MediaSfera
Beč ima za cilj da centar grada sačuva status svetske kulturne baštine. Uz optimalnu zaštitu i usaglašavanje urbanističkih interesa sa interesima očuvanja grada biće učinjene sve neophodne izmene.
Nedavno je održana prva sednica Odbora za izradu plana o zaštiti svetske kulturne baštine Istorijsko jezgro Beča. Nime, tim od 13 stručnjaka radi na izradi plana koji treba da do 2021. godine pruži konkretna rešenja za očuvanje gradskog jezgra predstavio jePrva
Beč je status svetske kulturne baštine za lokacije Zamak i park Šenbrun kao i Istorijski centar grada dobio 2001. godine, ali je centar grada 2017. godine ugrozio projekat Vienna Ice-Skating Club. Zbog ovog projekta UNESKO je uvrstio Istorijsko jezgro Beča na listu ugroženih lokacija svetske kulturne baštine i naveo da bi visina dovršene zgrade od 66 metara ozbiljno narušila izgled bečke panorame.
UNESKO je tada saopštio da je projekat izgradnje hotela Ice-Skating Club Intercontinental u Beču protiv prethodnih odluka tela koje ograničavaju visinu objekata u najstarijem delu glavnog grada Austrije. Rečeno je da će projekat imati negativan uticaj na „izvanrednu univerzalnu vrednost“ lokacije koja datira iz keltskog perioda i koja se nalazi na UNESCO-ovoj listi svetske baštine.
U međuvremenu se Beč potrudio da zakonskim merama odgovori na situaciju, kako se ubuduće ne bi narušavala estetika gradskog jezgra. Tako je prošle godine donet zakon po kome građevine podignute pre 1945. godine mogu da budu predmet rušenja jedino ukoliko njihovo postojanje ugrožava javni interes.
I dok se Istorijsko jezgro Beča i dalje nalazi na listi 53 ugrožene lokacije svetske kulturne baštine, UNESKO je ovog leta pod svoju zaštitu stavio dva nova mesta – Alpski put Grosglokner i Dunavski limes – pa Austrija trenutno ima 12 lokacija na svojoj teritoriji koje se nalaze na UNESKOVOM spisku, od kojih je samo jedna, Istorijsko jezgro Beča, za sada sporna.
Dodaj komentar