MediaSfera
Retrospektivna izložba “Slike nade i beznađa” – slika, skulptura i objekata Zorana Velimanovića, biće otvorena u četvrtak, 5. septembra u 19 časova u Kući Legata u Beogradu.
Bezvremene teme kao svakodnevica, suštinska posvećenost čoveku, slike i skulpture kao materijalizovane misli, duboko promišljanje o sopstvenosti i ogoljenosti – obeležilo je više od 25 godina plodnog opusa beogradskog umetnika Zorana Velimanovića.
“Retrospektivna izložba “Slike nade i beznađa” nam pokazuje nesvakidašnji razvojni put stvaraoca koji se samostalno usavršavao, a čiji je rad prepoznat kao osoben u evropskim likovnim krugovima – bilo da su u pitanju intimistički formati, čudovišno velike kompozicije ili objekti organskog porekla. Dela ovog umetnika, koji prati svoju likovnu sudbinu na oštroj granici između harmonije i haosa, su po prvi put, u ovakvom obimu predstavljena beogradskoj publici”, piše Maja Živanović, likovni kritičar na portalu Kaleidoskop.
Tokom više od četvrt veka, Velimanović je podjednako bio posvećen skulpturi, objektima i slikarstvu, a izbor iz njegovih dela biće predstavljen na retrospektivnoj izložbi “Slike nade i beznađa”, koja će biti otvorena u četvrtak, u 19 časova, u “Kući legata”.
Rođen 1964, Velimanović se posle prve izložbe u beogradskom “Astakos studiju”, likovnim radovima predstavio i u Italiji, Švajcarskoj, Francuskoj, Španiji, Mađarskoj, Nemačkoj, Portugaliji… a dela mu se nalaze u privatnim i javnim kolekcijama u zemlji i svetu.
Na nesvakidašnji razvojni put stvaraoca koji se samostalno usavršavao, a čiji je rad prepoznat kao osoben u evropskim likovnim krugovima, ukazuje likovni kritičar Maja Živanović, tvrdeći da su njegove slike i skulpture materijalizovane misli, bilo da su u pitanju intimistički formati, čudovišno velike kompozicije ili objekti organskog porekla.
Tokom više od četvrt veka, Velimanović je podjednako bio posvećen skulpturi, objektima i slikarstvu. Pripada maloj grupi stvaralaca koji menjaju svoj izraz ali ne i manir, jer je kontinuirano posvećen fantastici sa delikatnim osećajem za detalj, beleži Maja Živanović, koja je Velimirovića svrstala u grupu “Fantastičnih šest”. Njegova dela su se tako, u seriji izložbi sa istim imenom, našla među radovima Tucovića, Đurovića, Dunjića, Tonšića i Aparina.
Poslednjih 25 godina radio je i živeo u Parizu, Nici i Diseldorfu, a trenutno stvara u Srbiji.
Izvor: Večernje novosti, Kaleidoskop media
Dodaj komentar