MediaSfera
Povodom godišnjice upokojenja Izdavačka kuća Agape organizuje Akademiju posvećenu akademiku Vladeti Jerotiću. Akademija će biće održana 4. septembra, u 19 časova, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.
Publika će imati priliku da čuje one koji su razumeli njegovo delo, ali i drugovali sa Čovekom, jedinstvenim u našem svetu. O akademiku Vladeti Jerotiću govoriće: Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Irinej, Zoran Milivojević, psihoterapeut, Milan Ćirković, astrofizičar, Jagoš Marković, režiser, đakon Ljubomir Ranković, pojac Dragoslav Pavle Aksentijević.
Tom prilikom biće predstavljena i knjiga “Agape antologija 5” sa 12 izabranih razgovora akademika Vladete Jerotića.
Domaćin večeri je autor serijala Agape Aleksandar Gajšek.
Ulaz na svečanu Akademiju je slobodan.
Tako je govorio Vladeta Jerotić
Akademik prof. dr Vladeta Jerotić lekar, neuropsihijatar, psihoterapeuti književnik, erudita, koji se danas upokojio u Gospodu, razvio je obimnu i plodnu publicističku delatnost iz graničnih oblasti psihoanalize, psihoterapije, religije i filozofije.
Njegova predavanja uvek su bila zanimljiva i privlačila veliku pažnju javnosti. Svoje mudre misli i citate objavio je u knjizi “Samo dela ljubavi ostaju” 1996. godine. “Da li ljubav uvek pobeđuje?“-jedno je od pitanja o ljubavi, koje je postavio i sam Jerotić. Strah je još jedna od bolesti današnjice, a, ili je nedovoljno istražena, ili je isuviše subjektivna stvar, govorio je Jerotić. Za današnjeg čoveka zapadnoevropske hrišćanske civilizacije mislio je da nedovoljno voli i poštuje samog sebe.
Često je govorio o hrišćanstvu, ali i o tome kako čovek mora da živi u moralu, etici i da bude čovek. Osim o odmoru i okrepljenju, u knjizi “Čovek i njegov identitet” Jerotić je pokušao da da odgovore na pitanja – šta znači biti zrela ličnost, da li je izbor partnera slučajnost, kako joga utiče na psihu. Pisao je i o veri, te naveo da “duhovnost nije žvakaća guma, koja ostaje godinama u ustima, već je najlepša poslastica koja se mora progutati da b iznutra delovala”.
Dodaj komentar