран Ђуровић,
- Биљана Ђорђевић,
- др Милан Кољанин,
- др Владимир Д. Михајловић,
- др Ранка Гашић,
- Дејан Ристић,
- Бојан Стојнић,
- Милош Марчетић,
- Саша Шашарога,
- Весна Лучић,
- Иван Нешић,
- Берислав Кангрга,
- Ненад Стојиљковић,
- Немања Љ. Јовановић,
- Предраг Кандић,
- Маријана Тома,
- Владимир Дуловић,
- Радош Којадиновић,
- Борис Радаковић,
- Јелена Влајковић,
- Владан Станковић,
- Ненад Ђорђевић,
- Ненад Николић,
- Дарко Зарић,
- Милош Дамјановић,
- Игор Ракић,
- Душан Митровић,
- Марко Станојевић,
- Урош Миливојевић,
- Стефан Стаменковић,
- Александар Симић,
- Стефан Радојковић,
- Бојан Арбутина,
- Срђан Лакић,
- Петар Панић,
- Иван Драшковић,
- Вук Бачановић,
- Јован Пејин,
- Милена Мићић-Главоњић,
- Дејан Ђурић,
- Никола Топаловић,
- Владан Миливојевић,
- Небојша Јовановић,
- Босиљка Росић,
- Никола Лацковић,
- Драган Ковачевић,
- Мирољуб Манојловић,
- Жарко Вељковић,
- Александар Вујовић,
- Александар Михајловић,
- Бранислав Тођер,
- Дејан Грујић,
- Иван Животић,
- Аднан Авдић,
- Милош Удовичић,
- Момчило Миловановић,
- Зоран Шоргић,
- Горан Штулић,
- Милош Брун,
- Данијел Михић,
- Јелена Славковић,
- Бранимир Шошкић,
- Велимир Пејчић,
- Дарко Кмезић,
- Амар Ђуровић,
- Цветана Срећковић,
- Стефан Голе,
- Анђа Бубања,
- Иван Гачић,
- Дарко Адамов,
- Марко Ромић,
- Војислав Живковић,
- Вера Алимпијевић,
- Драган Николић,
- Душан Медин,
- Давор Лазаревић,
- Бора Димитријевић,
- Небојша Јовановић,
- Зоран Павловић,
- Јасмина Премовић,
- Александар Тодосијевић,
- Стефан Новаковић,
- Раде Милић,
- Биљана Стојановић,
- Кристина Иванчевић,
- Весна Ћ. Радојевић,
- Никола Граховац,
- Милан Вучетић,
- Марија Алексић-Лекић,
- Снежана Петровић,
- Игор Дрманац,
- Владана Петровић,
- Биљана Вукманов,
- Игор Вујић,
- Мирјана Радовић,
- Небојша Карталија,
- 130. Милош Бојовић,
- Ненад Игњатовић,
- Светлана Новичић,
- Ненад Павловић,
- Светлана Пауновић,
- Ненад Карамијалковић,
- Оливера Тодоровић,
- Милош Пекић,
- Душко Ракић,
- Александар Милетић,
- Милан Величковић,
- Александар Николић,
- Александар Дуњић,
Dodaj komentar