MediaSfera
Šabačko pozorište i Izdavačka kuća Arhipelag postigli su sporazum o programskoj saradnji u predstavljanju, promovisanju i popularisanju kulturnih aktivnosti obe institucije kod sopstvenih ciljnih grupa.
Arhipelag svakom kupcu karte za neku predstavu Šabačkog pozorišta odobri popust od 30% na kupovinu knjiga objavljenih u izdanju Arhipelaga: u Klubu čitalaca Arhipelag, posredstvom sajta www.arhipelag.rs, na izložbenom i prodajnom štandu Arhipelaga na Sajmu knjiga u Beogradu, kao i na drugim prodajnim i specijalizovanim akcijama Arhipelaga. Identičan popust Arhipelag, prema ovom sporazumu o saradnji, odobrava i zaposlenim u Šabačkom pozorištu.
Šabačko pozorište, s druge strane, članovima Kluba čitalaca Arhipelag odobrava popust od 30% na kupovinu karte za bilo koju predstavu Šabačkog pozorišta.
Arhipelag i Šabačko pozorište saglasili su se da sarađuju u promovisanju ovih zajedničkih aktivnosti kod svojih ciljnih grupa i korisnika svojih usluga. Arhipelag i Šabačko pozorište razmenjivaće komunikacijski materijal u štampanom i elektronskom obliku za potrebe promovisanja ovih aktivnosti, ali i organizovati različite kulturne događaje.
Osnovan pre dvanaest godina, Klub čitalaca Arhipelag je u međuvremenu postao jedna od najaktivnijih i najmasovnijih mreža čitalaca u Srbiji. U promovisanju knjiga i čitanja Klub čitalaca Arhipelag sarađuje sa velikim brojem kulturnih i obrazovnih institucija u Srbiji, kao i sa nezavisnom kulturnom scenom.
Šabačko pozorište osnovano je 1906. godine, kada je oformlјen i stalni ansambl od dvadeset profesionalnih glumaca i dva reditelјa, izabrana uprava, opremlјene radionice za izradu kostima i dekora. Predstave su igrane u Velikoj Kasini. Neposredno posle oslobođenja u Šapcu, pozorište obnavlјa rad kao Narodno pozorište, koje je prvu predstavu dalo 14. decembra 1944. godine.
U drugoj polovini 20. veka ovo pozorište je priređivalo čuvene Svečanosti Ljubiše Jovanovića na kojima su učestvovala najelitnija pozorišta tadašnje Jugoslavije. Do 2002. godine pozorište se zvalo Ljubiša Jovanović, a od 2014. godine tako se zove velika scena ovog pozorišta.
Danas Šabačko pozorište ima tri scene: Dečju, Malu scenu Dr Branivoj Đorđević i Veliku. Godišnje pripremi 5–8 premijera i prikaže oko 200 predstava na svojim scenama i oko 50 na gostovanjima. Tokom 2016/17 Šekspirov „Perikle” u režiji Nikite Milivojevića doneo je Šabačkom pozorištu 15 nagrada.
Dodaj komentar